Պետք է սրբության պես պահել հայկական գրքերը. Հովհաննես Ցեցյան` Արգենտինայի զինվորական ակադեմիայի հիմնադիր
Dailynewshungary
«Քանի կենդանի են ժառանգներս, նրանք պետք է հարգեն և ընտանեկան սրբության պես պահեն հայկական գրքերը»,- ասել է հունգարական հեղափոխության հայազգի գործիչ, Պիշկի ճակատամարտի հերոս և Արգենտինայի զինվորական ակադեմիայի հիմնադիր Հովհաննես Ցեցյանը:
Հովհաննես Ցեցյանը, ով առավել հայտնի է Յանոշ Ցեց անունով, ծնվել է 1822 թվականին Հունգարիայում` հայ գաղթականների ընտանիքում:
Խիզախ զինվոր և գիտնական լինելուց զատ նա եղել է համաշխարհային ճանապարհորդ, որի արկածային կյանքի մասին հարկավոր է գոնե մեկ անգամ կարդալ:
Ցեցը հայտնի է եղել ոչ միայն Հունգարիայում, այլ նաև Արգենտինայում: Բուդապեշտի փողոցներից մեկն այժմ կոչվում է Ցեցի անունով, իսկ Բուենոս Այրեսի զինվորական ակադեմիայի բակում տեղադրված է նրա հուշարձանը։ Ավելին, Ցեցի դիմանկարով թողարկվել են բազմաթիվ լեհական և հունգարական դրոշմանիշեր։
Ցեցի ռազմական կրթությունը սկսվում է երբ հոր մահից հետո, ով գլխավորել է Տրանսիլվանիայի Հուսարական զորքը, մայրը նրան ուղարկում է նախ` Կեզդիվաշարհեյ Սեկեյի ազգային ռազմական գիշերօթիկ դպրոց, ապա` Վիներնոյշտատի ռազմական ակադեմիա, որտեղ էլ Ցեցն աչքի է ընկնում իր բացառիկ ունակություններով:
1848թ.-ին հունգարական հեղափոխության ժամանակ Ցեցը նշանակվում է հեղափոխական բանակի գլխավոր շտաբի պետ։
Վերջինս Տրանսիլվանիայում հաղթական կռիվներ է մղում ավստրիական զորաբանակի դեմ․լինելով տաղանդավոր զորավար` Ցեցը մեծ հաջողություն է ունեցել Սիբինի (Սիբիուի) ճակատամարտում, Բրաշովի մոտ նահանջի է հարկադրել ավստրիացիներին օգնության եկած ցարական զորքերին, ինչպես նաև Պիշկիի ճակատամարտում պարտության է մատնել ավստրիացիներին:
Հեղափոխության ձախողումից հետո Ցեցը հեռանում է Գերմանիա, որտեղից էլ տեղափոխվում է Փարիզ` 1851 թվականին ընդգրկվելով Փարիզում ստեղծված հեղափոխական կոմիտեի կազմում։ Հիասթափվելով Նապոլեոն III-ի քաղաքականությունից՝ Ցեցը Ֆրանսիայից անցնում է Իսպանիա, Պորտուգալիա, ապա՝ Իտալիա և իր կազմակերպած հունգարական լեգիոնով մարտնչում ավստրիացիների դեմ Ջուզեպպե Գարիբալդիի բանակում։
Ցեցը, չնայած ռազմական գործունեության արդյունքում ձեռք բերած պատվին և կոչմանը, բավականին համեստ կյանք էր վարում: Նա աշխատում էր նաև որպես թարգմանիչ և լեզվի ուսուցիչ, ինչպես նաև հեղինակել է բազմաթիվ գրքեր: Ցեցի կողմից գրված ամենաուշագրավ գրքերից մեկը «Բեմի արշավանքը Տրանսիլվանիայում 1848-1849 թթ.-ին» գիրքն է, որը հավաստի տվյալներ է պարունակում հունգարական հեղափոխության պատմության մասին։
Իր ողջ կյանքի ընթացքում Ցեցը երբեք չի մոռացել Հայաստանի մասին: Նա նամակագրական կապեր է պահել հայագետ-պատմաբան, ազգագրագետ Խաչիկ Սոնգոտյանի հետ` աշխատակցելով նրա`«Արմենիա» ամսագրին:
1861 թվականին Ցեցն ընտանիքով հաստատվում է Բուենոս Այրեսում և սկսում ծառայել արգենտինական բանակում։  Ավելի ուշ դառնում է Արգենտինայի զինվորական ակադեմիայի հիմնադիրն ու առաջին տնօրենը:  Շնորհիվ Ցեցի կազմակերպչական և մանկավարժական ունակությունների, ինչպես նաև զինվորական անձնակազմի վերապատրաստման հարցում Արգենտինայի կառավարության հետ համատեղ աշխատանքների` Արգենտինայի բանակը դառնում է Լատինական Ամերիկայի ամենաժամանակակից բանակներից մեկը:
Հունգարական հեղափոխության կառկառուն դեմքերից մեկը հանդիսացող և Արգենտինայի զինված ուժերի գործում իր ներդրումն ունեցած հայազգի գործիչը մահացել է 1904թ.-ի սեպտեմբերի 6-ին` 82 տարեկան հասակում: Նրա աճյունն ամփոփված է Բուենոս Այրեսի Ռիկոլետա գերեզմանատանը` Ռոսասների դամբարանում։

