Ե՞րբ են նախկինում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն այցելել Անկարա և ինչո՞ւ
Երեկ՝ մարտի 2-ին, Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն գրառում կատարեց թվիթերյան իր էջում՝ հայտնելով Անկարայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ ունեցած հանդիպման մասին:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պետք է ավելին անի ԼՂ հարցը լուծելու համար: Այս կարգավորումը պետք է լիարժեք հարգի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները»,- գրել էր նա իր միկրոբլոգում՝ տեղադրելով նկար հանդիպումից:
Թուրքիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի 11 անդամներից մեկն է, ինչպես նաև տարածաշրջանային խոշոր խաղացող, որն ակնհայտորեն աջակցում է Ադրբեջանին Արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցում և մշտապես հավակնություններ է ցուցաբերում՝ մեծացնելու իր դերակատարումը միջնորդական ձևաչափում:
Սակայն Թուրքիայի հետ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների խորհրդակցությունները մշտական բնույթ չեն կրում, և անցյալում էլ, որպես կանոն, կապված են եղել տարածաշրջանային հստակ զարգացումների հետ:
Ստորև անդրադառնանք ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մի քանի այցերին (ցանկը կարող է ամբողջական չլինել):
Վերջին անգամ նման այց անցկացվել է 2017թ. նոյեմբերի 29-ին: Այցի մասին Թուրքիայի արտգործնախարարը կրկին գրառում է կատարել Թվիթերում՝ նշելով. «Ընդունել եմ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ստեֆան Վիսկոնտիին, Ջեյմս Շոֆերին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին Անկարայում և վերահաստատել եմ Թուրքիայի աջակցությունը Մինսկի գործընթացին»:
Այս այցը նախատեսվում էր անցկացնել դեռ 2016թ-ին հուլիսի 18-ին, այդ մասին հայտարարել էր Թուրքիայի արտգործանախարարը: «Թուրքիան շարունակում է աջակցել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Ռուսաստանի հետ կապերի նորմալացումը հաստատ օգուտ կտա այս խնդրին: Թուրքիան նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ է: Երկուշաբթի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կայցելեն Անկարա: Մենք նրանց կհանդիպենք և կառաջարկենք աջակցել Ադրբեջանի դիրքորոշմանը»,- ասել էր նա:
Սակայն ավելի ուշ ԱՄՆ համանախագահող Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարեց, որ այցը հետաձգվել է և համաձայնեցվում են հնարավոր նոր ամսաթվերը:
Թուրքական գործոնի ակտիվացումը 2016-ին պայմանավորված էր Ապրիլյան պատերազմից հետո բանակցային համատեքստում հնարավոր փոփոխություններով և դրանց վրա ազդելու Անկարայի նկրտումներով:
ԱՄՆ-ն ներկայացնող ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ Ջեյմս Ուրոլիքը Թուրքիա էր այցելել 2014թ. փետրվարի 17-ին: Այցը տեղի էր ունեցել փետրվարի 22-ից մարտի 22-ը Փարիզում և Մոսկվայում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ հանդիպումների շարքից առաջ: Հիշեցնենք, որ այդ փուլում համանախագահների կողմից փորձ էր արվում ակտիվացնել, նոր թափ հաղորդել բանակցային գործընթացին:
«Հետաքրքիր է լսել Թուրքիայի՝ հարևանի և Մինսկի խմբի անդամի կարծիքը տարածաշրջանային հարցերի, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ այդ երկրի պաշտոնյաներից: Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձևաչափին»,- ասել է Ջեյմս Ուորլիքը՝ մեկնաբանելով այցը:
2009թ. Անկարա է այցելել ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասյեն և հանդիպում է ունեցել Թուրքիայի փոխարտգործնախարարի հետ: Այցը տեղի է ունեցել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի, և Թուրքիայի կողմից արցախյան հիմնահարցը որպես նախապայման օրակարգ բերելու փորձերի համատեքստում: «Նման պայման դնելը ցանկալի չէ»,- Անկարայում լրագրողներին ասել է համանախագահողը:
Այսպիսով, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներից մեկի կամ համանախագահության ամբողջ կազմի այցելություններն Անկարա անցյալում ուղղակիորեն կապ են ունեցել տարածաշրջանային զարգացումների և այդ համատեքստում՝ Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում իր դերակատարումը մեծացնելու Անկարայի գործնական նկրտումների հետ:
Այժմ էլ, սա, հավանաբար, ուղղակիորեն կապված է Իդլիբի հարցում ռուս-թուրքական բարդ հարաբերություններով, որտեղ փորձ է արվում Արցախյան հարցն ընդհանուր պայմանավորվածությունների կամ միմյանց դեմ օգտագործվող գործիքների մաս դարձնել: Նման զարգացումները, բնականաբար, Հայաստանի համար մի շարք մարտահրավերներ են պարունակում:
Ստեղծված իրավիճակը մեծ ջանքեր կպահանջի Հայաստանից՝ իր շահերին հետամուտ լինելու և Թուրքիայի ակտիվ ներգրավումը կանխելու համար: Առաջին հերթին, անհրաժեշտ է ընկալելի և լսելի լինել միջնորդ երկրների համար, լինել կարևոր և վստահելի գործընկեր, որի շահերը չեն ոտնահարվի: Իսկ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների վարած քաղաքականությունը դրան որևէ կերպ չի նպաստում: Ավելին, Հայաստանի ԱԳՆ արձագանքն ու վարչապետի անտարբերությունը տարածաշրջանային զարգացումների նկատմամբ որևէ կերպ չեն հուշում հարցի նկատմամբ լուրջ վերաբերմունքի և տարվող աշխատանքի մասին:

Когда в прошлом сопредседатели МГ ОБСЕ посещали Анкару и с какой целью?
