“Եվրամիությունը բաց է հետևողական համագործակցության համար”
| Փաստաթղթում մասնավորապես ասվում է, որ “Արևելյան գործընկերության մասնակից երկրի կողմից մեկ այլ մասնակից երկրի տարածքի օկուպացիան խախտում է Արևելյան գործընկերության հիմնարար սկզբունքներն ու նպատակները”: Բանաձևում ասվում է, որ ԱլԳ երկրների տարածքներում | ![]() |
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ ՄԱԿ 4 բանաձևերը կոչ են անում զորքերը դուրս բերել Քաշաթաղի, Աղդամի (Ակնա) և այլ “գրավյալ” տարածքներից: Աքվիլայի հայտարարությունը հիմնված է Մադրիդյան սկզբունքների վրա և հորդորում է “վերադարձնել Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղին մերձակա տարածքները, ԼՂՀ-ին տրամադրել միջանկյալ կարգավիճակ անվտանգության երաշխիքներով ու ինքնավարությամբ, բացել Հայաստանն ու ԼՂՀ-ն կապող միջանցք, ապագայում որոշել ԼՂ կարգավիճակը կամարտահայտման միջոցով, հաշվի առնել տեղահանված անձանց ու փախստականների վերադարձն ու անվտանգության երաշխիքներ տրամադրել նրանց խաղաղապահ ուժերի միջոցով”:
Եվրախորհրդարանը կրկին անգամ կարևորում է տարածաշրջանային կայունությունն ու անվտանգությունը որպես Արևելյան գործընկերության նպատակներ՝ կոչ անելով հնարավորինս հանգուցալուծել Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի ու Ադրբեջանի տարածաշրջանային հակամարտությունները:
Ինչ վերաբերում է ուղղակիորեն Հայաստանին, ապա Եվրախորհրդարանն ընդունում է վերջինիս գրանցած առաջընթացն ու բարեփոխումները, հաշվի առնելով, սակայն, որոշակի թերությունները ժողովրդավարության ոլորտում՝ ներառյալ իրավական և դատական բարեփոխումները, կոռուպցիայի դեմ պայքարը: Փաստաթղթում նաև ափսոսանք է հայտնվում, որ Հայաստանը որոշել է միանալ Մաքսային միությանը և կրկին հիշեցվում է, որ դա անհամատեղելի է Ասոցացման մասին համաձայնագրի հետ: Միևնույն ժամանակ Եվրախորհրդարանը հույս է հայտնում, որ Հայաստանը կշարունակի բարեփոխումները սոցիալ-տնտեսական ու քաղաքական խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Եվրախորհրդարանը կոչ է անում համագործակցել ԵՄ հետ, քանի որ Եվրամիությունը բաց է հետևողական համագործակցության համար:
Հարկ է նշել, որ բանաձևում չեն հիշատակվում Ադրբեջանի սադրանքներն ու դիվերսիաները, հրադադարի մշտական խանգարումները, որի հետևանքով զոհեր են լինում ինչպես հայ զինծառայողների, այնպես էլ խաղաղ բնակչության շրջանում, ոչ էլ Հայաստանի ու Ղարաբաղի դեմ պատերազմ սկսելու Բաքվի պարբերական սպառնալիքները: Ոչինչ չի ասվում այն մասին, որ տարիներ շարունակ ադրբեջանական ղեկավարությունը խոչընդոտում է ցանկացած առաջընթաց ղարաբաղյան կարգավորման հարցում՝ անտեսելով միջնորդների ու համաշխարհային հանրության բոլոր կոչերն ու պահանջները:
Նշենք, որ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը, մեկնաբանելով Եվրախորհրդարանի բանաձևը, հայտարարել է, որ Եվրախորհրդարանի “Արևելյան գործընկերությանը” նվիրված բանաձևում ղարաբաղյան հիմնախնդրին վերաբերող ձևակերպումները հակասում են Եվրոպական միության պաշտոնական դիրքորոշմանը, ինչպես նաև հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում միջնորդական առաքելության միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգերի և Ֆրանսիայի մոտեցումներին։
“Չնայած նրան, որ վերոհիշյալ բանաձևը միայն խորհրդատվական կարծիքի բնույթ է կրում, այնուամենայնիվ, անկախ այս ձևակերպումների հեղինակների շարժառիթներից, նրանք պետք է գիտակցեն, որ պատասխանատվություն են կրում կարգավորման գործընթացի վրա դրանց հնարավոր բացասական ազդեցության և եռանախագահների՝ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղված ջանքերին վնասելու համար”, - ասել է Շավարշ Քոչարյանը:
Տվյալ հարցի շուրջ կարծիք է հայտնել նաև ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանով. “Բոլորին էլ լավ հայտնի է, որ միջազգային հանրությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին է վստահել խնդրի կարգավորումը, իսկ այդ պետությունների ղեկավարների կողմից արված հայտարարություններում որևէ հղում չկա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերին: Կատարյալ աբսուրդ է՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորումը կապակցել քսան տարի առաջ, մինչ զինադադարի կնքումն ընդունված բանաձևերի հետ:
Դա որևէ կերպ չի կարող օգնել խնդրի խաղաղ կարգավորմանը, քանզի դրանց նպատակը ոչ թե հակամարտության կարգավորումն է եղել, այլ ռազմական գործողությունների դադարեցումը, ինչն էլ եղել է 1993 թվականին: Այսօր այդ բանաձևերն արդիական լինել չեն կարող, ու հենց դրանից ելնելով է, որ Մինսկի խմբի կամ |
