«Freedom House». Ուլտրաաջերը թափ են հավաքում Ուկրաինայում, Վրաստանում և Հայաստանում
Ուկրաինայում, Վրաստանում ևՀայաստանում թափ են հավաքում ուլտրաաջ քաղաքական ուժերը, որոնք օժտված են հասարակությանն իրենց ծրագրերը պարտադրելու ևսոցիալական ու քաղաքական բանավեճ ձեւավորելու հմտություններով: Այս մասին նշված է «Freedom House»-ի նոր զեկույցում:
Հայաստանի դեպքում կազմակերպությունը բերում է «Ադեկվադ» խմբի օրինակը, որը «հետապնդում է հակալիբերալ, հակագլոբալիստական գաղափարախոսություն ևավանդական արժեքներին վերադարձ»: Կազմակերպությունում, սակայն, նշում են, որ Հայաստանում ծայրահեղ աջ օրակարգը անսպասելի չէր, քանի որ «հայ հանրությունն ունի շատ հատկանիշներ, որոնք բարեբեր հող են ծնվող ուլտրաաջ շարժումների համար»:
Զեկույցում նշվում է, որ չնայած շարժման առաջնորդ Արթուր Դանիելյանի հղումներին Եվրոպայում դաշնակիցներին, մասնավորապես՝ «Այլընտանք Գերմանիայի համար» կուսակցությանը, ըստ լուրերի՝ շարժումը Կրեմլից է աջակցություն ստանում:
Նշվում է, որ «Հայաստանի կառավարությունը, հետաքրքիր կերպով հեռանալով Ուկրաինայում ևՎրաստանում ստեղծված մոդելից, վաղ փուլում խիստ դիրքորոշում որդեգրեց «Ադեկվադի» ծայրահեղ աջ գործողությունների հանդեպ»: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դատապարտեց շարժումը՝ մեղադրելով նախկին կառավարության ևՌուսաստանի հետ կապերի մեջ, ևնույնիսկ նրանց անվանեց «սևհագուստով մարդիկ»: Ավելին՝ կուսակցություն ստեղծելու խմբի հայտարարությունից հետո Դանիելյանը ևշարժման մյուս անդամները մի քանի ժամով բերման ենթարկվեցին:
«Այս կամայական ձերբակալությունները, որոնք ընկալվեցին որպես Փաշինյանի պատվեր, հակառակ արդյունք ունեցան: Հանրային կարծիքը «Ադեկվադի» դեմ ուղղելու փոխարեն, խումբը կարեկցության արժանացավ իշխանությունների քայլերի պատճառով, որոնք լայնորեն ընկալվեցին որպես չարդարացված կալանավորումներ»,- նշում է զեկույցի հեղինակ Էյփրիլ Գորդոնը:
Չնայած վերլուծաբաններն ընդհանուր առմամբ ընդունում են, որ «Ադեկվադը» չի կարող մոտ ապագայում իշխանության հավակնել, Հայաստանի քաղաքական դիսկուրսում շարժումն ավելի ազդեցիկ է դառնում, «հատկապես երիտասարդների ևհամացանցի օգտատերերի շրջանում»:
Զեկույցի հեղինակն, ընդհանուր առմամբ, կարծում է, որ Ուկրաինայում, Վրաստանում ևՀայաստանում ուլտրաաջ խմբավորումների աճը լուրջ հետեւանքներ ունի այդ հանրությունների հետագա քաղաքական զարգացման համար: Նրանք կարող են սոցիալական ևքաղաքական բանավեճ ձեւավորել իրենց համապատասխան հանրույթում ևուղղակի ֆիզիկական սպառնալիք են ներկայացնում փոքրամասնությունների խոցելի խմբերի համար: Ավելին՝ այսպիսի խմբերը կարող են շահագործվել ևհաճախ շահագործվում են չարամիտների կողմից, որոնք ձգտում են ծառայել սեփական շահերին: Եթե լուրջ գործողություններ չձեռնարկվեն, այդ հանրություններում կշարունակի ծաղկել ծայրահեղ աջ ազդեցությունը, որը նրանց կզրկի հետագա ժողովրդավարական զարգացման հնարավորությունից:
Դրա հետ մեկտեղ զեկույցում ընդգծվում է, որ առանց հստակ իրավաբանական հիմնավորման ծայրահեղ աջ խմբերի հետապնդումը վնաս է հասցնում՝ նրանց ստիպելով ընդհատակ անցնել, ինչը հանգեցնում է է՛լ ավելի մեծ արմատականացման: «Ինչպես դա արդեն Հայաստանում եղել է, այն կարող է նաևհանգեցնել նրան, որ հանրության լայն շերտերը ավելի մեծ կարեկցանքով կվերաբերվեն արմատական խմբերին: Ուկրաինայի, Վրաստանի ևՀայաստանի կառավարությունները պետք է ուլտրաաջ խմբերին վերաբերվեն օրենքի տառին համապատասխան՝ հետեւելով ոչ այնքան թույլ ևոչ էլ այնքան խիստ տեսակետների»,- նշված է զեկույցում:

