Վիենայում դեկտեմբերի 6-ին կայացել է գերմանական KfW բանկի մասնակցությամբ գործող գերմանահայկական հիմնադրամի ծրագրերի դիտորդ խորհրդի հերթական նիստը: Ինչպես փոխանցում են ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, նիստի ընթացքում քննարկվել են KfW բանկի հետ իրականացվող ընթացիկ ծրագրերի կատարողականներն ու վերջիններիս հնարավոր զարգացումները՝ վերականգնվող էներգետիկայի, բնակարանային ֆինանսավորման ոլորտներում (հիփոթեքային շուկայի զարգացման համար) և գյուղատնտեսության և ՓՄՁ զարգացման ֆինանսավորման համար ծրագրերի կատարման ընթացքը:
Նիստի ավարտին ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանն ու KfW բանկի տարածաշրջանային տնօրեն Օլաֆ Զիմելկան ստորագրել են երեք նոր վարկային համաձայնագիր՝ 60 մլն եվրո ընդհանուր գումարով: Համաձայնագրերից մեկը, 20 մլն եվրո գումարով, վերաբերում է «Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտի ֆինանսավորում» ծրագրի հերթական փուլին: Հաջորդ համաձայնագիրը «Հայաստանի բնակարանային ֆինանսավորման կայուն շուկայի զարգացման» ծրագրի հերթական փուլի մեկնարկն է՝ 20 մլն եվրո գումարով: Երրորդ համաձայնագիրը «Վերականգնվող էներգետիկայի խրախուսում» ծրագրի հերթական փուլի իրականացման և այս ոլորտում ներդրումների խրախուսման նպատակով է և դարձյալ կազմում է 20 մլն եվրո:

ЦБ Армении и банк KfW подписали три новых кредитных соглашения на 60 млн евро
6 декабря в Вене состоялось очередное заседание совета наблюдателей Программы Германо-армянского фонда с участием немецкого банка KfW, передает Управление по связям с общественностью и СМИ  Центрального банка Армении.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы реализации текущих программ с KfWBank и их возможные разработки в сферах возобновляемой энергетики, жилищного финансирования (для развития рынка ипотеки), финансирования программ для сельского хозяйства и развития малого и среднего бизнеса.
В конце встречи председатель ЦБ Артур Джавадян и региональный директор KfW Bank Олаф Чимелка подписали три новых кредитных соглашения на общую сумму 60 миллионов евро. Одно из соглашений на сумму 20 миллионов евро касается следующего этапа программы «Финансирование сельского хозяйства Армении». Следующим соглашением является запуск следующего этапа программы «Развитие стабильного жилищного финансирования в Армении» - на сумму 20 миллионов евро. Третье соглашение предназначено для реализации следующего этапа программы стимулирования использования возобновляемых источников энергии и для поощрения инвестиций в эту область — также на 20 миллионов евро.