Հայաստան, Արցախ և աշխարհ. ի՞նչ են հուշում աստղերը
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ հարցազրույցն աստղաբան, չինական մետաֆիզիկայի մասնագետ Աննա Հախվերդյանի հետ:
- Քանի որ Նոր տարի է սկսվում, իհարկե, բոլորին հետաքրքրում է, թե ինչպիսի՞ն այն կլինի. նոր տարի, նոր հույսեր, նոր ծրագրեր, երազանքներ…
- Նախ ասեմ, որ բարենպաստ և անբարենպաստ աստղերի մասին տեղեկատվությունը պարզապես ուղեցույց է, որը կօգնի ձեզ ավելի լավ կողմնորոշվել գալիք տարվա վայրիվերումներում: Այս տարին կունենա իր դժվարությունները, ինչը թույլ չի տա ձեզ հանգստանալ: Հետևաբար, դուք պետք է մտածեք ոչ ստանդարտ ձևով և հասկանաք կոշտ ու կարծրացած, կարծրատիպային գործողությունների սխալականության մասին: Ծրագրերում և կյանքի նպատակներում ձախողումները կարող են հիասթափեցնել միայն այն դեպքում, եթե դուք պատրաստ չեք դրանց: Չարժե ուժասպառ լինելու գնով կատարել բոլոր պարտականությունները կամ խնդիրները, ընթացեք քայլ առ քայլ: Հետևեք ձեր առողջությունը և մի ընկճվեք:
Երբ ձեր հաջողությունն աճի, ճիշտ կլինի պատկերացնել, որ դա օգուտ է բերում ոչ միայն ձեզ, այլև ուրիշներին: Դա անելու միջոցներից մեկը հետևյալն է. ձեր լրացուցիչ եկամտի մի փոքր տոկոսը նվիրատվեք նրանց, ովքեր բարելավում են մարդկանց կյանքը: Եվ դա բարենպաստորեն կազդի ոչ միայն նրանց, այլև ձեզ վրա:
- Եվ այսպես, ըստ Արևելյան օրացույցի, 2020 թվականը Մետաղական Մկան տարի է, որը սկսվում է հունվարի 25-ին:
- Այո, Մուկը (առնետը) սկսում է նոր՝ 60-ամյա օրացույցային շրջանը, ինչն, իհարկե, նոր զարգացումներ կբերի, քանի որ Մուկն Արևելյան օրացույցի առաջին կենդանին է, այսինքն՝ օրացույցի սկիզբն է:
Մետաղական Մկան տարվա առանձնահատկությունը նրանում է, որ շատ ուժեղ կլինեն մետաղի և ջրի տարերքները, ինչը չի նպաստում տնտեսական զարգացմանը կամ ակտիվացմանը, սակայն բարենպաստ է այլ ոլորտների աճի համար, ինչպիսիք են՝ մետաղների մշակումը, ռազմարդյունաբերությունը, էլէկտրատեխնիկայի արտադրությունը և տուրիզմը: Սովորաբար մետաղական տարիներին հաճախակի են լինում ռազմական ընդհարումները, քանի որ մետաղը զենքի տարերքն է, իսկ 2020-ին հզոր մետաղ է գալիս, քանի որ յան-մետաղ է: Նշեմ, որ Արևելյան օրացույցում ունենք 10 տարերք, կեսը՝ ին, կեսը՝ յան, որոնք ամեն տարի հաջորդում են միմյանց:
- Դեկտեմբերի 26-ին Արևի օղակաձև խավարում է եղել: Ո՞րն է այս խավարման առանձնահատկությունը:
- Նրա առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ Արևի և Լուսնի միացությունը տեղի է ունենում Հայաստանի համար կարևոր աստիճանում՝ Այծեղջյուրի 3 աստիճանում, որտեղ գտնվում է Պոլիս աստղը, որն, ի դեպ, գտնվում է ՀՀ-ի ասցենդենտի՝ ժամադիտակի վրա, այսինքն՝ կլինեն կարևոր փոփոխություններ քաղաքային, քաղաքական կյանքում, զարգացում ՏՏ ոլորտում: Սա նաև նոր տարում կշարունակվի, քանի որ խավարումների ազդեցությունը տևում է կես տարի: Այս խավարումը կարող է առաջացնել նաև բնակության վայրի փոփոխություն, բազմաթիվ ճամփորդություններ:
-         Կա՞, արդյոք, պատերազմի վտանգ:
