190 պացիենտներից 14-ի մոտ կա թոքաբորբ, նրանցից վեցը ունի ինտենսիվ թերապիայի կարիք
Այս պահին 190 պացիենտներից 14-ի մոտ կա թոքաբորբ, նրանցից վեցը ունի ինտենսիվ թերապիայի կարիք: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան լայվի միջոցով հայտնել է ՀՀ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Այս պահին 190 պացիենտներից 14-ի մոտ կա թոքաբորբ, նրանցից վեցը ունի ինտենսիվ թերապիայի կարիք, քանի որ ունեն հարակից ուղեկցող հիվանդություններ։ Նրանք գտնվում են Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժնի հսկողության տակ, ստանում են համապատասխան բուժում, թթվածին, սակայն նրանց թոքերի արհեստական շնչառություն չի արվում: 6 քաղաքացիների վիճակը ծանր չէ, գնահատվում է կայուն, սակայն պահանջվում է մշտական հսկողություն, ինչն արվում է։ Մյուս քաղաքացիները հատուկ բուժում չեն ստանում, միայն՝ ջերմիջեցնողներ»,-ասաց նա`նշելով, որ կորոնավիրուսով վարակվածների վիճակը վատթարանում է այն ժամանակ, երբ ուղեկցող հիվանդություններ են լինում։
Նախարարը նաեւ հավելեց, որ մի քանի օրից կլրանա բազմաթիվ քաղաքացիների վարակվելու 14-րդ օրը, եւ իրենք թեստեր կանեն ու առողջություն մաղթելով՝ դուրս կգրեն նրանց:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Հայաստանում մարտի 22-ին՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ նոր կորոնավիրուսով վարակվելու 190 դեպք է գրանցվել:

Armenia: 14 out of 190 Coronavirus Patients Have Pneumonia
At present, 14 of the 190 coronavirus patients in Armenia have pneumonia, and six of them need intensive therapy because they have concomitant illnesses. Health Minister Arsen Torosyan informed about this on Facebook livestream.
"They are under the supervision of the intensive care unit of Nork infectious [disease] hospital [in Yerevan], receive appropriate treatment for oxygen, but they are not given artificial respiration of the lungs," he added.
“The situation of 6 citizens is not grave, it is assessed as stable, but it requires constant monitoring, which is being done. The other citizens do not receive special treatment; only fever reducing medicine."
The minister also noted that the 14th day of infection of many people will end in several days, so they will be tested for coronavirus and, hopefully, be checked out, News.am reports.
Earlier, we reported that a total of 190 cases of novel coronavirus were registered in Armenia as of Sunday 10am.