Արմեն Սարգսյանը Ցյուրիխում հանդիպել է ֆրանսիական Thales Group-ի ներկայացուցիչների հետ
Աշխատանքային այցով Շվեյցարիայի Համադաշնությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ցյուրիխում հանդիպել է աշխարհի առաջատար տեխնոլոգիական ընկերություններից մեկի՝ ֆրանսիական Thales Group-ի՝ միջազգային զարգացման հարցերով Լատինական Ամերիկայում և Եվրասիայում գլխավոր փոխնախագահ Հերվե Դեմանի և ընկերության նախկին փոխնախագահ Ռաֆայել Էսկինազի հետ։
Զրուցակիցները շարունակել են ընկերության ղեկավարության հետ նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և համագործակցության հավանական ուղղությունների շուրջ քննարկումները:
Նրանք անդրադարձել են նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում գործակցությանը, մասնավորապես, արհեստական բանականության, թվային տվյալների կառավարման և մի շարք այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Եվս մեկ անգամ ընդգծելով Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված՝ նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության շրջանակում համագործակցության իրենց պատրաստակամությունը` ընկերության ներկայացուցիչներն ասել են, որ Հայաստանը ունի բարձրակարգ մարդկային կապիտալ, լավ կրթական ու տեխնոլոգիական հիմքեր, ինչը Thales-ի նման ընկերության համար շատ կարևոր է և ամուր հիմք է ստեղծում արդյունավետ համագործակցության համար:

Armen Sarkissian in Zurich Met with Representatives of the French Thales Group
President Armen Sarkissian, who is in the Swiss Confederation on a working visit, in Zurich met with Hervé Dammann, Senior Vice President on International Development for Latin America and Eurasia of a leading technological French Thales Group of former Vice President of the company Rafael Ashkenazi.
The interlocutors continued discussions on the agreements reached with the leadership of the company during previous meetings and on possible areas of cooperation.
They spoke about interaction in the area of modern technologies, particularly, in the area of artificial intelligence, management of digital data, and implementation of joint programs in a number of different areas.
Underscoring once again their readiness for cooperation in the framework of the ATOM (Advanced Tomorrow) Presidential initiative, which is aimed at the development in Armenia of modern technologies and science, the representatives of the company said that Armenia possesses high-quality human capital, good educational and technological base which is very important for a company like Thales and creates a strong foundation for an efficient cooperation.