-         Եթե վերցնենք Թռչող Աստղերի տեսությունը, ապա 2020-ին արևելքում հայտնվում է հինգերորդ աստղը, որը չինական մետաֆիզիկայում համարվում է ամենաբացասական ու ավերիչ աստղերից մեկը: Այդ աստղերը դնելով քարտեզների վրա, որոշվում է, թե որ տարածքներն են ծաղկելու, իսկ որոնք՝ անկում ապրելու:  Արցախը գտնվում է մեզանից արևելք: Ղարաբաղյան հակամարտությունում ակնկալվում է իրադրության սրացում մարտ ամսին: Սրացման հավանականությունը շատ մեծ է հատկապես ամռան ամիսներին, երբ հինգերորդ աստղը առավել հզոր է: Եվ առհասարակ, նոր տարում բոլոր արևելյան երկրները գտնվում են անբարենպաստ ազդեցության տակ: Մայրցամաքի կենտրոնում գտնվող երկրներում սպասվում է սպառազինության աճ, որտեղ ակտիվ է յոթերորդ աստղը. այն մետաղական է, կապված է զենքի, զորքի հետ: Վտանգը վերաբերում է նաև Երևան քաղաքի արևելյան հատվածին, այսինքն՝ Նորքի զանգվածին, որտեղ չարժի տեղափոխվել 2020-ին: Մարտը և հոկտեմբերն անբարենպաստ են արևելյան ուղղության համար, քանի որ հինգերորդի հետ մեկտեղ հայտնվում է նաև յոթերորդ աստղը: Ուստի, խորհուրդ է տրվում չճամփորդել դեպի արևելք, չտեղափոխվել արևելյան մասում գտնվուղ տուն, կամ էլ այնպիսի տուն, որի դուռն արևելքում է:
Անբարենպաստ է նաև հարավը, այստեղ է գտնվում հիվանդությունների աստղը. հարավային երկրներից ինչ-որ նոր հիվանդություններ կարող են ներթափանցել կենտրոնական երկրներ: Հարկավոր է զգուշանալ համաճարակներից:
Աշխարհում որոշակի արժեքային ճգնաժամ է նկատվում: Դա է՞լ է աստղերով պայմանավորված:
-  Այո: Աստղերի ներկայիս դասավորությունը ցույց է տալիս, որ անբացատրելի երևույթները հասկանալու ցանկությունը մարդկանց մոտ կարող է հանգեցնել խախտումների, որը կարող է լինել խաղերի, ֆիլմերի, մեդիայի, այլասերման քարոզչության միջոցով, ինչը  արվում է մարդկանց իրական հոգևոր արժեքներից շեղելու նպատակով: Սա արդեն մի քանի տարի է, ինչ սկսվել է:
Կլինեն նաև փոփոխություններ առևտրային ոլորտում, այսինքն՝ կգերակշռեն անկանխիկ և օնլայն գործարքները, և մոտակա 7 տարիների ընթացքում դա համատարած կդառնա: Բարքերի փոփոխությունը կապված է բարձրագույն մոլորակների դիրքերի հետ, քանի որ դրանք որոշում են համընդհանուր տենդենցը: Քանի որ այդ մոլորակները հայտնաբերվել են Ֆրանսիական հեղափոխության ժամանակ, ինչպես նաև դրանից հետո, ուստի համարվում է, որ դրանք կապված են գաղափարների հետ, այսինքն՝ Ուրանը կապված է տնտեսական հեղափոխության հետ. 7 տարի շարունակ տնտեսական հեղափոխություն կլինի ողջ աշխարհում:
Նշեմ, որ աստղերի նման դիրք եղել է 1935թ.-ին, ինչն էլ որոշեց արդեն մեզ հայտնի գլոբալ փոփոխությունները, կայացավ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը: Ռեպրեսիաների, ահաբեկչությունների հիմքը դրվեց հենց այս ժամանակահատվածում: Քանդվում էին ավանդական ընտանիքները, ժողովուրդների մասին պատկերացումները որպես արժեք:
-  Այդ միտումների փոփոխության, անցյալին վերադարձի հնարավորություն կա՞:
-  Դա հնարավոր չէ: Պլուտոնի ազդեցությունը բախտորոշ է, աշխարհի քաղաքական համակարգերը ճգնաժամի մեջ են, քարոզվում են կեղծ արժեքներ: Տեխնոլոգիաների առաջխաղացումը հաջորդ 30 տարիներին կբերի նոր տնտեսական և քաղաքական կառուցվածքի, ինչը լրիվ կվերափոխի մարդկությանը: Եվ նա ուղղակի չի թողնելու, որ հին ավանդական արժեքները վերադառնան:
