ՀՀ դրոշը հայտնվել է Բրազիլիայում Հիսուսի արձանի վրա
Բրազիլիայի և Ռիո դե Ժանեյրոյի խորհրդանիշ հանդիսացող Հիսուս Քրիստոսի 38 մետրանոց արձանի վրա երեկ նաև Հայաստանի Հանրապետության դրոշն է հայտնվել։ Տեղեկությունը լուսանկարին կից հրապարակել է «Հայ–բրազիլական մշակութային տնտեսական ֆորում» նախագծի Facebook–ի էջը։
«Նախօրեին Ռիո դե Ժանեյրոյում Հիսուսի արձանը լուսավորվել է կորոնավիրուսի դեպքեր արձանագրած 166 երկրների պետական դրոշներով», – գրված է հայտարարության մեջ, հայտնում է Սպուտնիկ Արմենիան:
Տեղեկացվում է, որ արձանի մոտ Ռիոյի կաթոլիկ եկեղեցու եպիսկոպոս, կարդինալ Օրանի Ժոաո Տեմպեստան աղոթել է ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսով հիվանդների համար:
«Մենք աղոթում ենք կրկին միմյանց գրկելու և ուրախությամբ իրար ողջունելու համար: Սա պարզապես մեր հույսն է և մեր վստահությունը»,–ասել է կարդինալը:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել միայն մի քանի լուսանկարիչներ և օպերատորներ, քանի որ այս տեսարժան վայրը երեքշաբթի օրվանից փակ է այցելուների համար:

Армянский флаг появился на статуе Иисуса Христа в Бразилии
Статуя Иисуса Христа, установленная на вершине горы Корковаду в бразильском Рио-де-Жанейро, накануне была освещена государственными флагами 166 стран, в которых зафиксированы случаи коронавируса, передает Sputnik Армения.
Бразильский кардинал Орани Жуан Темпеста помолился у статуи за всех, кто страдает COVID-19.
"Мы молимся за то, чтобы снова получить возможность обнимать и радостно приветствовать друг друга", - сказал в своей молитве бразильский кардинал.
На мероприятии присутствовало всего несколько фотографов и операторов, так как  достопримечательность со вторника закрыта для посетителей.
В мире подтверждено более 180 тысяч случаев заражения коронавирусом Covid-19. Из них погибло более 7 тысяч человек, выздоровели – более 78 тысяч. В США 16 марта стартовали клинические испытания вакцины против коронавируса. В тестировании приняли участие 45 волонтеров.