Պետք է սրբության պես պահել հայկական գրքերը. Հովհաննես Ցեցյան` Արգենտինայի զինվորական ակադեմիայի հիմնադիր
Dailynewshungary
«Քանի կենդանի են ժառանգներս, նրանք պետք է հարգեն և ընտանեկան սրբության պես պահեն հայկական գրքերը»,- ասել է հունգարական հեղափոխության հայազգի գործիչ, Պիշկի ճակատամարտի հերոս և Արգենտինայի զինվորական ակադեմիայի հիմնադիր Հովհաննես Ցեցյանը:
Հովհաննես Ցեցյանը, ով առավել հայտնի է Յանոշ Ցեց անունով, ծնվել է 1822 թվականին Հունգարիայում` հայ գաղթականների ընտանիքում:
Խիզախ զինվոր և գիտնական լինելուց զատ նա եղել է համաշխարհային ճանապարհորդ, որի արկածային կյանքի մասին հարկավոր է գոնե մեկ անգամ կարդալ:
Ցեցը հայտնի է եղել ոչ միայն Հունգարիայում, այլ նաև Արգենտինայում: Բուդապեշտի փողոցներից մեկն այժմ կոչվում է Ցեցի անունով, իսկ Բուենոս Այրեսի զինվորական ակադեմիայի բակում տեղադրված է նրա հուշարձանը։ Ավելին, Ցեցի դիմանկարով թողարկվել են բազմաթիվ լեհական և հունգարական դրոշմանիշեր։
Ցեցի ռազմական կրթությունը սկսվում է երբ հոր մահից հետո, ով գլխավորել է Տրանսիլվանիայի Հուսարական զորքը, մայրը նրան ուղարկում է նախ` Կեզդիվաշարհեյ Սեկեյի ազգային ռազմական գիշերօթիկ դպրոց, ապա` Վիներնոյշտատի ռազմական ակադեմիա, որտեղ էլ Ցեցն աչքի է ընկնում իր բացառիկ ունակություններով:
1848թ.-ին հունգարական հեղափոխության ժամանակ Ցեցը նշանակվում է հեղափոխական բանակի գլխավոր շտաբի պետ։
Վերջինս Տրանսիլվանիայում հաղթական կռիվներ է մղում ավստրիական զորաբանակի դեմ․լինելով տաղանդավոր զորավար` Ցեցը մեծ հաջողություն է ունեցել Սիբինի (Սիբիուի) ճակատամարտում, Բրաշովի մոտ նահանջի է հարկադրել ավստրիացիներին օգնության եկած ցարական զորքերին, ինչպես նաև Պիշկիի ճակատամարտում պարտության է մատնել ավստրիացիներին:
Հեղափոխության ձախողումից հետո Ցեցը հեռանում է Գերմանիա, որտեղից էլ տեղափոխվում է Փարիզ` 1851 թվականին ընդգրկվելով Փարիզում ստեղծված հեղափոխական կոմիտեի կազմում։ Հիասթափվելով Նապոլեոն III-ի քաղաքականությունից՝ Ցեցը Ֆրանսիայից անցնում է Իսպանիա, Պորտուգալիա, ապա՝ Իտալիա և իր կազմակերպած հունգարական լեգիոնով մարտնչում ավստրիացիների դեմ Ջուզեպպե Գարիբալդիի բանակում։
Ցեցը, չնայած ռազմական գործունեության արդյունքում ձեռք բերած պատվին և կոչմանը, բավականին համեստ կյանք էր վարում: Նա աշխատում էր նաև որպես թարգմանիչ և լեզվի ուսուցիչ, ինչպես նաև հեղինակել է բազմաթիվ գրքեր: Ցեցի կողմից գրված ամենաուշագրավ գրքերից մեկը «Բեմի արշավանքը Տրանսիլվանիայում 1848-1849 թթ.-ին» գիրքն է, որը հավաստի տվյալներ է պարունակում հունգարական հեղափոխության պատմության մասին։
Իր ողջ կյանքի ընթացքում Ցեցը երբեք չի մոռացել Հայաստանի մասին: Նա նամակագրական կապեր է պահել հայագետ-պատմաբան, ազգագրագետ Խաչիկ Սոնգոտյանի հետ` աշխատակցելով նրա`«Արմենիա» ամսագրին:
1861 թվականին Ցեցն ընտանիքով հաստատվում է Բուենոս Այրեսում և սկսում ծառայել արգենտինական բանակում։  Ավելի ուշ դառնում է Արգենտինայի զինվորական ակադեմիայի հիմնադիրն ու առաջին տնօրենը:  Շնորհիվ Ցեցի կազմակերպչական և մանկավարժական ունակությունների, ինչպես նաև զինվորական անձնակազմի վերապատրաստման հարցում Արգենտինայի կառավարության հետ համատեղ աշխատանքների` Արգենտինայի բանակը դառնում է Լատինական Ամերիկայի ամենաժամանակակից բանակներից մեկը:
Հունգարական հեղափոխության կառկառուն դեմքերից մեկը հանդիսացող և Արգենտինայի զինված ուժերի գործում իր ներդրումն ունեցած հայազգի գործիչը մահացել է 1904թ.-ի սեպտեմբերի 6-ին` 82 տարեկան հասակում: Նրա աճյունն ամփոփված է Բուենոս Այրեսի Ռիկոլետա գերեզմանատանը` Ռոսասների դամբարանում։