My Descendants Should Keep Armenian Books as Family Sanctity: János Czetz - Founder of the Argentine Military Academy
Dailynewshungary
"As long as my descendants are alive, they must respect and keep Armenian books as family sanctity," said Hovhannes Czetzian, a prominent Hungarian freedom fighter of Armenian origin, a military commander during the Hungarian Revolution of 1848, and the organizer of Argentina's first National Military academy.
Hovhannes Tsetsyan, better known as János Czetz, was born in 1822 in Hungary in a family of Armenian immigrants.
Besides being a brave soldier and scientist, he was also a world traveler, whose adventurous life and stories could even be a compulsory reading for everyone. Czetz was known not only in Hungary but also in Argentina.  One of the streets in Budapest is now called after him and a statue stands in front of the Military Academy in Buenos Aires to honour his memory. Moreover, many Polish and Hungarian stamps were issued with the portrait of Czetz.
The military education of János Czetz begun after his father suddenly passed away. He continued his studies in Kézdivásárhely and Bécsújhely at the military academy, where the best soldiers of the monarchy were trained. During those years Czetz stood out for his exceptional abilities.
In 1848, Czetz was sent to Transylvania as the chief of staff. By that time, Transylvania was mostly controlled by the imperial forces and their allies, the Romanian rebels. Even though the imperial forces outnumbered them, Czetz was able to stop the marching troops, dailynewshungary.com reports.
He had great success at the Battle of Sibiu, also  forced the tsarist troops, who had come to help Austrians, to retreat near the city of Brașov,  besides defeated the Austrians at the Battle of Pishki.
After the failure of the revolution, Czetz left for Germany, from where he moved to Paris. In 1851 he joined the revolutionary committee created in Paris. Disappointed with the policies of Napoleon III, Czetz moved to Spain, then to Portugal and then to Italy and with his Hungarian legion participated in the battle against the Austrians in Giuseppe Garibaldi's army.
Despite his military honors, Czetz lived a modest life. He worked as a translator and language teacher, he is also an author of many books. One of the most interesting books written by him - “Bem's Campaign in Transylvania in 1848-1849”- contains reliable information about the history of the Hungarian revolution.
Throughout his life, Czetz never forgot about Armenia. He kept correspondence with Armenologist-historian, ethnographer Khachik Songotyan and worked for his, “Armenia” magazine.
In 1861, Czetz settled with his family in Buenos Aires and began serving in the Argentine army. He later became the founder and first director of the Argentine Military Academy. Thanks to Czetz's organizational and pedagogical skills, as well as his joint efforts with the Argentine government in training military personnel, the Argentine army became one of the most modern armies in Latin America.
János Czetz died on September 6, 1904 at the age of 82. He is buried in the Recoleta Cemetery in Buenos Aires.