Ղարաբաղի հարցում իշխանություններին ուղղված հարցերը շատանում են
Ժնևում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների երկօրյա  հանդիպումն ավելացնում է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման  վերաբերյալ ՀՀ իշխանություններին ուղղված հարցերը:
Այսպես, կողմերի և համանախագահների համատեղ հայտարարությունում նշվում է, որ քննարկվել է ապագա կարգավորման հիմքը ձևավորող սկզբունքները և տարրերը:
Ըստ էության, խոսքը մադրիդյան սկզբունքների մասին է՝ հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ ՀՀ իշխանությունները պաշտոնապես չեն հրաժարվել դրանցից: Ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ Կապանում կայացած ասուլիսի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «բացահայտում» էր Սերժ Սարգսյանի թողած ժառանգությունը, որի հիմքում հենց մադրիդյան սկզբունքներն էին՝ նշելով, որ դրանք կվերադառնան բանակցային սեղան, եթե Արցախի նախագահի թեկնածուները և ժողովուրդը դրական արտահայտվեն նման լուծման տարբերակին: Վարչապետի ասածից հետևում էր, որ այս պահին այդ սկզբունքները բանակցային սեղանին չեն և չեն էլ վերադառնա, քանի որ Արցախի նախագահի թեկնածուները, որոնք արձագանքեցին վարչապետի կոչին, կտրուկ քննադատության ենթարկեցին կարգավորման նման տարբերակը՝ մերժելով որևէ տարածքի վերադարձն Ադրբեջանին: Ուստի, հարց է առաջանում՝ ինչպե՞ս ստացվեց, որ արտգործնախարարը Ժնևում քննարկեց սկզբունքները և տարրերը՝ վարչապետն ազնի՞վ չէ Հայաստանի և Արցախի հանրությունների հետ, թե ԱԳ նախարարը չի համակարգում իր գործողությունները վարչապետի հետ: Անկախ այս հարցի պատասխանից՝ իշխանությունների այս գործելաոճը, երբ կարևորվում է Արցախի կարծիքը, իսկ այն ստանալուց հետո հաշվի չի առնում, հերթական անգամ լուրջ հարված է հասցնում Արցախի սույեկտայնությանը:
Մյուս հարցը կապված է կարգավորման գործընթացի առաջմղմանն ուղղված ժամանակացույցը և օրակարգը քննարկելու մասին համատեղ հայտարարությունում առկա հիշատակմանը: Սա ավելին է, քան հաջորդ հանդիպման մասին պայմանավորվածության ձեռքբերումը, որի մասին, ի դեպ հայտարարութունում կա առանձին հիշատակում: Կողմերի միջև, ըստ էության, կան որոշակի պայմանավորվածություններ, համաձայնություններ, որոնք թույլ են տալիս նախապես խոսել առնվազն ԱԳ նախարարների մակարդակով առաջիկա հանդիպումների ժամանակացույցի մասին՝ սահմանելով օրակարգ:
Այսօր մենք ունենք Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ ինտենսիվ բանակցություններ, սակայն ինչի՞ շուրջ են բանակցում այս պահին կողմերը, հարցերի ի՞նչ շրջանակ են քննարկում, հայտնի չէ հասարակությանը՝ թեև գործող իշխանությունները պնդում են, որ ի տարբերություն նախկինների՝ իրենք Ղարաբաղի հարցում թափանցիկ են աշխատում: Նշենք, որ խոսքը բնավ մարդասիրական նախաձեռնությունների և հասարակություններին խաղաղությանը նախապատրաստելու մասին չէ միայն, ունենք բովանդակային բանակցություններ, ինչը համանախագահ երկրներին թույլ է տալիս կարգավորման գործընթացում առաջընթաց ակնկալել արդեն մոտ ապագայում:

Политика властей Армении по Карабаху вызывает все больше вопросов
Двухдневная встреча в Женеве министров иностранных дел Армении и Азербайджана при посредничестве и участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ прибавляет вопросы к властям Армении в отношении урегулирования карабахского конфликта.
В совместном заявлении сторон и сопредседателей говорится, что обсуждались принципы и элементы, которые формируют основу будущего урегулирования.
Фактически, речь идет о Мадридских принципах, учитывая тот факт, что власти Армении официально не отказались от них. На пресс-конференции в Капане всего неделю назад премьер-министр Никол Пашинян «раскрыл» наследие Сержа Саргсяна по карабахской проблеме, в основе которого лежат именно Мадридские принципы, отметив, что они будут возвращены на стол переговоров, если кандидаты в президенты Арцаха и общество поддержат такое решение. Из сказанного премьером следует, что эти принципы не находятся на столе переговоров в настоящее время и не будут возвращены в качестве основы для переговоров, поскольку кандидаты в президенты Арцаха, откликнувшиеся на призыв премьер-министра, резко раскритиковали такой вариант урегулирования, исключив возможность каких-либо территориальных уступок Азербайджану.
Возникают вопросы - как получилось так, что министр иностранных дел Армении обсуждал Мадридские принципы и элементы в Женеве, а премьер Армении говорил о том, что они не будут обсуждаться, если на это нет согласия кандидатов в президенты Арцаха? Честен ли премьер-министр с народами Армении и Арцаха? Возможно ли такое, что министр иностранных дел РА не координирует свои действия с премьер-министром? Независимо от ответа на эти вопросы, подобное поведение властей Армении, когда говорится о важности мнения арцахцев, а потом это мнение не принимается во внимание,  в очередной раз наносит серьезный удар по субъектности Арцаха.
Другой вопрос связан с упоминанием в совместном заявлении вопроса графика и повестки для продвижения процесса урегулирования. Это больше, чем договоренность о следующей встрече, о которой, кстати, отдельно упоминается в заявлении. По сути, уже существуют определенные договоренности между сторонами, которые позволяют заранее говорить о графике предстоящих встреч, хотя бы на уровне министров иностранных дел, и определить их повестку.
Очевидно, что сегодня по карабахскому конфликту идут интенсивные переговоры, но о чем в настоящее время стороны переговариваются,  каков круг обсуждаемых вопросов, это неизвестно общественности, хотя действующие власти Армении - в отличие от своих предшественников - настаивают на том, что они работают прозрачно в карабахском вопросе. Отметим, что речь идет не только о гуманитарных инициативах и подготовке обществ к миру. На самом деле, Армения ведет серьезные переговоры, которые позволяют странам-сопредседателям ожидать прогресса в процессе урегулирования в ближайшем будущем.