Անհրաժեշտ է ճանաչել Բաքվում և Սումգաիթում հայերի ցեղասպանությունը․ Քերոլայն Քոքս
Հայերի ցեղասպանություն է իրականացվել Բաքվում, Սումգաիթում ու Լեռնային Ղարաբաղում, և այն պետք է ճանաչել, որպեսզի նման բանը անպատիժ չշարունակվի։ Այս մասին հայտարարել է բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը՝ ելույթ ունենալով «Մոռացված փախստականներ․ ի՞նչ է կատարվել Բաքվի հայերի հետ» համաժողովում, որը փետրվարի 5-ին անցկացվել է Եվրոպական խորհրդարանում, հայտնում է News.am:։
Նա հիշեցրել է, որ Արցախ այցերի պատճառով ինքը տնվում է Ադրբեջանի «սև ցուցակում»։
Համաժողովի ընթացքում ներկայացվել են Բաքվի փախստականների պատմությունները։ Նրանց թվում եղել է 90-ականների սկզբին Ադրբեջանը լքած Աննա Աստվածատրյան-Տյուրքոտը։ Նրա խոսքերով՝ շատերն ունեն սարսափելի հիշողություններ այն մասին, թե ինչպես էին ստիպված փախչել և փրկվել։ «Շատերի ոգին կոտրվել էր, շատերի կյանքը ոչնչացվել էր՝ 350 000 մարդու կյանք, այնպիսին ինչպիսին ես եմ»,- նշել է նա։
Պատասխանելով ադրբեջանցի մասնակցի այն ակնարկին, թե նման հանդիպումները չեն նպաստում «խաղաղության կառուցմանը», Աննա Աստվածատրյանը նշել է, որ իր կյանքը փրկել է մի ադրբեջանուհի, որը նույնիսկ չէր հասկանում իրեն, քանի որ ռուսերեն չգիտեր։ «Խաղաղության կառուցման համար ամենակարևորը ճշմարտությունն է»,- ընդգծել է նա։
Բրյուսելի համալսարանի պրոֆեսոր Դավիթ Բաբաևն, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել Եվրախորհրդարանին հարթակ տրամադրելու համար, «որպեսզի արտահայտվի 1990թ․ Բաքուն ստիպողաբար լքած հայ փախստականների մասին մեր մտահոգությունը»։
«Այդ գազանությունները՝ բռնությունը, ահաբեկումը, բռնաբարությունը, սպանությունը և մարդկանց ողջ-ողջ այրելը չպետք է անպատիժ մնան»,- հավելել է նա։
Համաժողովը կազմակերպվել էր Բրյուսելում «Հայ Դատի» գրասենյակի և ԵՄ-ում Հայաստանի առաքելության կողմից։

Genocide of Armenians in Baku and Sumgait Needs to Be Recognized: Caroline Cox
The genocide of Armenians has been continuing in Baku, Sumgait, and Nagorno-Karabakh and needs to be recognized so that it does not continue with impunity, Baroness Caroline Cox said during the  "The Forgotten Refugees: What Happened to the Armenians of Baku?" conference at the European ParliamentNews.am reports.
She recalled that she is in a black list of Azerbaijan because of her visits to Artsakh.
Anna Astvatsaturian Turcotte, the refugee who fled Azerbaijan in the beginning of 90s, told her story of fleeing Azerbaijan.
"Many of us have horrible memories of years living in cold and blockaded Armenia escaping with nothing. So many spirits were broken. So many lives were destroyed the lives of 350 thousand of people like me," she said.
ULB lecturer David Babaev, in turn, thanked the European Parliament for offering a platform "to voice our concern about the situation with Armenian refugees who were forced to leave Baku in 1990".
"Those atrocities: violence, intimidation, rape, murder and burning people alive should not stay unpunished," he added.
The conference titled "The Forgotten Refugees: What Happened to the Armenians of Baku?" is organized by the European Armenian federation for Justice and Democracy (EAJD), mission of Armenia to the EU.