Բեթղեհեմ ելքն ու մուտքն արգելվել է կորոնավիրուսի պատճառով
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Նաֆտալի Բենեթն արգելել Է Բեթղեհեմ ելքն ու մուտքը կորոնավիրուսի տարածման սպառնալիքի կապակցությամբ: Այդ մասին հայտնել Է իսրայելական հեռուստատեսության 13-րդ ալիքը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Պաշտպանության նախարար Նաֆտալի Բենեթը հինգշաբթի երեկոյան բանակային հրամանատարության և և պաղեստինյան տարածքներում Իսրայելի կառավարության գործունեության համակարգողի հետ համաձայնեցմամբ փակում Է Բեթղեհեմի սահմանները: Իսրայելացիների և պաղեստիցիների ուղևորությունները քաղաք և քաղաքից արգելված են»,- ասված Է հեռուստաալիքի հաղորդագրության մեջ:
Որոշումն ընդունվել Է պաշտպանության նախարարությունում կայացած արտահերթ խորհրդակցության ընթացքում:
Իսրայելում կորոնավիրուսով հիվանդացածների ընդհանուր թիվը մարտի 5-ի երեկոյան հասել Է 17-ի: Նաև Իսրայելի իշխանություններն ընդլայնել են այն տարածաշրջանների ցուցակը, որտեղից վերադառնալիս իսրայելացիները պարտավոր են երկշաբաթյա կարանտին անցնել, իսկ օտարերկրացիներին թույլ չի տրվում մտնել Իսրայելի տարածք: Այդ ցուցակում Իտալիային, Իսպանիային, Ֆրանսիային, Շվեյցարիային, Ավստրիային, Գերմանիային, Ճապոնիային և Հարավային Կորեային, Թաիլանդին, Սինգապուրին, Չինաստանին և չինական Հոնկոնգին ու Մակաոյին, ավելացել են Անդորան և Սան Մարինոն:
Մարտի 5-ի երեկոյան Պաղեստինի ղեկավար Մահմուդ Աբասը կորոնավիրուսի սպառնալիքի կապակցությամբ մեկ ամիս ժամկետով արտակարգ դրության ռեժիմ Է հայտարարել պաղեստինյան բոլոր տարածքներում:
Պաղեստինի վարչապետ Մուհամեդ Շտեյան նաև հայտարարել Է, որ արտակարգ դրության 30-օրյա շրջանում պաղեսիտինյան բոլոր տարածքներում փակվում են ուսումնական բոլոր հաստատությունները: Հինգշաբթի ավելի վաղ Պաղեստինի առողջապահության նախարարությունը հայտնել Էր Բեթղեհեմի հյուրանոցներից մեկում կորոնավիրուսով վարակման յոթ ենթադրյալ դեպքի մասին:

В Израиле закрыли въезд и выезд из Вифлеема из-за коронавируса
Министр обороны Израиля Нафтали Беннет запретил въезд и выезд из палестинского Вифлеема в связи с угрозой распространения коронавируса, сообщает 13 канал израильского телевидения, передает РИА Новости.
"Министр обороны Нафтали Беннетт вечером в четверг по согласованию с армейским командованием и координатором деятельности израильского правительства на палестинских территориях закрывает границы Вифлеема. Передвижение израильтян и палестинцев в город и из города запрещено", - говорится в сообщении телеканала.
Решение принято в ходе экстренного совещания в министерстве обороны, отмечается в сообщении.
В четверг вечером президент Палестины Махмуд Аббас объявил режим чрезвычайной ситуации в связи с угрозой коронавируса. Премьер-министр Палестины Мухаммед Штайе также объявил о закрытии всех учебных заведений во всех палестинских территориях на 30-дневный период режима ЧС. Ранее в четверг палестинский минздрав объявил о семи предполагаемых случаях заражения коронавирусом в одном из отелей Вифлеема.
Общее число заболевших в Израиле в четверг вечером увеличилось до 17. Также израильские власти расширили список регионов, по возвращении из которых израильтяне обязаны пройти двухнедельный карантин, а иностранцы не допускаются на территорию Израиля. К Италии, Испании, Франции, Швейцарии, Австрии, Германии, Японии и Южной Корее, Таиланду, Сингапуру, Китаю и китайским Гонконгу и Макао были добавлены Андорра и Сан-Марино.