Տո՛նդ շնորհավոր, Հա՛յ զինվոր
Հունվարի 28-ը՝ հայոց բանակի կազմավորման տարեդարձը, հայկական տոնացույցի ամենապատվավոր օրերից մեկն է: Այս օրը միաժամանակ ցավի ու վշտի, փառքի ու պատվի օր է, որը շատ մեծ հպարտությամբ հայ ժողովուրդը տոնում է թե՛ Հայաստանում և թե՛ Սփյուռքում: Հայոց բանակն այլևս 28 տարեկան է:
1991 թվականին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ, Մինիստրների խորհրդում ձևավորվեց Պաշտպանության պետական կոմիտե: 1992 թվականի հունվարի 28-ին ընդունվեց պատմական որոշում «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության վերաբերյալ»՝ այդպիսով հայտնելով Հայկական Ազգային Բանակի ստեղծման մասին:
28 տարիների ընթացքում «ո՛չ պատերազմ, ո՛չ խաղաղություն» պայմաններում հայոց բանակը բազմիցս վերահաստատել է` հայ ժողովրդի անվտանգության և խաղաղության երաշխավորի իր գերակա դերակատարումը: 2016 թվականի Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը դրա վառ ապացույցներից մեկն է: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը եկավ ցույց տալու ազգային միասնության և հերոս ծնած մայրերի ուժը: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հերոսների մասին դեռ շատ ենք խոսելու և գրելու: Նրանք իրենց կիսատ երազանքներով ու գիտակցված մահով մի նոր ազգային ուժի և կյանքի սկիզբ ավետեցին:
Այդ հերոսներն ապրում են նաև մեզանում և մեր կողքին: Խոսելով նրանց հետ և կիսելով իրենց պատկերացումները բանակի մասին, միաժամանակ հպարտ ու խաղաղ ես դառնում: Նրանցից ոմանք ծառայել են, իսկ ոմանք՝ ոչ: Բայց նրանցից և ոչ մեկը ավարտված չի համարում իր ծառայությունը հայրենիքին: Այս հերոսներն ունեն ընտանիք, սիրած աղջիկ, սիրած մասնագիտություն, երազանքներ բազում և նպատակներ դեռ չիրականացված, բայց պատեհ պահի պատրաստ են մի կողմ դնել ամեն ինչ, և պատվով կռվել ու կրկին անգամ խաղաղություն վերահաստատել: Արդար կռիվը հայ մարդու ազգային հոգեկերտվածքն է և գաղափարախոսությունը, որի կրողը չի կարող լինել ագրեսոր:
Ստորև ներկայացված են մեր հերոսների ընկալումներն ու պատկերացումները Հայոց բանակի մասին:
Էդուարդ Մինասյան.  «Մենք հաճախ ենք հարցնում՝ ո՞նց հաղթեցինք Արցախում. ոմանք ասում են «դուխով», իսկ ոմանք՝  ինձ դուր էկող փոքրամասնությունը, ասում է՝ թե գրագետ հաշվարկով, որի հիմքում՝ մարտիկի բարձր մարտունակ ոգին էր, «պատմական արդարությամբ» նրա մոտիվացված լինելը: Առանց գրագետ հաշվարկի՝ ոգին հռթիռ չի բռնի: Բանակի մասին խոսելիս, պետք է հասկանալ մի շատ կարևոր բան.  ո՞ր մակարդակում է կատարվում վերլուծությունը՝ շարքային մարտիկի, ով հստակ ձևակերպած ռազմական խնդիր է լուծում, թե բարձր հրամանատարական կազմի, որտեղ պահանջվում է խիստ գրագետ հաշվարկ ու ռացիոնալ մոտեցում: Հրամանատար, ով երբեմն ստիպված է «զոհել» մի քանի տասնյակ՝   հարյուրավորների փրկելու համար...:
Որքան պատրաստված և հմուտ է մարտիկը, որքան փորձառու ու վստահ է իր անելիքի մեջ, այդքան  էմոցիան առավել քիչ է հարկավոր: Մարտունակությունը՝ ոչ թե «դուխով» գոռալը,  այլ՝  լուռ, բայց արագ մարտական խնդիրը լուծելն է, ինչն էլ հիմնականում ապահովում է մարտիկի անվտանգ կենսագործունեությունը թե՛ մարտի դաշտում և թե՛ դրանից դուրս:Ունակությունն է՝  առանց ավելորդ պոռթկումների կազմակերպել այնպիսի իրականություն, որտեղ ոչ թե դու կմեռնես հանուն հայրենիքի, այլ ֆլեգմատիկ սառնությամբ կպարտադրես, որ դա անի խրամատից այն կողմ գտնվող «շան տղեն»..: Ցանկացած զինվոր նետվում է մարտի առանց մտածելու, քանզի հրամանատարը հաշվարկել է մաքսիմալ հնարավորը, բայց դա շատ նուրբ եզր է՝ խիստ փխրուն սահմաններով:  Ինչպես ժամանակին ասել է Լեոնիդ Ազգալդյանը՝ «պատերազմում ամենաթանկ բանը, որ պետք է փրկել՝ դա մեռնելուն պատրաստ զինվորն է»:
Սարիբեկ Աբազյան. «Հայկական բանակի հիմքում ընկած է գաղափարաբարոյական դաստիարակության սկզբունքը: Բանակը ամենաբարձրագույն արժեքն է ինձ համար: Դա այն կարևոր կյանքի դպրոցն է, որտեղ պետք է սովորի ու դաստիարակվի յուրաքանչյուր հայ տղա՝ իսկական տղամարդ դառնալու համար: Բանակ ասելով՝ հարկ է  հասկանալ ոչ թե 18-20 տարեկան պատանիներին, այլ նաև ամբողջ ՀԱՅ ազգը, Հայոց լեզուն ու Հայ մշակույթը»:
Նարեկ Գրիգորյան. «Ազգ-բանակ գաղափարախոսության հենքը պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետության գիտակից ու ինքնաբավ քաղաքացին, այլ ոչ թե տղամարդը․ այն քաղաքացին, ով սեփական մտավոր ու ֆիզիկական կարողությունների շրջանակներում հնարավորություն կունենա կայանալ սեփական երկրում։ Ցանկացած այլ պարագայում վերը նշված գաղափարախոսությունը կենսունակ չի կարող լինել։ Միայն սեփական ապագայի վերաբերյալ դրական սպասումներով զորակոչված երիտասարդը կարող է բարձր մակարդակի վրա պահել ՀՀ զինված ուժերի մարտական պատրաստության աստիճանը»:
Հայկ Զաքարյան. «Բանակը յուրաքանչյուր պետության առողջ կենսագործման երաշխիքն է: Որպես պետական մարմին, բանակն ամենակայացած համակարգն է: Եվ վերջապես, բանակը յուրաքանչյուր հայ տղամարդու, որպես տղամարդ և որպես անհատակություն, ձևավորվելու հարցում ամենաէական ազդեցություն ունեցող գործոններից մեկն է»:
