Իրանի դեսպանը ՀՀ Առողջապահության նախարարին ներկայացրել է կորոնավիրուսի դեմ պայքարում իր երկրի փորձը
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբաս Բադախշան Զոհուրիին, հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Վերջիններս քննարկել են նոր կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակը և ընթացիկ աշխատանքները` վիրուսի տարածումը կանխելու ուղղությամբ:
Արսեն Թորոսյանը նախ շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, ապա անցել հանդիպման բուն թեմային: Նախարարը ներկայացրել է, թե ինչ գործողություններ են իրականացվում Հայաստանում:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար և ներկայացրել 2 շաբաթվա ընթացքում այն փորձը, որն Իրանը ձեռք է բերել նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ընթացքում: Ըստ դեսպանի` Իրանում բժշկական մեծ թիմ է ձևավորվել, որի հիմնական գործառույթը վիրուսի տարածման կանխարգելումն է, ինչպես նաև «թեժ գիծն» աշխատում է 24 ժամյա ռեժիմով:
Աբաս Բադախշան Զոհուրին ներկայացրել է թարմ տվյալներ, ըստ որի` Իրանում նոր կորոնավիրուսի մուտք գործելուց հետո 7280 քաղաքացի դիմել է հիվանդանոց, որոնցից 4312-ը թեստավորվել են: Մինչև մարտի 2-ի կեսօրը Իրանում ախտորոշվել է կորոնավիրուսի 1501 դեպք, 291-ը ապաքինվել է: Արձանագրվել է մահվան 66 դեպք:
«Մեր երկրի փորձը ցույց է տվել, որ պետք է ավելի ուժեղացնել կանխարգելման գործողությունները քան բուժման, և սա կարևոր է Հայաստանի համար ևս, քանի դեռ խնդիրը չի խորացել», - ասել է Աբաս Բադախշան Զոհուրին:
Քննարկվել է նաև նոր կորոնիվիրուսի մասին կեղծ տեղեկատվության տարածումը և ճշգրիտ տեղեկության մատակարարման կարևորությունը: Նախարարն ընդգծել է, ստուգված տեղեկությունները կարևոր են խուճապային տրամադրությունների դեմ պայքարի գործում:
Արսեն Թորոսյանն ու Աբաս Բադախշան Զոհուրին պայմանավորվել են ուղիղ  կապ հաստատել Իրանի առողջապահության նախարարի հետ:
«Հույս ունեմ, որ առաջիկայում ամեն ինչ կկարգավորվի և կյանքը կշարունակվի բնականոն հունով», - ասել է նախարարը:
Արսեն Թորոսյանը պատրաստակամություն է հայտնել մասնագիտական առումով օգտակար լինել Իրանին, դեսպանն էլ իր հերթին առողջություն է մաղթել Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակված հիվանդին և հույս հայտնել, որ այն կլինի միակ և վերջին դեպքը:

Посол Ирана представил министру здравоохранения опыт своей страны в борьбе с коронавирусом
Министр здравоохранения Арсен Торосян принял чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран в Армении Аббаса Бадахшана Зогури. Об этом сообщили в министерстве здравоохранения Армении.
Они обсудили ситуацию, обусловленную новым коронавирусом, и текущие работы по предотвращению распространения вируса.
Арсен Торосян поздравил посла с вступлением в должность, затем перешел к самой теме встречи. Министр представил, какие действия осуществляются в Армении.
Посол поблагодарил за встречу и представил опыт, приобретенный Ираном в течение двух недель в борьбе с новым коронавирусом. По словам посла, в Иране сформирована большая медицинская команда, основная функция которой - предотвращение распространения вируса, а также  деййствует "горячая линия", которая работает в 24-часовом режиме.
Абас Бадахшан Зогури представил свежие данные, согласно которым после обнаружения в Иране  коронавируса 7280 граждан обратились в больницу, 4312 из которых были протестированы. До полудня 2 марта в Иране был  1501 человек с диагнозом коронавируса, 291 выздоровели. Зарегистрировано 66 случаев смерти.
"Опыт нашей страны показал, что необходимо усилить профилактические действия, они важнее чем лечение, и это важно и для Армении, пока проблема не углубилась", - сказал Абас Бадахшан Зохури.
Обсуждалось также и распространение ложной информации о новом коронивирусе и важность предоставления точной информации. Министр подчеркнул, что проверенные сведения важны в деле борьбы с паническими настроениями.
Арсен Торосян и Аббас Бадахшан Зогури договорились установить прямую связь с министром здравоохранения Ирана.
"Надеюсь, что в ближайшее время все будет урегулировано и жизнь вернется в нормальное русло", - сказал министр.
Арсен Торосян выразил готовность быть полезным Ирану в профессиональном плане, а посол, в свою очередь, пожелал здоровья инфицированному коронавирусом пациенту, и выразил надежду, что это будет единственный и последний случай.