Թրամփը մտադիր է կանանց համար խստացնել վիզայի տրման կանոնները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը ծրագրում է խստացնել մուտքի արտոնագրերի տրման կանոններն օտարերկրացի այն կանանց համար, որոնք ԱՄՆ են ժամանում ծննդաբերելու համար: Այս մասին գրում է Axios-ը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան իր աղբյուրներին:
Վերջիններիս փոխանցմամբ՝ վարչակազմը ցանկանում է փոփոխություններ, քանի որ որոշ օտարերկրացի կանայք ԱՄՆ են ժամանում ծննդաբերելու համար, որպեսզի իրենց երեխաները, Սահմանադրության 14-րդ փոփոխության համաձայն, կարողանան ինքնաբերաբար քաղաքացիություն ստանալ: Թրամփը, աղբյուրների փոխանցմամբ, նման իրավիճակը «բացարձակ ծիծաղելի» է համարում:
Այս կապակցությամբ արդեն մոտ ապագայում ծրագրվում է մերժել մուտքի արտոնագիր ստանալու հայտերը, եթե պետդեպարտամենտի աշխատակիցները հասկական, որ օտարերկրացի կինը ցանկանում է իր ապագա երեխայի համար ծննդյան իրավունքով քաղաքացիության հասնել:

Axios: Трамп хочет ужесточить правила въезда для женщин
Администрация американского президента Дональда Трампа планирует усложнить правила выдачи виз для иностранных женщин, которые приезжают в США с "родильным туризмом". Об этом, как передает gazeta.ru, пишет Axios со ссылкой на источники в Белом доме.
По их данным, администрация хочет перемен, ведь некоторые иностранки приезжают, чтобы родить и их дети, согласно 14-й поправки конституции, смогли автоматически получить гражданство. Трамп считает, что такую ситуацию "откровенно смешной", передали его слова источники.
В связи с этим планируется уже в ближайшее время начать отказывать в визах, если сотрудники госдепа поймут, что иностранка хочет въехать страну, чтобы добиться предоставления гражданства по рождению.
"Это изменение направлено на устранение рисков национальной безопасности и... с "родильным туризмом", - заключили источники.