Նշենք, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացման հարցը Եվրամիությունը կքննարկի արդեն Վիլնյուսի համաժողովից հետո: Այս մասին երեկ Քիշնևում հայտարարել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Կարլ Բիլդտը:
“Մենք բացել ենք դռները Մոլդովայի, Ուկրաինայի, Հայաստանի և այլ պետությունների համար: Եթե դուք ցանկանում եք մտնել այդ դռներով դեպի այն հնարավորություններ, որոնք ընձեռում է Եվրոպական միությունը, դա ձեր որոշումն է: Եթե ցանկանում եք գնալ այլ ուղղությամբ, դա ևս ձեր որոշումն է”, - հայտարարել է Կարլ Բիլդտը:
Նոյեմբերի վերջին Վիլնյուսում կայանալիք ԵՄ և Արևելյան գործընկերության երկրների ղեկավարների գագաթաժողովին նախատեսվում էր ՀՀ-ԵՄ միջև ասոցացման մասին համաձայնագրի ստորագրում, սակայն սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում: Այնուհետև Եվրահանձնաժողովը հանդես եկավ հայտարարությամբ, համաձայն որի Ասոցացման մասին համաձայնագիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը (DCFTA) կարող են համատեղելի լինել ԱՊՀ անդամ երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հետ:
Միևնույն ժամանակ, ՀՀ ղեկավարները շարունակում են հայտարարել, որ ՄՄ-ին միանալու մտադրության մասին որոշումը չի անդրադառնա Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացի վրա և Ասոցացման մասին համաձայնագիրը կնախաստորագրվի Վիլնյուսում:
Ելույթ ունենալով ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում, հոկտեմբերի 2-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը կմասնակցի Վիլնյուսի գագաթաժողովին և պատրաստ է ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը ԵՄ հետ: Իր հերթին ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի մամլո քարտուղար Փիթեր Ստանոն հայտարարեց, որ ՀՀ և ԵՄ միջև ստորագրման համար ոչ մի փաստաթուղթ չի պատրաստվում: “Մենք փորձում ենք Հայաստանի հետ հետագա համագործակցության ուղիներ գտնել` հիմնվելով առկա նվաճումների վրա”, - ասել է Ստանոն:
| “Եվրոպական ինտեգրացիա” ՀԿ կողմից ՀՀ Երիտասարդության և սպորտի հարցերի նախարարության աջակցությամբ իրականացվող “Երիտասարդության ձայնը 3” ծրագրի մասնակից Արտակ Բեգլարյանը, պատասխանելով “Արմեդիա” ՏՎԳ-ի այն հարցին, թե ի՞նչ ուղղություններով կարող է զարգանալ ՀՀ-ԵՄ հետագա համագործակցությունը, ասել է. “Անկեղծ ասած, դա նույնիսկ իրենք՝ բանակցողները | ![]() |
Իսկ ահա մասնակիցներից Լիանա Հովհաննիսյանի կարծիքով, “փաստը, որ Ասոցացման համաձայնագիրն ամբողջովին չի հակասում Մաքսային միությանը, Հայաստանի Հանրապետությանը հնարավորություն է տալիս շարունակել համագործակցությունը ԵՄ հետ՝ դառնալով Մաքսային միության անդամ: Հայաստանը, արտաքին քաղաքականության հարցերում մեծապես կախման մեջ գտնվելով Ռուսաստանից, կարող է ստորագրել Ասոցացման hամաձայնագրի առաջին գլուխը՝ դիվերսիֆիկացնելով այդ կախվածությունը: Ասոցացման համաձայնագրի երկրորդ հատվածի իրագործումը նույնպես հնարավոր է, քանի որ Հայաստանը կարող է շարունակել շենգենյան արտոնագրի դյուրացման գործընթացը, որը տրամաբանորեն պետք է չխոչընդոտի Հայաստանի Մաքսային միությանն անդամակցելուն: Ասոցացման համաձայնագրի չորրորդ հատվածի մասնակի իրագործումը նույնպես հավանական է, քանի որ Հայաստանը կարող է համադրել Մաքսային միության թելադրված խաղի կանոները ԵՄ խաղի կանոների հետ՝ դրանք օգտագործելով որպես գործիք, պայքարելու Մաքսային միության անդմակցությունից բխող բացասական հետևանքների դեմ: Այսպիսով, Հայաստանը կարող է օգտագործել երկուստեք համագործակցությունն իր արտաքին քաղաքականությունում՝ որպես իրար փոխլրացնող, այլ ոչ թե հակասող գործոններ”:

“Евросоюз открыт для последовательного сотрудничества”
| Так, в документе, в частности, отмечается, что “оккупация территории одной страны-участника Восточного партнерства со стороны другого государства-участника нарушает фундаментальные принципы и цели | ![]() |
Напомним, что указанные резолюции ООН призывают вывести войска из Кашатага, Агдама и других “оккупированных” территорий. Заявление в Аквиле основано на Мадридских принципах и призывает “вернуть Азербайджану прилегающие к Нагорному Карабаху территории, предоставить НКР промежуточный статус с гарантиями безопасности и автономией, открыть коридор, связывающий Армению с НК, в будущем решить статус НК посредством волеизъявления, учесть возвращение перемещенных лиц и беженцев и предоставить им международные гарантии безопасности посредством миротворческих сил”.
