Իրանի դեսպանը ՀՀ Առողջապահության նախարարին ներկայացրել է կորոնավիրուսի դեմ պայքարում իր երկրի փորձը
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբաս Բադախշան Զոհուրիին, հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Վերջիններս քննարկել են նոր կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակը և ընթացիկ աշխատանքները` վիրուսի տարածումը կանխելու ուղղությամբ:
Արսեն Թորոսյանը նախ շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, ապա անցել հանդիպման բուն թեմային: Նախարարը ներկայացրել է, թե ինչ գործողություններ են իրականացվում Հայաստանում:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար և ներկայացրել 2 շաբաթվա ընթացքում այն փորձը, որն Իրանը ձեռք է բերել նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ընթացքում: Ըստ դեսպանի` Իրանում բժշկական մեծ թիմ է ձևավորվել, որի հիմնական գործառույթը վիրուսի տարածման կանխարգելումն է, ինչպես նաև «թեժ գիծն» աշխատում է 24 ժամյա ռեժիմով:
Աբաս Բադախշան Զոհուրին ներկայացրել է թարմ տվյալներ, ըստ որի` Իրանում նոր կորոնավիրուսի մուտք գործելուց հետո 7280 քաղաքացի դիմել է հիվանդանոց, որոնցից 4312-ը թեստավորվել են: Մինչև մարտի 2-ի կեսօրը Իրանում ախտորոշվել է կորոնավիրուսի 1501 դեպք, 291-ը ապաքինվել է: Արձանագրվել է մահվան 66 դեպք:
«Մեր երկրի փորձը ցույց է տվել, որ պետք է ավելի ուժեղացնել կանխարգելման գործողությունները քան բուժման, և սա կարևոր է Հայաստանի համար ևս, քանի դեռ խնդիրը չի խորացել», - ասել է Աբաս Բադախշան Զոհուրին:
Քննարկվել է նաև նոր կորոնիվիրուսի մասին կեղծ տեղեկատվության տարածումը և ճշգրիտ տեղեկության մատակարարման կարևորությունը: Նախարարն ընդգծել է, ստուգված տեղեկությունները կարևոր են խուճապային տրամադրությունների դեմ պայքարի գործում:
Արսեն Թորոսյանն ու Աբաս Բադախշան Զոհուրին պայմանավորվել են ուղիղ  կապ հաստատել Իրանի առողջապահության նախարարի հետ:
«Հույս ունեմ, որ առաջիկայում ամեն ինչ կկարգավորվի և կյանքը կշարունակվի բնականոն հունով», - ասել է նախարարը:
Արսեն Թորոսյանը պատրաստակամություն է հայտնել մասնագիտական առումով օգտակար լինել Իրանին, դեսպանն էլ իր հերթին առողջություն է մաղթել Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակված հիվանդին և հույս հայտնել, որ այն կլինի միակ և վերջին դեպքը:

Ambassador Introduces Iran’s Experience in Fighting Coronavirus to Armenia’s Healthcare Minister
Healthcare Minister Arsen Torosyan received Ambassador of Iran to Armenia Abbas Badakhshan Zohouri, the ministry told, Armenpress reports.
The officials discussed the situation caused by the novel coronavirus, as well as the ongoing actions to prevent the spread of the virus in both countries.
The Armenian minister congratulated Iranian Ambassador on assuming office and then introduced the actions being taken in Armenia.
The Ambassador thanked for the meeting and introduced Iran’s experience in the past two weeks for fighting against the novel coronavirus. The Ambassador said a great medical team has been formed in Iran aimed at preventing the spread of the virus, as well as there is a 24-hour hotline.
The Ambassador presented recent data according to which 7280 Iranian citizens applied to hospitals after the entry of Covid-19 into the country, of which 4312 were tested. As of the daytime of March 2, 1501 cases of coronavius were confirmed in Iran, 291 people recovered. 66 death cases were reported.
"Our country’s experience shows that we need to further enhance the preventive actions, rather than the treatment, and this is also important for Armenia until the problem hasn’t gone further", the Ambassador of Iran said.
The sides also discussed the spread of fake news on coronavirus and highlighted the importance of providing accurate information.
The Armenian minister and the Iranian Ambassador agreed to keep direct contact with Iran’s health minister.
"I hope everything will be solved soon and the life will continue in its normal course", the minister said.
He expressed readiness to help Iran from professional perspective, and the Iranian Ambassador in turn expressed good health to the patient infected with Covid-19 in Armenia.