Որքանո՞վ են Ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ իշխանության հայտարարությունները արտացոլել տվյալ պահի գործընթացները
Ազգային ժողովում մայիսի 6-ին կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ Ղարաբաղյան կարգավորման համատեքստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի շարք ուշագրավ հայտարարություններ արեց:
Այս հայտարարությունները թերևս արժե դիտարկել վարչապետի հետևյալ պնդումների համատեքստում՝ «Հայաստանի ոչ մի ղեկավար Ղարաբաղի հարցի կապակցությամբ այնքան հրապարակային և թափանցիկ չի եղել, ինչքան ես եմ եղել» և «2018 թվականի մայիսի 8-ից մինչև այսօր իմ դիրքորոշումներից ոչինչ,  նույնիսկ մի ստորակետ չի փոփոխվել»։
Այսպես, 2018 թվականի մայիսից վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հավաստիացնում էր, որ Հայաստանը Ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցություններ չի վարում, ադրբեջանական կողմի հետ ունենք ուղղակի քննարկումներ, շփումներ: Մայիսի 6-ին Ազգային ժողովում արդեն վարչապետը հայտարարեց. «Թող ոչ ոք մեզ չասի՝ էդ ինչ եք բանակցում, ինչ պետք է, դա էլ բանակցում ենք»: Ստացվում է, որ Ղարաբաղյան հարցում ամենաթափանցիկ ղեկավարի հավակնություններ ունեցող Նիկոլ Փաշինյանը ժողովրդին մոլորեցրել է՝ թաքցնելով բանակցությունների փաստը:
Փաշինյան վերոնշյալ հայտարարության մեջ հետաքրքիր է ոչ միայն այն, որ վարչապետը վերջապես խոստովանում է, որ Հայաստանը բանակցում է, այլև այն, որ գործող իշխանությունը բանակցում է «ինչ պետք է»…  Իսկ ի՞նչ է պետք: Մեկ տարի առաջ այդ հարցին Նիկոլ Փաշինյանը, ով շարունակում է պնդել, որ Ղարաբաղի հարցի լուծողը միայն ժողովուրդն է, դժվարանում էր պատասխանել: «Դուք՝ բոլորդ, երբ ինձ ուղարկում եք Ղարաբաղի հարցը լուծելու, բանակցելու, դուք ինձ միանգամից չեք ասում՝ կգնաս, Ղարաբաղի հարցը կլուծես այսպես: Սա չկա: Մենք չենք ասել՝ այսօր հայ հանրությունը և ժողովուրդը Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին չի ասել՝ գնա բանակցությունների, սա էլ քեզ թուղթը, կարդա, պատմի, անգիր արա ու կգնաս այսպես կլուծես հարցը», - ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դասախոսների և ուսանողների հետ հանդիպմանը հայտարարել էր Փաշինյանը:
Այս մեկ տարվա ընթացքում ժողովուրդը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ոչ մի թուղթ չի տվել Փաշինյանին: Ուստի, ստացվում է, որ թեև Փաշինյանի կառավարությունը ունի ժողովրդի լիազորությունը բանակցելու Արցախի հարցի շուրջ, բայց չունի լիրազորություն այդ բանակցությունների բովանդակության վերաբերյալ: Ընդ որում, ոչ միայն ժողովուրդը չի ասել ինչ է պետք բանակցել, այլ ժողովուրդը տեղյակ չէր՝ նախ, որ կան բանակցություններ, ապա՝ թե ինչ է բանակցվում…
Ի դեպ, Ազգային ժողովում Փաշինյանը ևս մեկ կարևոր փակագիծ բացեց: Խոսքը բանակցային սեղանին կարգավորման՝ իր կարծիքով ընդունելի տարբերակը ժողովրդին ներկայացնելու մեխանիզմի մասին է: Մասնավորապես, այդ տարբերակը պետք է ներկայացվի Անվտանգության խորհրդին և Ազգային ժողով դռնփակ նիստերում: Այն նախատեսվում է ներկայացնել նաև Արցախի իշխանությանը: Այսպիսով, խիստ չափազանցված են ոչ միայն վարչապետի պնդումները, որ Արցախի հարցի լուծողը ժողովուրդն է, այլ այն, որ Հայաստանն Արցախի անունից չի բանակցում:
Գուցե Նիկոլ Փաշինյանը Ղարաբաղյան հարցի վերաբերյալ Հայաստանի՝ ամենաշատն արտահայտված ղեկավարն է, սակայն որքանո՞վ են այդ հայտարարությունները արտացոլել տվյալ պահի գործընթացները: Գործող իշխանության հակասական հայտարարությունները հիմք են տալիս ենթադրելու, որ իշխանությունը հասարակությանը այս հարցում միտումնավոր մոլորեցնում է:

Насколько заявления властей о карабахском урегулировании отражают нынешние процессы?