Ռուստամ Խալաթյան. «Հզոր բանակը պետության հոգևոր, գաղափարական և ռազմական ներուժն է: Ուժեղ է այն պետությունը, որն ունի Հզոր բանակ և «խորամանկ» քաղաքականություն: Մենք բոլորս մեր վարքով պետք է միշտ բարձր պահենք զինվորի մարտական ոգին»:
Բենիկ Ստեփանյան. «ԵՐԿՐԻ ներկայի և ապագայի համար ավելի կարևոր բան, քան բանակն է, հնարավոր չէ պատկերացնել անգամ: Այն ոչ այլ ինչ է, քան օդ ու ջուր, միս ու արյուն, կենսական անհրաժեշտություն: Եվ քանի որ բանակը մեր գիտակցության խոր շերտերում է, պիտի ոչ թե խոսենք, այլ սնենք ու պահպանենք՝ անվերջ դարձնելով նրան ավելի ու ավելի հզոր»:

The Day of Armenian Army Formation: Congratulations, Armenian Soldier!
January 28, the anniversary of the formation of the Armenian Army, is one of the most prominent days on our calendar. This day is both the day of pain and sorrow, and the day of glory and honor, which is celebrated with great pride among both the people of Armenia and the Diaspora. Today Armenian Army turns 28.
In 1991, by the decision of the Government of the Republic of Armenia, the State Defense Committee was formed within the Council of Ministers. The historic decision  "for the protection of the Republic of Armenia’’ was taken on January 28, 1992, thus leading to the formation of the National Army.
During the 28 years of "no war, no peace", the army has repeatedly reaffirmed its dominant role in the security of our people. The four-day war in April 2016, is one of the brightest examples of that. There are still a lot of things to speak and write about April's four-day war heroes.
These people live in our country, near us. Talking with them and hearing their thoughts about the army, one becomes proud and peaceful. Some of them have served, and some have not. These heroes have families, girlfriends, favorite professions, many dreams and goals but at any moment they are ready to set aside everything and fight with honor once again.
Below are the perceptions and thoughts of our heroes.
Eduard Minasyan. "We are often asked how we won in Artsakh. Some say ''by courage'', and some - the minority that I like, say that by accurate and proper planning. When talking about the army, one must understand a very important thing. The level of analysis done is different in the case of an ordinary soldier, who solves a clearly formulated military problem and the high commander who sometimes has to "sacrifice" a few dozen in order to save hundreds ...
The more trained and skilled is the fighter and the more experienced and confident he is in his actions, the less emotions he needs. The silent, but quick solutions rather than courageous slogans are able to combat the problem. As Leonid Azgaldyan once said, "The most expensive thing in war you have to save is the soldier ready to die for his homeland".
Saribek Abazyan. ‘'The army is a top value for me. It is an important school of life, where every Armenian boy should serve and be educated to become a real man. By saying army we should understand not the 18-20 year-old children, but also the entire Armenian nation, Armenian language and Armenian culture."
Narek Grigoryan. "The ideological basis of the nation-army must be the self-conscious citizen of the Republic of Armenia and not just a man. A citizen, who will be able to find his place in his own country according to his mental and physical abilities. In any other case, the above mentioned may not be a viable ideology. Only the man with positive expectations regarding his future can keep the armed forces with high level of combat readiness.
Hayk Zakaryan. "The army is the guarantee of robust implementation of each state. As a public body, it is the most efficient system. And finally, the army is one of the most significant factors in development of each man."
Rustam Khalatyan. "The powerful army is the spiritual, ideological and military potential of the state. The stronger the army, the stronger the state. We should all keep high the morale of the soldiers by our behavior.
Benik Stepanyan. "It is impossible to even imagine anything more important for the country's present and future than the army. It is the air and water, flesh and blood, a vital necessity. And as the army is in the deep layers of our consciousness, we should not talk, but rather ''feed'' it making even more powerful."