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу, как известно, 2 марта сделал публикацию на своей странице в Твиттере, заявив, что провел в Анкаре встречу с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. "Минская группа ОБСЕ должна делать больше для урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Это урегулирование должно уважать суверенитет, территориальную целостность и международно признанные границы Азербайджана", - написал он в своем микроблоге, опубликовав фотографию со встречи.
Турция - одна из стран-участниц Минской группы ОБСЕ, а также крупный региональный игрок, который открыто оказывает  поддержку Азербайджану в вопросе урегулирования карабахского конфликта и регулярно проявляет амбиции по увеличению своей роли в переговорном процессе.
Однако консультации сопредседателей МГ ОБСЕ с Турцией не несут постоянный характер и всегда, как правило, были связаны с конкретными процессами и развитиями в регионе.
Обратимся к тем случаям, когда сопредседатели МГ ОБСЕ в прошлом посещали Анкару.
В последний раз такая встреча состоялась 29-ого ноября 2017 года. Тогда тоже глава МИД Турции сделал запись в Твитере: "Принял сопредседателей Минской группы Игоря Попова, Стефана Висконти, Джеймса Шофера и Личного представителя председателя ОБСЕ Анджея Каспршика и подтвердил поддержку Турции минского процессу".
Встречу изначально намеревались провести 18-ого июля 2016 года, об этом заявил глава МИД Турции. "Турция продолжает оказывать поддержку мирному урегулированию конфликта. Нормализация отношений с Россией точно принесет пользу этой проблеме. Турция также является членом Минской группы ОБСЕ. В понедельник сопредседатели Минской группы ОБСЕ посетят Анкару. Мы встретимся с ними и предложим оказывать поддержку Азербайджану", - сказал он. Однако позднее американской сопредседатель Джеймс Уорлик заявил, что поездка отменяется и согласовываются новые возможные даты встречи.
Активизация Турции в этот период была связана с апрельской войной 2016 года и стремлением Турции повлиять на изменения в переговорном процессе после нее.
Джеймс Уорлик посетил Турцию также 17 февраля 2014 гола. Визит состоялся накануне ряда встреч с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана во Франции и России в период от 22 февраля до 22 марта. Тогда сопредседатели пытались придать новый темп переговорам.
"Интересно услышать мнение Турции, соседа и члена Минской группы, по региональным вопросам, в том числе по вопросу Нагорного Карабаха, от должностных лиц этой страны. Как я уже отмечал в ходе визита, мы продолжаем быть привержены формату сопредседателей Минской группы ОБСЕ", - сказал Уорлик.
В 2009 году сопредседатель от Франции Бернар Фасье отправился в Анкару. Визит был связан с процессом нормализации армяно-турецких отношений и попытками Турции увязать этот процесс с урегулированием карабахского конфликта. "Нежелательно ставить такие условия", - в Анкаре сказал журналистам Фасье.
Таким образом, визиты одного или всех троих сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Анкару в прошлом напрямую были связаны с региональными процессами и стремлениями Турции в этом контексте усилить свое влияние на переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта.
Нынешний визит сопредседателей также, вероятно, напрямую связан с непростыми российско-турецкими отношениями в Сирии. Не исключено, что мы наблюдаем попытку увязать карабахский конфликт с другими региональными проблемами или использовать его в качестве инструмента в противостоянии друг другу. Такое развитие событий, естественно, содержит риски для Армении и Арцаха.
Сложившаяся ситуация потребует значительных усилий от Армении для защиты своих интересов и предотвращения активности Турции. В первую очередь, необходимо, чтобы позиции и интересы Армении и Арцаха были услышаны и восприняты как справедливые; нужно быть важным и надежным партнером. А политика, проводимая нынешней властью Армении, никак этому не способствует. Более того, реакции МИД Армении и безразличие премьер-министра не свидетельствуют о серьезном отношении к данной теме и проводимой в этом направлении работе.