Հայաստանում գործազրկության թիվը կավելանա. փոխնախարար
Կորոնավիրուսի պատճառով Հայաստանում ծագած ճգնաժամը շատ ծանր հարված կհասցնի աշխատաշուկային: Այս մասին մայիսի 4-ին հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Արման Ուդումյանը, փոխանցում է News.am-ը:
Նրա խոսքով` կորոնավիրուսի պատճառով երկրում գործազրկության մակարդակը կաճի 1.3%-ով: Արդյունքում երկրում գործազրկությունը 17.7 տոկոսից մինչև 19 տոկոս կհասի:
Ուդումյանը նշեց, որ ճգնաժամը շատ ուժգին կհարվածի ծառայությունների, հանրային սննդի ոլորտներին և մի փոքր էլ` շինարարությանը: Փոխնախարարը նաև հավելեց, որ սեզոնային աշխատանքի համար հարևան երկրներ մեկնող ՀՀ քաղաքացիները, ամենայն հավանականությամբ, չեն կարողանա գնալ, ասենք, Ռուսաստան, և մի քանի ամսից կհամալրեն գործազուրկների բանակը:

Замминистра: безработица увеличится в Армении с 17,7% до 19%
Кризис, возникший в Армении из-за коронавируса, очень сильно ударит по рынку труда. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по здравоохранению и социальным вопросам заявил 4 мая заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Арман Удумян, передает news.am.
По его словам, из-за коронавируса уровень безработицы в стране увеличится на 1,3%. В результате, безработица увеличится в стране с 17,7% до 19%.
Как отметил Удумян, кризис очень сильно ударит по сферам услуг, общественного питания и немного по строительству. Замминистра также добавил, что граждане Армении, которые выезжали в соседние страны для сезонного заработка, скорее всего, не смогут выехать, скажем, в Россию, и через несколько месяцев пополнят армию безработных.