Անհրաժեշտ է ճանաչել Բաքվում և Սումգաիթում հայերի ցեղասպանությունը․ Քերոլայն Քոքս
Հայերի ցեղասպանություն է իրականացվել Բաքվում, Սումգաիթում ու Լեռնային Ղարաբաղում, և այն պետք է ճանաչել, որպեսզի նման բանը անպատիժ չշարունակվի։ Այս մասին հայտարարել է բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը՝ ելույթ ունենալով «Մոռացված փախստականներ․ ի՞նչ է կատարվել Բաքվի հայերի հետ» համաժողովում, որը փետրվարի 5-ին անցկացվել է Եվրոպական խորհրդարանում, հայտնում է News.am:։
Նա հիշեցրել է, որ Արցախ այցերի պատճառով ինքը տնվում է Ադրբեջանի «սև ցուցակում»։
Համաժողովի ընթացքում ներկայացվել են Բաքվի փախստականների պատմությունները։ Նրանց թվում եղել է 90-ականների սկզբին Ադրբեջանը լքած Աննա Աստվածատրյան-Տյուրքոտը։ Նրա խոսքերով՝ շատերն ունեն սարսափելի հիշողություններ այն մասին, թե ինչպես էին ստիպված փախչել և փրկվել։ «Շատերի ոգին կոտրվել էր, շատերի կյանքը ոչնչացվել էր՝ 350 000 մարդու կյանք, այնպիսին ինչպիսին ես եմ»,- նշել է նա։
Պատասխանելով ադրբեջանցի մասնակցի այն ակնարկին, թե նման հանդիպումները չեն նպաստում «խաղաղության կառուցմանը», Աննա Աստվածատրյանը նշել է, որ իր կյանքը փրկել է մի ադրբեջանուհի, որը նույնիսկ չէր հասկանում իրեն, քանի որ ռուսերեն չգիտեր։ «Խաղաղության կառուցման համար ամենակարևորը ճշմարտությունն է»,- ընդգծել է նա։
Բրյուսելի համալսարանի պրոֆեսոր Դավիթ Բաբաևն, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել Եվրախորհրդարանին հարթակ տրամադրելու համար, «որպեսզի արտահայտվի 1990թ․ Բաքուն ստիպողաբար լքած հայ փախստականների մասին մեր մտահոգությունը»։
«Այդ գազանությունները՝ բռնությունը, ահաբեկումը, բռնաբարությունը, սպանությունը և մարդկանց ողջ-ողջ այրելը չպետք է անպատիժ մնան»,- հավելել է նա։
Համաժողովը կազմակերպվել էր Բրյուսելում «Հայ Դատի» գրասենյակի և ԵՄ-ում Հայաստանի առաքելության կողմից։

Необходимо признать Геноцид армян в Баку и Сумгаите: Кэролайн Кокс
Геноцид армян был осуществлен в Баку, Сумгаите и Нагорном Карабахе, и его надо признать, чтобы подобное не могло продолжаться безнаказанно. Как передает News.am, об этом заявила баронесса Кэролайн Кокс, выступая в ходе конференции под названием "Забытые беженцы: что случилось с бакинскими армянами?", которая прошла в Европейском парламенте 5 февраля.
Она напомнила, что находится в черном списке Азербайджана из-за ее визитов в Арцах.
В ходе конференции были представлены истории беженцев из Баку. Среди них была покинувшая Азербайджан в начале 90-х годов Анна Аствацатрян-Тюркот. По ее словам, у многих есть ужасные воспоминания о том, как им пришлось спасаться и бежать. "Дух многий был сломлен, жизнь многих была уничтожена - жизнь 350 тысяч людей, таких же как я",-отметила она.
Отвечая на ремарку азербайджанской участницы о том, что подобные встречи не способствуют "построению мира", Анна Аствацатрян-Тюркот отметила, что ее жизнь была спасена азербайджанкой, которая даже не понимала ее языка, так как не говорила по-русски. "Самое главное для построения мира – это правда",- подчеркнула она.
Профессор Брюссельского университета Давид Бабаев, в свою очередь, поблагодарил Европарламент за то, что он предложил платформу "чтобы выразить нашу обеспокоенность ситуацией с армянскими беженцами, которые были вынуждены покинуть Баку в 1990 году".
"Эти зверства: насилие, запугивание, изнасилование, убийство и сжигание людей живьем, не должны оставаться безнаказанными", - добавил он.