190 պացիենտներից 14-ի մոտ կա թոքաբորբ, նրանցից վեցը ունի ինտենսիվ թերապիայի կարիք
Այս պահին 190 պացիենտներից 14-ի մոտ կա թոքաբորբ, նրանցից վեցը ունի ինտենսիվ թերապիայի կարիք: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան լայվի միջոցով հայտնել է ՀՀ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Այս պահին 190 պացիենտներից 14-ի մոտ կա թոքաբորբ, նրանցից վեցը ունի ինտենսիվ թերապիայի կարիք, քանի որ ունեն հարակից ուղեկցող հիվանդություններ։ Նրանք գտնվում են Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժնի հսկողության տակ, ստանում են համապատասխան բուժում, թթվածին, սակայն նրանց թոքերի արհեստական շնչառություն չի արվում: 6 քաղաքացիների վիճակը ծանր չէ, գնահատվում է կայուն, սակայն պահանջվում է մշտական հսկողություն, ինչն արվում է։ Մյուս քաղաքացիները հատուկ բուժում չեն ստանում, միայն՝ ջերմիջեցնողներ»,-ասաց նա`նշելով, որ կորոնավիրուսով վարակվածների վիճակը վատթարանում է այն ժամանակ, երբ ուղեկցող հիվանդություններ են լինում։
Նախարարը նաեւ հավելեց, որ մի քանի օրից կլրանա բազմաթիվ քաղաքացիների վարակվելու 14-րդ օրը, եւ իրենք թեստեր կանեն ու առողջություն մաղթելով՝ դուրս կգրեն նրանց:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Հայաստանում մարտի 22-ին՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ նոր կորոնավիրուսով վարակվելու 190 դեպք է գրանցվել:

У 14 из 190 пациентов с коронавирусом наблюдается воспаление легких
У 14 из 190 пациентов с коронавирусом наблюдается воспаление легких, шесть из них нуждаются в интенсивной терапии. Об этом в прямом эфире в Facebook сообщил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
"На данный момент у 14 из 190 пациентов диагностировано воспаление легких, шесть из них нуждаются в интенсивной терапии, так как страдают фоновыим заболеваниями. Они находятся под наблюдением в отделе реанимации инфекционной больницы Норка, получают соответствующее лечение, кислород, однако процедура искусственной вентиляции легких не проводится. Состояние 6 граждан не тяжелое, оценивается, как стабильное, однако они нуждаются в постоянном наблюдении, что делается. Остальные граждане не получают специального лечения, только жаропонижающие средства", - отметил министр, сообщив, что состояние зараженных ухудшается лишь при наличии сопутствующих заболеваний, пишет News.am.
Торосян добавил, что через несколько дней истечет 14-ый день заражения множества граждан, они сдадут дополнительные тесты и будут выписаны.