Հայաստան-Արցախ հարաբերությունների տեսլականը Արցախի ընտրություններում առաջադրված քաղաքական ուժերի և նախագահի թեկնածուների նախընտրական ծրագրերում
2020 թվականի մարտի 31-ին Արցախում կկայանան նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն արդեն անդրադարձել է առաջադրված կուսակցությունների (դաշինքների) և թեկնածուների նախընտրական ծրագրերին՝ դրանց առանձին դրույթներ ներկայացնելով աղյուսակի տեսքով: Այժմ այդ դրույթների վերլուծության արդյունքում փորձենք հասկանալ՝ ինչպե՞ս են տեսնում Հայաստան-Արցախ հարաբերությունների զարգացումն առաջադրված քաղաքական ուժերն ու թեկնածուները:
Իրենց նախընտրական ծրագրում Հայաստան-Արցախ հարաբերություններին անդրադարձել են նախագահի պաշտոնի համար առաջադրված 14 թեկնածուներից 13-ը (չկա անդրադարձ միայն ինքնաառաջադրված թեկնածու Դադայան Աշոտի նախընտրական ծրագրում): Իսկ խորհրդարանական ընտրությունների համար առաջադրված 12 քաղաքական ուժերից թեմային անդրադարձ կա 10-ի նախընտրական ծրագրում (բացակայում է «Արցախի հեղափոխական կուսակցության» և «Անկախության սերունդ» կուսակցության նախընտրական ծրագրերում):
Հայաստան-Արցախ հարաբերությունների տեսլականն ու զարգացման հարցում ունեցած մոտեցումներն առաջադրված թեկնածուների ու քաղաքական ուժերի մոտ բավական տարբեր են՝ «կեղծանկախության բեմականացումը» դադարեցնելու և ՀՀ-ին միանալու առաջարկներից (նախագահի թեկնածու Վահան Բադասյան և իրեն ներկայացրած «Միացյալ Հայաստան» կուսակցություն) մինչև «Վերահսկողական գործառույթներով օժտված Համահայկական ազգային պալատ հիմնելու» մասին առաջարկներ (Վիտալի Բալասանյան):
Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնին հավակնող թեկնածուներից 6-ի նախընտրական ծրագրերում Արցախի ապագա կարգավիճակը հստակ ներկայացվում է մայր Հայաստանի կազմում (Բալայան Քրիստին (ինքնաառաջադրված), Բաբայան Դավիթ (Արցախի պահպանողական կուսակցություն), Խանումյան Հայկ («Ազգային վերածնունդ» կուսակցություն), Բադասյան Վահան («Միացյալ Հայաստան» կուսակցություն), Մայիլյան Մասիս («Մայիլյան-Նոր Արցախ» դաշինք), Իսրայելյան Ռուսլան («Անկախության սերունդ» կուսակցություն)): Ի դեպ, թեկնածուներից Վահան Բադասյանի ծրագրում Արցախի անկախ պետություն լինելը ներկայացված է որպես «տասնամյակների կեղծ քարոզչություն»՝ առաջարկելով «Սահմանադրությունը համապատասխանեցնել Արցախի՝ Հայաստանի հետ վերամիավորման մասին 1989թ․ դեկտեմբերի 1-ի պատմական որոշմանը և ՀՀ անկախության հռչակագրին»:
Հայաստանի և Արցախի միջև ռազմաքաղաքական դաշինքի կնքման անհրաժեշտությունն ընդգծված է նախագահի թեկնածուներից 4-ի նախընտրական ծրագրերում (Բալասանյան Վիտալի («Արդարություն» կուսակցություն), Ամիրյան Սերգեյ (ինքնաառաջադրված), Լալայան Բելա (ինքնաառաջադրված), Իշխանյան Դավիթ (ՀՅ Դաշնակցություն)):
Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռակողմ հարթակի ստեղծման առաջարկը տեղ է գտել թեկնածուներից երկուսի՝ Վիտալի Բալասանյանի և Աշոտ Ղուլյանի (Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն) նախընտրական ծրագրերում:
Մայր հայրենիքի և սփյուռքի հետ նոր որակի հարաբերությունների կառուցում է խոստանում Հարությունյան Արայիկը («Ազատ Հայրենիք-քաղաքացիական միացյալ դաշինք»): Իսկ ինքնաառաջադրված թեկնածու Պողոսյան Մելսիկն առաջարկում է Արցախի Հանրապետության քաղաքականությունը կառուցել «համահունչ ՀՀ արտաքին և ներքին քաղաքականության» վրա:
Գրեթե նույնական է պատկերը և Արցախի խորհդարանական ընտրություններում առաջադրված կուսակցությունների և դաշինքների պարագայում, որոնց նախընտրական ծրագրերը հիմնականում նույնական են իրենց կողմից ներկայացված կամ աջակցվող նախագահի թեկնածուի նախընտրական ծրագրերի հետ: Փոքր ինչ այլ իրավիճակ է «Միասնական հայրենիք» կուսակցության պարագայում: Վերջինս, չնայած նրան, որ հայտարարել է նախագահական ընտրություններում Մասիս Մայիլյանին աջակցելու մասին,  խորհրդարանական ընտրություններին կմասնակցի առանձին ցուցակով, նաև առանձին ծրագրային դրույթներով: Հայաստան-Արցախ հարաբերությունների համատեքստում կուսակցությունը որպես վերջնանպատակ սահմանում է մայր հայրենիքին դե-յուրե միացումը՝ ԱՀ սահմանադրությամբ ամրագրված տարածքների պահպանմամբ:
Նախագահական ընտրություններում թեկնածու չառաջադրած Արցախի կոմունիստական կուսակցությունն էլ, գտնում է, որ «արտաքին քաղաքականության հիմքում պետք է ընկած լինի Լեռնային Ղարաբաղի փաստացի անկախության միջազգային ճանաչումը, բարեպատեհ ժամանակներում մայր Հայաստանին մաս կազմելու հեռանկարով»:
