Մահմուդ Աբասը կտրականապես մերժել Է Թրամփի առաջարկած գործարքը
Պաղեստինի առաջնորդ Մահմուդ Աբասը հայտարարել է, որ թույլ չի տան հունվարի 28-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից հրապարակված մերձավորարևելյան կարգավորման պլանի իրականացումը:
«Մենք կտրականապես մերժում ենք այդ գործարքը, մենք դրա մասին ասում էինք նախկինում, և մեր դիրքորոշումը չի փոխվել», - հայտարարել է Աբասը:
«Երուսաղեմը չի վաճառվում», - հավելել է նա՝ ի նկատի ունենալով, որ ոչ մի պարագայում չի հրաժարվի Երուսաղեմը Պաղեստինի մայրաքաղաք դարձնելու պահանջներից:
Արաբական լրատվամիջոցների փոխացմամբ՝ Աբասը նախազգուշացրել է, որ մերձավորարևելյան կարգավորման թեման պատրաստ է քննարկել Իսրայելի հետ բացառապես «մերձավորարևելյան քառյակի» (Ռուսաստան, ԱՄՆ, ՄԱԿ, ԵՄ) միջնորդությամբ:

'Will not Pass': Palestinian Leader Abbas Rejects Trump's Plan
Palestinian President Mahmoud Abbas has pledged that the Middle East plan unveiled by US President Donald Trump will "not pass" as it aims to end the Palestinian cause, Al-Jazeera reports.
"After the nonsense that we heard today, we say a thousand no's to the 'Deal of The Century'," Abbas said on Tuesday at a news conference in the occupied West Bank city of Ramallah.
He said the Palestinians remain committed to ending the Israeli occupation and establishing a state with its capital in East Jerusalem.
Abbas held an emergency meeting with other Palestinian factions, including Hamas, to discuss a unified response to the plan.