Արմեն Սարգսյանը Ցյուրիխում հանդիպել է ֆրանսիական Thales Group-ի ներկայացուցիչների հետ
Աշխատանքային այցով Շվեյցարիայի Համադաշնությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ցյուրիխում հանդիպել է աշխարհի առաջատար տեխնոլոգիական ընկերություններից մեկի՝ ֆրանսիական Thales Group-ի՝ միջազգային զարգացման հարցերով Լատինական Ամերիկայում և Եվրասիայում գլխավոր փոխնախագահ Հերվե Դեմանի և ընկերության նախկին փոխնախագահ Ռաֆայել Էսկինազի հետ։
Զրուցակիցները շարունակել են ընկերության ղեկավարության հետ նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և համագործակցության հավանական ուղղությունների շուրջ քննարկումները:
Նրանք անդրադարձել են նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում գործակցությանը, մասնավորապես, արհեստական բանականության, թվային տվյալների կառավարման և մի շարք այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Եվս մեկ անգամ ընդգծելով Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված՝ նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության շրջանակում համագործակցության իրենց պատրաստակամությունը` ընկերության ներկայացուցիչներն ասել են, որ Հայաստանը ունի բարձրակարգ մարդկային կապիտալ, լավ կրթական ու տեխնոլոգիական հիմքեր, ինչը Thales-ի նման ընկերության համար շատ կարևոր է և ամուր հիմք է ստեղծում արդյունավետ համագործակցության համար:

Армен Саркисян в Цюрихе встретился с представителями французской Thales Group
Находящийся с рабочим визитом в Швейцарской Конфедерации президент Республики Армения Армен Саркисян в Цюрихе встретился с высокопоставленными представителями одной из ведущих мировых технологических компаний – французской Thales Group: главным вице-президентом по вопросам международного развития по регионам Латинской Америки и Евразии Эрве Деманом и бывшим вице-президентом компании Рафаэлем Ескинази.
Собеседники продолжили обсуждение достигнутых в ходе предыдущих встреч с руководством компании договоренностей и вероятных направлений сотрудничества.
Они коснулись взаимодействия в сфере новейших технологий, в частности, реализации совместных проектов в области искусственного интеллекта, управления цифровыми данными и ряде других.
Еще раз подчеркнув свою готовность к сотрудничеству в рамках нацеленной на развитие в Армении новейших технологий и науки президентской инициативы АТОМ (Advanced Tomorrow), представители компании сказали, что Армения имеет высококлассный человеческий капитал, хорошие образовательные и технологические основы, что для такой компании как Thales очень важно и создаёт прочную основу для плодотворного сотрудничества.