Ֆիլիպինները չեղարկում է ԱՄՆ հետ ռազմական պայմանագիրը
Ֆիլիպինների արտաքին գործերի նախարարությունը տեղեկացրել է Միացյալ Նահանգներին օտարերկրյա ռազմական ուժերի վերաբերյալ պայմանագիրը չեղարկելու մասին: Այս Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է երկրի փոխարտգործնախարարար Դոդո Դյուլայը:
Ինչպես նշում է Manila Bulletin թերթը, պայմանագրի գործողությունը կդադարի Վաշինգտոնի կողմից նամակը ստանալու պահից 180 օր հետո:
Օտարերկրյա ռազմական ուժերի կարգավիճակի մասին պայմանագիրը (Visiting Forces Agreement) ստորագրվել է 1998 թվականին և կարգավորում է Ֆիլիպիններում ամերիկյան զինվորականների տեղակայումը՝ հիմք հանդիսանալով նաև երկրի տարածքում համատեղ զորավարաժությունների իրականացման համար:

Филиппины прекращают действие военного договора с США
Министерство иностранных дел Филиппин уведомило США о расторжении договора об иностранных вооруженных силах. Об этом во вторник на своей странице в Twitter сообщил заместитель министра иностранных дел Додо Дюлай, передает ТАСС.
Как отмечает газета Manila Bulletin, соглашение прекратит свое действие через 180 дней с момента получения Вашингтоном данного письма. Договор о статусе иностранных вооруженных сил (Visiting Forces Agreement) был подписан в 1998 году и регулирует правила въезда и пребывания американских военных на Филиппинах, предоставляя также юридическую основу для проведения совместных учений на территории страны.