ԱԳՆ-ից մանրամասներ են հայտնում Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումից
Հունվարի 29-ին և 30-ին Ժնևում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի միջնորդությամբ և մասնակցությամբ տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը: Դրան նախորդեց ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ։
Եռօրյա ինտենսիվ քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցերի լայն շրջանակի. 2019 թվականին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և քննարկված առաջարկների իրականացումը և ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու ուղղությամբ հնարավոր հաջորդ քայլերը, ապագա կարգավորման հիմքը հանդիսացող սկզբունքները և տարրերը։ Քննարկվել են նաև կարգավորման գործընթացի առաջմղմանն ուղղված ժամանակացույցը և օրակարգը:
Նախարար Մնացականյանը շեշտել է խաղաղ գործընթացում Արցախի ժողովրդի ընտրյալ ներկայացուցիչների ներգրավման անհրաժեշտությունը:
ԱԳ նախարարները համաձայնել են կրկին հանդիպել մոտ ապագայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:

Мнацканян на переговорах в Женеве заявил о необходимости вовлечения в мирный процесс избранных представителей Арцаха: МИД Армении
9-30 января в Женеве при посредничестве и участии Сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Стефана Висконти (Франция), Эндрю Шофера (США) и Личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика состоялась встреча Министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна и Министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова. Этому предшествовала встреча Министра иностранных дел Армении с Сопредседателями Минской группы ОБСЕ и Личным представителем действующего председателя ОБСЕ.
Как передает пресс-служба МИД РА, в ходе трехдневных интенсивных переговоров был затронут широкий круг вопросов, связанных с процессом мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта: реализация договоренностей и предложений обсужденных в 2019 и последующие возможные шаги для подготовки народов к миру; принципы и элементы формирующие основу для будущего урегулирования. Были также обсуждены временные рамки и повестка дня для продвижения процесса урегулирования.
Министр Мнацаканян подчеркнул необходимость вовлечения в процесс мирного урегулирования избранных представителей народа Арцаха.
Министры иностранных дел согласились в ближайшем будущем вновь встретиться под эгидой Сопредседателей Минской Группы ОБСЕ.