Այսպիսին է Արցախում սպասվող ընտրություններում առաջադրված թեկնածուների և քաղաքական ուժերի դիրքորոշումը Հայաստան-Արցախ հարաբերությունների վերաբերյալ: Այսպիսով, մարտի 31-ին արցախցին ընտրելու է ոչ միայն նախագահ ու խորհրդարանի կազմ, այլև Հայաստան-Արցախ հարաբերությունների ձևավորման հայեցակարգ ու տեսլական:

Выборы в Арцахе: отношения Армения - Арцах в предвыборных программах кандидатов
31 марта 2020 года в Арцахе ожидаются президентские и парламентские выборы. ИАА "Армедиа" изучила предвыборные программы партий (блоков) и кандидатов в президенты Арцаха, представив их отдельные положения в виде сопоставительной таблицы. В результате анализа этих предвыборных программ попытаемся понять, как политические силы и кандидаты видят дальнейшее развитие отношений Арцаха с Республикой Армения.
Свое видение дальнейшего развития отношений Армения-Карабах представили 13 из 14 кандидатов в президенты Арцаха (на эту тему нет упоминания только в предвыборной программе кандидата-самовыдвиженца Ашота Дадаяна). А из 12 политических сил, принимающих участие в борьбе за место в карабахском парламенте, только 10 в своих предвыборных программах коснулись этого вопроса (тема отсутствует в предвыборных программах "Революционной партии Арцаха" и партии "Анкахутян Серунд" ("Поколение независимости").
Видение и подходы относительно развития взаимоотношений РА-Арцах весьма разнятся у кандидатов – начиная с предложений прекратить "постановочную псевдонезависимость" и присоединить Арцах к Республике Армения (кандидат в президенты Ваан Бадасян и его партии "Единая Армения") до предложений о создании "Панармянской национальной палаты" (Виталий Баласанян).
В шести предвыборных программах кандидатов в президенты будущий статус Арцаха четко обозначен в составе Армении (Кристин Балаян (самовыдвиженец), Давид Бабаян (Консервативная партия Арцаха), Айк Ханумян (Партия национального возрождения), Ваан Бадасян ("Единая Армения"), Масис Маилян (Альянс Маилян-Новый Арцах), Руслан Исраелян (партия "Поколение Независимости")). Кстати, в предвыборной программе кандидата Ваана Бадасяна независимость НКР представлена как "ложная пропаганда десятилетий", а сам кандидат предлагает "привести Конституцию в соответствие с исторической Декларацией от 1 декабря 1989 года о воссоединении Арцаха с Арменией."
Необходимость заключения военно-политического альянса между Арменией и Арцахом подчеркивается в четырех предвыборных программах кандидатов в президенты (Баласанян Виталий -Партия справедливости, Амирян Сергей - самовыдвиженец, Лалаян Белла - самовыдвиженец, Ишханян Давид - АРФ "Дашнакцутюн").
Предложение о создании трехсторонней платформы Армения-Арцах-Диаспора было включено в предвыборные программы двух кандидатов - Виталия Баласаняна и Ашота Гуляна (Арцахская демократическая партия).
Араик Арутюнян от блока "Свободная родина" и "Гражданский объединенный альянс" обещает построить новые качественные отношения с Арменией и диаспорой. А кандидат-самовыдвиженец Мельсик Погосян предлагает строить политику Республики Арцах "в соответствии с внешней и внутренней политикой Армении".
Картина практически идентична в случае партий и блоков, принимающих участие в парламентских выборах в Арцахе, чьи предвыборные программы в значительной степени идентичны программам их кандидатов в президенты. Ситуация немного отличается в случае с партией "Единая Родина". Партия, несмотря на то, что заявила о своей поддержке кандидатуры Масиса Маиляна на президентских выборах, на парламентских выборах примет участие отдельным списком, а также с отдельными програмными положениями. В контексте отношений РА-Арцах партия - в качестве конечной цели - видит де-юре присоединение с Арменией, сохраняя территории, закрепленные в Конституции Республики Арцах.
Коммунистическая партия Арцаха, которая не выдвинула своего кандидата в президенты, считает, что "в центре внешней политики Арцаха должно быть международное признание фактической независимости НКР - с перспективой в дальнейшем стать частью Армении".
Такова позиция кандидатов и политических сил на предстоящих выборах в Арцахе относительно отношений между Арменией и Арцахом. Таким образом, 31 марта арцахцы будут избирать не только президента и парламент, но и концепцию формирования отношений Степанакерта с Ереваном.