"Пока живы мои наследники, они должны уважать и хранить армянские книги как семейную реликвию", - так говорил Ованес Цецян, армянский деятель-участник венгерской революции, герой битвы в Пишки, основатель Аргентинской военной академии.
Ованес Цецян, более известный как Янош Цец, родился в Венгрии в 1822 году в семье армянских иммигрантов. Помимо того, что он был храбрым солдатом и талантливым ученым, он был и большим путешественником, о чьей жизни, полной приключений, хотя бы раз в жизни стоит прочесть.
Ованес Цецян (Цец) был известен не только в Венгрии, но и в Аргентине. Одна из улиц Будапешта теперь носит его имя, а во дворе Военной академии Буэнос-Айреса стоит памятник Ованесу Цецяну. Более того, с портретами Цеца выпущено много польских и венгерских марок.
Военное образование Ованеса началось после смерти его отца, возглавлявшего Гусарский полк Трансильвании. Мать отправила сына в национальную военную школу-интернат, после чего он окончил престижную Терезианскую академию. Исключительные способности Цеца не остались незамеченными.
В 1848 году он служил в военном министерстве Австрийской империи и стал активным участником Весны народов, сражаясь в рядах повстанцев. Потом был назначен начальником штаба войск венгерской революции 1848 года. В мае 1849 года стал командующим армией Трансильвании и, как талантливый военачальник, участвовал в боях против австрийских войск и царской России. Будучи на этом посту, провел ряд мероприятий по реорганизации и совершенствованию венгерской армии. После провала революции Цец был заочно приговорен к смертной казни в Венгрии (1849). Находился там на нелегальном положении, до весны 1850 года скрывался у друзей, а затем бежал в Германию и через Гамбург добрался до Франции. В 1851 году был в составе комитета Французской революции, но, разочаровавшись в политике Наполеона III-го, перешел на территорию Испании, Португалии, потом Италии, где воевал в армии Гарибальди против австрийцев.
Несмотря на почести и звания, которые Ованес Цец приобрел в результате военной деятельности, он вел довольно-таки скромную жизнь. Работал переводчиком, преподавателем языков, был автором многих книг. Одна из его самых знаменитых книг – "Кампания Бема в Трансильвании в 1848–1849 гг", в которой содержится много значимой информации об истории Венгерской революции.
Ованес Цецян никогда не забывал об Армении. Он переписывался с арменоведом-историком, этнографом Хачиком Сонготяном и сотрудничал с его журналом "Армения".
В 1861 году Цец обосновался с семьей в Буэнос-Айресе и начал служить в аргентинской армии. Позже он стал главным организатором и первым директором Национального Военного колледжа, предшественника Национальной военной академии Аргентины, ставшей позже одной из самых передовых военных академий за пределами Европы. Благодаря организаторским и педагогическим способностям Цецяна и его совместным с правительством Аргентины действиям в отношении подготовки военных кадров, ему удалось создать одну из самых современных армий в Латинской Америке.
Один из самых выдающихся деятелей венгерской революции, один из основателей современных вооруженных сил Аргентины, армянин по происхождению Ованес Цецян скончался 6 сентября 1904 года в возрасте 82 лет. Похоронен на кладбище Реколета в Буэнос-Айресе.