Սատուրնի և Յուպիտերի միությունը լինում է 20 տարին մեկ անգամ և միշտ նոր փոփոխություններ է խորհրդանշում: Օրինակ, հիշենք 2001թիվը: Ե՛վ 2000-ին, և՛ 1940-ին մոլորակների շքերթ էր:
- Ի՞նչ է սպասում Հայաստանին Մետաղական Մկան տարում:
- Ժամանակակից Հայաստանն ունի արտահայտված Այծեղջյուր և Կույս նշանները: Սրանք ծանր հողային նշաններ են: Մարսը թույլ է, դա նույնպես կազդի մեզ վրա: Թույլ է Յուպիտերը Կույս նշանում, այսինքն՝ թույլ է տնտեսությունը: Տնտեսությունը կառուցվում է պարտքով, այլ ոչ թե սեփական փողերով: Միակ ուժեղ մոլորակը Սատուրնն է, որը արգելքների, խոչընդոտների, բարդությունների, ինչպես նաև կարմայի մոլորակն է: Այսինքն՝ այն մարդիկ, ովքեր պայքարում են արդարության, լավ կյանքի համար, միշտ բախվում են արգելքների, «ճակատները խփում են պատին»: Լուսինն ինքնուրույն է, այսինքն՝ ժողովուրդը նախընտրում է ինքնուրույն որոշումներ կայացնել, ինքնուրույն իր հարցերը լուծել, բարելավել սեփական նյութական վիճակը, անկախ նրանից, թե ինչ կարգ, ինչ ղեկավարություն կլինի: Դրա պատճառով է արտագաղթ տեղի ունենում: Քանի որ Լուսինը Ջրհոսում է, դա է պատճառը, որ հայերը սիրում են հիմնականում գնալ, տեղափոխվել Ռուսաստան, քանի որ այդ երկիրը գտնվում է Ջրհոսի նշանի տակ: Կան նաև ընդհանրություններ ԱՄՆ-ի հետ, այդ պատճառով մյուս զանգվածային արտագաղթի կետը Միացյալ Նահանգներն են:
- Լավ, իսկ ինչպե՞ս է աստղաբանությունը բացատրում անկախ Հայաստանի ծանր, դժվար, ոչ բարվոք վիճակը:
- Աստղաբանությամբ դա լրիվ բացատրվում է: ՀՀ անկախության հռչակման համար ընտրվել է խիստ անբարենպաստ օր. բոլոր ավերիչ մոլորակներն Այծեղջյուրում էին, որը Հայաստանի նշանն է:
2020 թիվը բախտորոշ կլինի Հայաստանի համար: Սատուրն մոլորակն է վերադառնում, այսինքն՝ կլինի նախկինում անցած ճանապարհի քննություն: Իսկ երբ մի քանի տարի անց Պլուտոնը կանգնի Սատուրնի տեղում, այդ ժամանակ արդեն լուրջ փոփոխության սպասեք, երկրի համար մեծ վտանգ կլինի:
ԱՄՆ-ում էլ ճգնաժամ է սպասվում: Դեռ վաղուց է կանխագուշակվել, որ ԱՄՆ-ը 2020-ին կհայտնվի լուրջ ճգնաժամի մեջ, ինչը կապված է Սիրիայում պատերազմի հետ:
- Ձեր ամանորյա մաղթանքները մեր ընթերցողներին:
- Կարևոր է առողջ հեռավորություն պահպանել կյանքի ցանկացած տագնապներից և ցանկացած իրավիճակում դրական պահեր գտնել: Կյանքը շատ կարճ է բացասականության կամ եսասիրության ռեժիմի մեջ անընդհատ գտնվելու համար:

Армения, Арцах и мир вокруг: что говорят звезды
- С началом Нового года, конечно, всех интересует, каким он будет - новый год, новые надежды, новые планы, мечты…
- Во-первых, информация о благоприятных и неблагоприятных звездах – это всего лишь руководство, которое поможет легче ориентироваться во взлетах и падениях грядущего года. Этот год будет иметь свои сложности, что не позволит расслабиться. Поэтому нужно мыслить нестандартно и понимать ошибочность жестких и закостеневших действий. Сбои в планах и жизненных целях могут расстроить, только если вы к ним не готовы. Не стоит надрываться, чтобы выполнять все обязательства или задачи, действуйте шаг за шагом. Следите за своим здоровьем, не впадайте в депрессию.