Европарламент вновь подтверждает важность региональной стабильности и безопасности как цели Восточного партнерства, призывая по возможности быстрее решить региональные конфликты в Армении, Грузии, Молдове и Азербайджане.
Что касается непосредственно Армении, то Европарламент принимает зарегистрированный ею прогресс и реформы, с учетом, однако, определенных недостатков в сфере демократии, включая правовую и судебную сферы, борьбу с коррупцией. В документе также выражается сожаление в связи с решением Армении присоединиться к ТС и вновь напоминается, что подобная политика несовместима с Соглашением об Ассоциации. В тоже время Европарламент выражает надежду, что Армения продолжит реформы для решения социально-экономических и политических проблем.
Европарламент призывает к сотрудничеству с ЕС, так как Евросоюз открыт для последовательного сотрудничества.
Стоит отметить, что в резолюции не упоминается ни о диверсиях и провокациях Азербайджана, постоянно нарушающего режим перемирия, что приводит к жертвам как среди армянских военнослужащих, так и среди мирного населения, ни о периодических угрозах Баку начать войну против Армении и Карабаха, ни о том, что на протяжении многих лет азербайджанское руководство препятствует любому прогрессу в урегулировании карабахского конфликта, игнорируя все призывы и требования посредников и мирового сообщества в целом.
Отметим, что замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, комментируя принятую Европарламентом резолюцию, посвященную Восточному партнерству, заявил, что формулировки, касающиеся карабахского конфликта, включенные в резолюцию Европарламента, противоречат официальной позиции ЕС, а также подходам сопредседателей Минской группы ОБСЕ. По его словам, данная резолюция носит исключительно консультативный характер. “Тем не менее, вне зависимости от мотивации авторов этих формулировок, они должны осознавать, что несут ответственность за возможное негативное воздействие на процесс урегулирования и нанесение ущерба усилиям сопредседателей, направленным на мирное урегулирование конфликта”, - заявил он.
По этому вопросу свое мнение высказал и зампред НС Армении Эдуард Шармазанов: “Всем хорошо известно, что международное сообщество доверило Минской группе ОБСЕ урегулирование карабахского конфликта, а в заявлениях глав этих государств нет ни одной ссылки на 4 резолюции Совета безопасности ООН. Связывание принятых 20 лет назад, до установления режима прекращения огня, резолюций с урегулированием карабахского конфликта - полный абсурд.
Это никоим образом не может помочь мирному урегулированию проблемы, поскольку их целью является не регулирование конфликта, а прекращение военных действий, что было сделано в 1993г.
Сегодня эти резолюции не могут быть актуальны, поэтому, исходя из этого, в каком-либо документе Минской группы или стран-сопредседателей ссылок на эти резолюции не было сделано”.
Отметим, что вопрос дальнейшего развития отношений с Арменией Европейский союз обсудит уже после саммита “Восточного партнерства” в Вильнюсе. Об этом вчера в Кишиневе заявил министр иностранных дел Швеции Карл Бильдт.
“Мы открыли двери для Молдовы, Украины, Армении и других государств. Если вы хотите войти в эти двери,- к тем возможностям, которые предоставляет Европейский союз, это ваше решение. Если хотите идти в другом направлении, это также ваше решение”, - заявил Карл Бильд.
На запланированном на конец ноября в Вильнюсе саммите руководства ЕС и стран Восточного партнерства намечалось подписание Соглашения об ассоциации Армении и Евросоюза, однако 3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным |
Вместе с тем, руководство Армении продолжает заявлять, что Ереван нацелен на углубление сотрудничества и продолжение отношений с ЕС, не противоречащих членству в Таможенном союзе.
Выступая на осенней сессии ПАСЕ 2 октября, президент Армении Серж Саргсян сообщил, что Армения примет участие в предстоящем в Вильнюсе саммите Восточного партнерства и готова подписать Ассоциативное соглашение с ЕС.
В свою очередь, пресс-секретарь комиссара по вопросам расширения ЕС Штефана Фюле – Питера Стано - заявил, что между Арменией и ЕС к Вильнюсскому саммиту не готовится какого-либо документа. “Мы пытаемся найти пути дальнейшего сотрудничества с Арменией, основываясь на существующих достижениях”, - сказал Стано.