Մահմուդ Աբասը կտրականապես մերժել Է Թրամփի առաջարկած գործարքը
Պաղեստինի առաջնորդ Մահմուդ Աբասը հայտարարել է, որ թույլ չի տան հունվարի 28-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից հրապարակված մերձավորարևելյան կարգավորման պլանի իրականացումը:
«Մենք կտրականապես մերժում ենք այդ գործարքը, մենք դրա մասին ասում էինք նախկինում, և մեր դիրքորոշումը չի փոխվել», - հայտարարել է Աբասը:
«Երուսաղեմը չի վաճառվում», - հավելել է նա՝ ի նկատի ունենալով, որ ոչ մի պարագայում չի հրաժարվի Երուսաղեմը Պաղեստինի մայրաքաղաք դարձնելու պահանջներից:
Արաբական լրատվամիջոցների փոխացմամբ՝ Աբասը նախազգուշացրել է, որ մերձավորարևելյան կարգավորման թեման պատրաստ է քննարկել Իսրայելի հետ բացառապես «մերձավորարևելյան քառյակի» (Ռուսաստան, ԱՄՆ, ՄԱԿ, ԵՄ) միջնորդությամբ:

Аббас заявил, что план Трампа "не пройдет"
Глава Палестинской национальной администрации Махмуд Аббас заявил, что не допустит реализации обнародованного ранее во вторник плана президента США Дональда Трампа, передает Интерфакс.
"Мы категорически отвергаем эту сделку, мы говорили об этом раньше, и наша позиция не изменилась", – отметил он.
Аббас ждет, что на практике Иерусалим будет под контролем Израиля, и это не устраивает Палестину. "Иерусалим не продается", - добавил он, имея в виду то, что ни при каких обстоятельствах не откажется от требования сделать Иерусалим столицей палестинского государства.
При этом, по сообщению арабских СМИ, Аббас предупредил, что готов обсуждать с Израилем тему ближневосточного урегулирования только при условии посредничества ближневосточного "квартета" (Россия, США, ООН, ЕС), а не одних только США.