Когда ваша удача растет, хорошо представить, что это приносит пользу не только вам, но и другим. Один из способов сделать это – пожертвовать какой-то процент от ваших дополнительных доходов тем, которые занимаются улучшением жизни людей. И это благоприятно повлияет не только на них, но и на вас.
- Итак, по восточному календарю 2020 год - это год Металлической Крысы, который начинается 25 января.
- Да, Крыса (мышь) начинает новый 60-летний календарный цикл, который, конечно, принесет новые развития, поскольку Крыса - первое животное в восточном календаре, то есть начало календаря.
Особенность года Металлической Крысы заключается в том, что стихии металла и воды будут очень сильными, что не способствует экономическому развитию или активизации, но благоприятно для роста в других областях, таких как металлообработка, военная промышленность, производство электротехники и туризм. Обычно в годы металла часто происходят военные столкновения, поскольку металл является стихией оружия, а в 2020 году идет мощный металл, так как он - янь-металл. Отмечу, что в восточном календаре 10 стихий, половина - инь, половина - янь, которые следуют друг за другом каждый год.
- 26 декабря - круговое затмение солнца. В чем была особенность этого затмения?
- Его особенность в том, что соединение Солнца и Луны происходит на важном для Армении градусе, в 3 градусах Козерога, где расположена звезда Полис, которая, кстати, находится на асценденте РА, то есть будут существенные изменения в городской, политической жизни, будут развиваться информационные технологии. Это также будет продолжаться в новом году, так как воздействие затмения длится полгода. Это затмение может также вызвать смену места жительства, многочисленные поездки.
А есть ли опасность войны?
- Если мы возьмем теорию Летающих звезд, то отметим: в 2020 году на востоке появится Пятая звезда, одна из самых негативных и разрушительных звезд в китайской метафизике. Размещение этих звезд на карте определяет, какие регионы будут процветать, а какие будут ослабевать. Арцах находится к востоку от нас. В карабахском конфликте обострение ситуации ожидается в марте. Вероятность обострения высока, особенно в летние месяцы, когда Пятая звезда будет очень сильной. И вообще, в новом году все восточные страны находятся под неблагоприятным влиянием.
В странах, находящихся в центре континента, ожидается рост вооружения, где активна Седьмая звезда: она металлическая, связана с оружием, армией. Опасность распространяется и на восточную часть Еревана, то есть на Норкский массив, куда не стоит переезжать в 2020 году. Март и октябрь неблагоприятны для восточного направления, поскольку Седьмая звезда появляется вместе с Пятой. Поэтому желательно не ездить на восток, не переезжать в дом, который находится в восточном направлении или если дверь дома - на востоке.
