Սինգապուրը և Չինաստանը վերսկսել են փոխադարձ ուղևորությունները
Սինգապուրը և Չինաստանը մասամբ վերսկսել են պարզեցված ռեժիմով փոխադարձ ուղևորությունները, որոնք կասեցվել էին փետրվարի 1-ին՝ նոր կորոնավիրուսի բռնկման պատճառով: Այս մասին հայտնում է Սինգապուրի քաղաքացիական ավիացիոն վարչությունը:
««Արագ թրեքերի» ստեղծումը երկու երկրների միջև թույլ կտա սահմանափակ թվով գործարարների և ճանապարհորդների փոխադարձ ուղևորություններ իրականացնել: Սա Սինգապուրի սահմանների աստիճանական բացման ծրագրի մի մասն է: Միաժամանակ, առավել խիստ միջոցներ կձեռնարկվեն ուղևորությունների անվտանգության ապահովման համար»,- նշել են գերատեսչությունում:
Իր հերթին, Արտաքին գործերի նախարարությունում պարզաբանել են, որ ճանապարհորդել կկարողանան ոչ միայն երկու պետությունների քաղաքացիները, այլ նաև օտարերկրացիները, որոնք մշտական ​​ռեզիդենտներ են: Սակայն Սինգապուրի իշխանությունները երկրից դուրս գալու համար պահանջում են նախապես թույլտվություն ստանալ տեղական արտգործնախարարությունից կամ առևտրի և արդյունաբերության նախարարությունից: Բացի այդ, անհրաժեշտ է հրավեր ստանալ ընդունող կողմից և նախքան թռիչքը 48 ժամվա ընթացքում կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստ հանձնել: Երկրորդ թեստն անհրաժեշտ է հանձնել Չինաստան կամ Սինգապուր ժամանելուն պես:
Հանվում է նաև պարտադիր երկշաբաթյա կարանտինը արտասահմանից ժամանողների համար:
Չինաստանն առաջին երկիրն էր, որի հետ Սինգապուրը մարտի 23-ին վերականգնել էր միջազգային հաղրոդակցությունը: Ավելի վաղ Սինգապուրի իշխանությունները հայտարարել էին, որ նման խորհրդակցություններ են տարվում Ավստրալիայի, Մալայզիայի, Նոր Զելանդիայի, Կորեայի Հանրապետության և մի շարք այլ պետությունների հետ:

Сингапур и Китай возобновили взаимные поездки
Сингапур и Китай в понедельник частично возобновили взаимные поездки в упрощенном режиме, которые были приостановлены с 1 февраля в связи со вспышкой в КНР заболевания, вызываемого новым коронавирусом. Соответствующее сообщение опубликовано на сайте сингапурского Управления гражданской авиации, передает ТАСС.
"Создание "быстрых треков" между двумя странами позволит ограниченному числу бизнесменов и путешественников совершать взаимные поездки", - указывается в тексте. "Это является частью программы постепенного открытия границ Сингапура, одновременно будут приняты самые строгие меры для обеспечения безопасности поездок", - отметили в ведомстве.
В свою очередь, в МИД пояснили, что путешествовать смогут не только граждане двух государств, но и иностранцы, которые являются постоянными резидентами. Однако сингапурские власти для выезда требуют предварительно получить разрешение от местного МИД или министерства торговли и промышленности. Кроме того, необходимо предъявить приглашение от принимающей стороны и за 48 часов до вылета сдать анализ на коронавирус. Повторный тест будет сделан после прибытия в Китай или Сингапур. Параллельно снимается обязательный двухнедельный карантин для въезжающих из-за рубежа.
Между тем, поездки из Сингапура можно совершать только в несколько городов и провинций КНР, в частности, в Тяньцзинь, Шанхай, Чунцин, а также Гуандун, Чжэцзян и Цзянсу.
Китай стал первой страной, с которой Сингапур восстановил международное сообщение после того, как 23 марта полностью закрыл границы. Ранее сингапурские власти заявили, что подобные консультации ведутся с Австралией, Малайзией, Новой Зеландией, Республикой Корея и некоторыми другими государствами.