"Freedom House": Ультраправые набирают обороты в Украине, Грузии и Армении
В Украине, Грузии и Армении набирают обороты ультраправые политические силы, которые обладают навыками навязывания своих программ обществу и формирования социального и политического дискурса. Об этом говорится в новом докладе "Freedom House".
В случае Армении, организация приводит пример группы "Адеквад", которая "преследует антилиберальную, антиглобалистскую идеологию и возвращение к традиционным ценностям". Однако, как отмечают в организации, новая крайне правая повестка в Армении не является неожиданностью, так как "армянское общество обладает многими характеристиками, которые оказались благодатной почвой для зарождающихся ультраправых движений".
В докладе отмечается, что несмотря на отсылку лидера движения Артура Даниеляна к союзникам в Европе, в частности к партии "Альтернатива для Германии", по слухам, движения получает поддержку из Кремля.
Отмечается, что "сделав интересный отход от сложившейся модели в Украине и Грузии, правительство Армении заняло жесткую позицию в отношении крайне правых действий "Адеквад" на раннем этапе". Премьер-министр Армении Никол Пашинян осудил движение, обвинив их в связях с бывшим правительством и Россией и даже назвал их "людьми в черном". Более того, после объявления группы о создании партии, Даниелян и другие члены движения были подвергнуты приводу на несколько часов.
"Эти произвольные задержания, которые были восприняты как заказ Пашиняна, дали обратный эффект. Вместо того, чтобы обратить общественное мнение против "Адеквад", группа получила сочувствие из-за шагов властей, которые были широко восприняты как неоправданные аресты",- отмечает автор доклада Эйприл Гордон.
Хотя аналитики и в целом признают, что "Адеквад" не может претендовать на власть в скором будущем, движение становится все более влиятельным в политическом дискурсе Армении, "особенно среди молодежи и пользователей социальных сетей".
В целом, автор доклада полагает, что рост ультраправых группировок в Украине, Грузии и Армении имеет серьезные последствия для дальнейшего политического развития этих обществ. Они способны формировать социальный и политический дискурс в своих соответствующих обществах и представляют прямую физическую угрозу для уязвимых групп меньшинств. Более того, такие группы могут и часто эксплуатируются злоумышленниками, стремящимися служить своим собственным целям. Если не будут предприняты серьезные действия, в этих обществах продолжат процветать крайне правые влияния, лишающие их возможности для дальнейшего демократического развития.
Вместе с этим, в докладе подчеркивается, что преследование крайне правых групп без четкого юридического обоснования наносит ущерб, заставляя их уйти в подполье, что приводит к еще большей радикализации. "Как это уже было в Армении, это также может привести к тому, что широкие слои общества будут с большим, сочувствием относится к радикальным группам. Правительства Украины, Грузии и Армении должны относиться к ультраправым группам в соответствии с буквой закона, придерживаясь не слишком слабых и не слишком строгих взглядов",- говорится в докладе.