Неблагоприятно также южное направление, здесь находится звезда болезней: какие-то новые болезни из южных стран могут проникнуть в центральные страны. Нужно остерегаться эпидемий.
-  В мире на наших глазах меняются нравственные ценности, укорененные веками. Нравы, недостойные человеческой природе, легализуются. Это тоже обусловлено расположением звезд?
- Да. Нынешнее расположение звезд показывает, что желание понять необъяснимые явления может привести к разрушению людей, что делается посредством игр, фильмов, средств массовой информации, пропаганды извращений, что делается для того, чтобы отвлечь людей от их истинных духовных ценностей. Уже несколько лет, как это началось.
В сфере торговли также произойдут изменения, т.е. будут преобладать безналичные и онлайн-транзакции, и они станут широко распространенными в течение следующих 7 лет. Изменение нравов связано с положением высших планет, поскольку они определяют общую тенденцию. Так как эти планеты были открыты во время и после Французской революции, считается, что они связаны с идеями, то есть Уран связан с экономической революцией. В течение семи лет произойдет экономическая революция во всем мире.
Следует отметить, что такое положение звезд было в 1935 году, что и определило известные нам глобальные изменения, произошла Вторая мировая война. Основа репрессий и терроризма была заложена в этот период. Разрушались традиционные семьи, восприятие наций как ценности.
- Есть ли надежда на ценностное возвращение?
- Это невозможно. Влияние Плутона судьбоносно, мировые политические системы находятся в кризисе, пропагандируются ложные ценности. Развитие технологий в течение следующих 30 лет создаст новую экономическую и политическую структуру, которая полностью изменит человечество. И он (Плутон) просто не позволит старым традиционным ценностям вернуться.
Союз Сатурна-Юпитера бывает раз в 20 лет и всегда символизирует новые изменения. Например, вспомните 2001 год. Был парад планет как в 2000, так и в 1940 году.
- Что ждет Армению в год Металлической Крысы?
- Современная Армения имеет ярко выраженные знаки Козерога и Девы. Это тяжелые земляные знаки. Марс слабый, и он повлияет на вооруженные силы. Слабый Юпитер в знаке Дева, то есть слабая экономика. Экономика строится на долгах, а не на собственные средства. Единственная сильная планета - это Сатурн, который является планетой препятствий, запретов, сложностей, а также планетой кармы. То есть те, кто борется за справедливость, хорошую жизнь, всегда сталкивается с препятствиями, "ударяется лбом об стену".
Луна самостоятельна, то есть люди предпочитают принимать самостоятельные решения, сами решать свои проблемы, улучшать свое собственное материальное положение, независимо от того, какой порядок, какое руководство в стране. Вот почему происходит эмиграция. Поскольку Луна в Водолее, поэтому армяне любят ездить, переезжать в основном в Россию, потому что эта страна находится под знаком Водолея. С США тоже есть что-то общее, поэтому другой точкой массовой эмиграции являются Соединенные Штаты.
- А как астрология объясняет сложную ситуацию независимой Армении?
- Это полностью объясняется астрологией. Для провозглашения независимости Республики Армения был выбран слишком неблагоприятный день: все разрушительные планеты были в Козероге, который является знаком Армении.
2020 год будет решающим для Армении. Возвращается планета Сатурн, то есть будет экзамен пройденного пути. А когда через несколько лет Плутон прибудет на место Сатурна, тогда ждите серьезных перемен, для страны будет большая опасность.
В США тоже ожидается кризис. Уже давно было предсказано, что США столкнутся с серьезным кризисом в 2020 году из-за войны в Сирии.
- Ваши новогодние пожелания нашим читателям...
- Важно удерживать здоровую дистанцию к любым жизненным тревогам и находить позитивные моменты в любой ситуации. Жизнь слишком коротка, чтобы всегда быть в режиме негатива или эгоизма.