Ադրբեջանը խախտել է Մանվել Սարիբեկյանի կյանքի իրավունքը. ՄԻԵԴ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել ադրբեջանական կողմից գերեվարված հայ հովիվ Մանվել Սարիբեկյանի գործով, հայտնում է News.am:
«Սարիբեկյանն ու Բալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով Դատարանը որոշել է, որ Մանվել Սարիբեկյանի մահվան առումով տեղի է ունեցել ՄԻ Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունք) և Խոշտանգումների վերաբերյալ կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի խախտում (արգելում է խոշտանգումը և «անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքը կամ պատիժը»):
Դատարանը որոշել է, որ հայցվորներին Ադրբեջանը պետք է 60 հազար եվրո վճարի որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում և 2200 եվրո որպես դատական ծախսերի փոխհատուցում:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի քաղաքացի, Ճամբարակի մարզի Թթուջուր գյուղի բնակիչ Մանվել Մամիկոնի Սարիբեկյանը ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից գերեվարվել էր 2010 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Շամշադինի ուղղությամբ:
Սարիբեկյանը քաղաքացիական անձ էր, հովիվ և գերի ընկնելու պահին ՀՀ ԶՈՒ-ում չի ծառայել: Չնայած դրան, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը առիթը բաց չի թողել գերեվարված քաղաքացիական անձին «դիվերսանտ» ներկայացնելու համար: Հոկտեմբերի 5-ի գիշերը Սարիբեկյանը, գտնվելով ադրբեջանական բանտում, իբր կախվել է: Հայկական կողմը կարծում է, որ Սարիբեկյանին կա՛մ սպանել են, կա՛մ հասցրել ինքնասպանության: Սա հաստատվում է այն հանգամանքով, որ ադրբեջանական կողմը մեկ ամիս հրաժարվում էր վերադարձնել Սարիբեկյանի մարմինը: Ադրբեջանական կողմը Մ. Սարիբեկյանի մարմինը Հայաստանին է հանձնել նոյեմբերի 4-ին:

The European Court of Human Rights ruled that Azerbaijan violated two articles of the Convention in respect of Manvel Saribekyan, an Armenian national who was captivated by Azerbaijan in 2010, News.am reports.
The Court has delivered a judgement in case of Saribekyan and Balyan v. Azerbaijan.
The Court held that there has been a violation of Article 2 of the Convention (right to life) in respect of the death of Manvel Saribekyan; a violation of Article 2 of the Convention in respect of the inadequacy of the investigation into the death of Manvel Saribekyan and there has been a violation of Article 3  (prohibits torture, and "inhuman or degrading treatment or punishment") of the Convention in respect of the torture of Manvel Saribekyan.
The Court obliged Azerbaijan to pay 60,000 euros in respect of non-pecuniary damage and 2,200 euros in respects of costs and expenses.
Manvel Saribekyan, resident of Ttu Jur village of Armenia, was taken into Azerbaijan’s captivity in September 2010. Saribekyan was a civilian, a shepherd, while Azerbaijan persistently called him an Armenian "saboteur". Later it was reported he allegedly hang himself on October 5.
The Armenian side claimed he was either killed or forced to commit a suicide. It was proved by the fact that the Azerbaijani side refused to return his body for a month. On November 4, Azerbaijan handed his body to the Armenian side under agreement reached by Armenian, Azerbaijani and Russian leaders during their meeting in Astrakhan last October.