Հայաստանի Պատմության թանգարանը ԱՊՀ պատմության լավագույն թանգարանների թոփ տասնյակում է
«ՏուրՍտատ» տուրիստական պորտալը կազմել է այցելությունների ու վիրտուալ էքսկուրսիաների, առցանց տուրերի ու ցուցահանդեսների համար Ռուսաստանի և ԱՊՀ պատմության ու մշակույթի լավագույն թանգարանների վարկանիշը:
Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի թանգարանները ԱՊՀ երկրներում ամենահանրահայտ պատմության թանգարաններն են:
ԱՊՀ-ում պատմության և մշակույթի թանգարանների առաջին տասնյակի մեջ են մտել Մոսկվայում Պատմության պետական թանգարանը, Մինսկում Բելառուսի Պատմության ազգային թանգարանը և «Նեսվիժ» ազգային պատմամշակութային թանգարան-արգելոցը, Նուր Սուլթանում Ղազախստանի Ազգային թանգարանը և Ալմաթիիում Ղազախստանի Կենտրոնական պետական թանգարանը, Բաքվում Պատմության ազգային թանգարանը, Երևանում Հայաստանի Պատմության թանգարանը, Տաշքենդում Պատմության պետական թանգարանը, Քիշնյովում Մոլդովայի Պատմության ազգային թանգարանը և Դուշանբեում Տաջիկստանի Ազգային թանգարչանը:
Վարկանիշը կազմվել է թանգարանների հանրաճանաչության վերլուծության արդյունքներով և թանգարաններով վիտուալ տուրերի առաջարկներով:

Музей истории Армении - в топ-10 лучших исторических музеев СНГ
Туристический портал ТурСтат составил рейтинг лучших музеев истории и культуры России и СНГ для посещений и виртуальных экскурсий, онлайн-туров и выставок. Рейтинг составлен по результатам анализа популярности музеев и предложений виртуальных туров по музеям.
Согласно сообщению портала, музеи в России, Беларуси и Казахстане - самые популярные исторические музеи в странах СНГ.
В первую десятку музеев истории и культуры в СНГ входят Государственный исторический музей в Москве, Национальный исторический музей Республики Беларусь в Минске и Национальный историко-культурный музей-заповедник "Несвиж", Национальный музей Республики Казахстан в Нур-Султане и Центральный Государственный музей Республики Казахстан в Алматы, Национальный музей истории Азербайджана в Баку, Музей истории Армении в Ереване, Государственный музей истории Узбекистана в Ташкенте, Национальный музей истории Молдовы в Кишиневе и Национальный музей Таджикистана в Душанбе.