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 6 мая в Национальном Cобрании РА сделал ряд заявлений по карабахскому урегулированию, которые нужно рассмотреть в контексте следующих утверждений премьера: "Ни один армянский лидер не был настолько публичным и прозрачным по вопросу Карабаха, как я" и "С 8 мая 2018 года до сегодняшнего дня в моих позициях ничего не изменилось, даже одна запятая".
Так, с мая 2018 года Никол Пашинян заверял, что Армения не ведет переговоров по карабахскому урегулированию, у нас есть обсуждения и контакты с азербайджанской стороной и только. 6 мая 2020 года премьер-министр уже объявил в парламенте РА: "Пусть никто не говорит нам, о чем вы ведете переговоры! О чем нужно, о том и ведем переговоры". Получается, что Никол Пашинян, который утверждает, что является самым прозрачным лидером в карабахском вопросе, ввел общественность в заблуждение, скрывая даже сам факт ведения переговоров.
В заявлении Пашиняна интересно не только то, что премьер-министр, наконец, признает, что Армения ведет переговоры, но также и то, что нынешнее правительство ведет переговоры о том, "что нужно"… А что нужно? Год назад Никол Пашинян, который продолжает настаивать на том, что карабахский вопрос может решить только народ, затруднился ответить на этот вопрос.
"Вы все, когда отправляете меня решать карабахскую проблему, вести переговоры, вы не говорите мне – пойди и реши карабахский вопрос таким образом. Этого нет. Сегодня армянское общество и народ не сказали премьер-министру Республики Армения - иди на переговоры, вот тебе бумага, прочти, выучи наизусть, и пойдешь решать конфликт именно так", - год назад заявил Пашинян на встрече с преподавателями и студентами факультета экономики и управления ЕГУ.
В течение этого года народ не предоставил Пашиняну никаких бумаг по урегулированию карабахского конфликта. Таким образом, получается, что правительство Пашиняна имеет полномочия от народа - вести переговоры по арцахской проблеме, но полномочий по поводу содержания этих переговоров не имеет. При этом, народ не только не проинформировали о том, о чем будут договариваться, но и о том, что переговоры вообще идут и что-то на них обсуждается…
Кстати, Пашинян открыл еще одну важную тему в Национальном Собрании РА. Речь - о механизме представления народу варианта урегулирования, который, по его мнению, будет приемлемым. В частности, по его версии, такой вариант должен быть представлен Совету Безопасности и Национальному Собранию на закрытом заседании. Планируется представить его и арцахским властям. Таким образом, сильно преувеличены не только заявления премьер-министра о том, что карабахский конфликт будет решать народ, но и его слова о том, что Армения не ведет переговоры от имени Арцаха.
Никол Пашинян, возможно, больше всех из лидеров Армении говорит на тему карабахского конфликта, но в какой степени эти заявления отражают нынешние процессы? Противоречивые заявления действующих властей дают основание для предположений о том, что власти намеренно вводят общественность в заблуждение на тему карабахского урегулирования.