Առաջիկայում պարզ կդառնա ՀՀ-ում թոքերի արհեստական շնչառության սարքեր նախագծող ընկերության անունը
Հայաստանում անցկացվող թոքերի արհեստական շնչառության սարքերի նախագծման մրցույթը մոտենում է ավարտին: Շուտով պարզ կլինի հաղթող ընկերության անունը:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այսմասին նշեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ստեփան Ծատուրյանը:
«Օրեր առաջ ավարտվել է դիմումների ներկայացման ժամկետը: Այժմ դրանք քննարկելու, վերլուծելու փուլն է: Առաջիկա շաբաթներին պարզ կլինի, թե որ ընկերությունն է զբաղվելու թոքերի արհեստական շնչառության սարքերի 5 նմուշային նախատիպի նախագծմամբ»,-ասաց Ստեփան Ծատուրյանը: Նա նշեց, որ  խոսքն առայժմ 5 նմուշային նախատիպի նախագծման մասին է, որից հետո նոր փորձելու են հասկանալ արտադրական պրոցեսը:
«Ասեմ, որ նման գործընթացները երկարատև ընթացք են պահանջում: Ի վերջո, նշված սարքը ուղիղ կապ ունի մարդու կենսական ֆունկցիոնալ մասը ապահովելու հետ: Հետևաբար, այն համապատասխան ստանդարտներով պետք է անցնի բոլոր անհրաժեշտ փուլերը: Նախագծման փուլն ավարտվելուց հետո կհասկանանք, թե ինչ ստանդարտներով, ինչ ծավալով պետք է արտադրենք: Նպատակն այն է, որ այն միաժամանակ և՛ ծառայի մեր ներքին կարիքները բավարարելուն, և´ արտահանվի: Այդտեղ կարևոր են նաև լիցենզավորման գործընթացները»,-ասաց նա:
Մայիսի վերջին ՀՀ կառավարության 560-Ն որոշման շրջանակում Ինժեներական ասոցիացիան հայտարարել էր դրամաշնորհային մրցույթ՝ թոքերի արհեստական շնչառության սարքերի նախագծման, մակետային նախատիպի մշակման, մակետի լաբորատոր փորձարկումների իրականացման, համակարգի նախագծի շտկման, 5 օրինակ ինժեներական նմուշի մշակման, կոնստրուկտորական փաստաթղթերի ձևավորման աշխատանքների վերաբերյալ:  Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն 90 մլն ՀՀ դրամ է՝ ներառյալ հարկերն ու պարտադիր վճարները: Դրամաշնորհի տրամադրումն իրականացվելու է փուլային եղանակով: Ծրագրի իրականացման ժամկետը մինչև 6 ամիս է:
Ստեփան Ծատուրյանը նշեց, որ ստեղծված մարտահրավերնեըը հաթահարելու համար տեխնոլոգիական ոլորտի ընկերություններից, անհատներից այս ընթացքում բազմաթիվ զանգեր ու նամակներ են ստացվել: Նրանք առաջարկում էին իրենց աջակցությունը, օգնությունը, տեղյակ էին պահում իրենց հնարավորությունների մասին, թե ինչով կարող են օգտակար լինել ստեղծված իրավիճակում: Հիմնականում, կարծես, հնարավորությունների, ներուժի գույքագրման փուլ էր: Դրանք ամփոփվում են՝ հասկանալու համար, թե հետագայում ընկերություններն ու անհատները ո՞ր ուղղություններում, ինչո՞վ կարող են օգտակար լինել:

В ближайшее время станет известна компания, разрабатывающая аппараты искусственной вентиляции легких
Конкурс по проектированию аппаратов искусственной вентиляции легких в Армении подходит к концу. Скоро будет ясно имя победившей компании.
Об этом на пресс-конференции в конференц-зале Арменпресс сказал заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Степан Цатурян.
"Несколько дней назад завершился срок подачи заявок. Сейчас проходит этап их обсуждения и анализа. В ближайшие недели станет ясно, какая компания будет заниматься проектированием 5 образцов аппаратов искусственной вентиляции легких", - сказал Степан Цатурян. Он отметил, что речь пока идет о разработке 5 образцовых прототипов, после чего они попытаются наладить производственный процесс.
"Скажу, что подобные процессы требуют длительного времени. В конце концов, эти аппараты имеют прямую связь с обеспечением жизненно важной функции человека. Следовательно, они должны пройти все необходимые этапы по соответствующим стандартам. Цель состоит в том, чтобы они одновременно удовлетворяли и наши внутренние потребности, и экспортировались. Здесь важны также и процессы лицензирования", - сказал он.
В конце мая в рамках решения правительства Армении 560-Н Инженерная ассоциация объявила грантовый конкурс по проектированию аппаратов искусственной вентиляции легких, разработке макетного прототипа, проведению лабораторных испытаний макета, корректировке проекта системы, разработке 5 экземпляров инженерного образца, оформлению конструкторской документации. Общий бюджет программы - 90 млн драмов, включая налоги и обязательные выплаты. Предоставление гранта будет осуществляться поэтапно. Срок реализации программы - до 6 месяцев.
Степан Цатурян отметил, что за это время от компаний и частных лиц в технологической сфере было получено множество звонков и писем. Они предлагали свою поддержку, помощь, информировали о своих возможностях, спрашивали: чем могут быть полезны в сложившейся ситуации. В основном, был этап инвентаризации возможностей, потенциала. Все это сейчас обобщается, чтобы понять, в каких направлениях, чем могут быть полезны компании и частные лица и в будущем.