ԱՄՀ-ն Հայաստանին զգալի արժութային միջոցներ կտրամադրի COVID-19-ի հետեւանքների դեմ պայքարի համար
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը 2019 թվականի մայիսին Հայաստանի համար հաստատել էր 248,2 մլն դոլարի եռամսյա պահուստային ծրագիրը հիմնարար տնտեսական և կառուցվածքային բարեփոխումների անցկացման նպատակով: Այս մասին հունիսի 24-ին ԱԺ արտահերթ նիստում ասաց ֆինանսների փոխնախարար Արմեն Հայրապետյանը՝ «Պահուստային ծրագրի միջոցների օգտագործման և լրացուցիչ փոխառությունների մասին» նամակ-համաձայնագրի վավերացման նպատակահարմարության հարցի քննարկման ժամանակ, որը Հայաստանի և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի մեջև ստորագրվել էր 2020 թվականի մայիսի 23-ին և հունիսի 1-ին, փոխանցում է news.am-ը:
Նա նաև հայտնեց, որ 2020 թվականի մայիսի 18-ին Հիմնադրամի Տնօրենների խորհուրդը ծրագիրը երկրորդ անգամ է վերանայել, որից հետո հաստատվել է, որ Հայաստանը կարող է օգտվել 105 մլն դոլար ընդհանուր գումարով փոխառության միջոցներից: «Հիմնադրամի գործադիր տնօրենների խորհուրդը արագ ֆինանսավորման գործիքի շրջանակում հաստատել է նաև 175 մլն դոլար լրացուցիչ ներգրավելու հայտը»,- ասաց Հայրապետյանը:
Ներկայումս Հայաստանին հասանելի են ընդհանուր առմամբ մոտ 280 մլն դոլարի միջոցներ, իսկ ծրագրի երրորդ վերանայման արդյունքում կհատկացվի ևս 35 մլն դոլար»,- հավելեց փոխնախարարը:

МВФ предоставит Армении значительные валютные средства для борьбы с последствиями COVID-19
Международный валютный фонд в мае 2019 года для Армении утвердил трехмесячную резервную программу на сумму в 248,2 млн. долларов с целью проведения фундаментальных экономических и структурных реформ. Об этом на внеочередной сессии Национального Собрания Армении в ходе обсуждения вопроса о целесообразности ратификации письма-соглашения "Об использовании средств Резервной программы и дополнительных заемных средств", подписанного между Арменией и Международным валютным фондом 23 мая и 1 июня 2020 года, заявил 24 июня заместитель министра финансов Армен Айрапетян, передает news.am.
Он также сообщил, что 18 мая 2020 года Совет директоров Фонда во второй раз пересмотрел программу, после чего было утверждено, что Армения сможет воспользоваться заемными средствами на общую сумму в 105 миллионов долларов. "Совет исполнительных директоров Фонда в рамках инструмента по быстрому финансированию утвердил также заявку на привлечение дополнительных 175 миллионов долларов", - сказал Айрапетян.
Кроме того, в результате переговоров с представителями Фонда была достигнута договоренность об использовании средств, предусмотренных в рамках резервной программы, в качестве прямой бюджетной поддержки с целью финансирования социально-экономических мер по смягчению последствий новой эпидемии коронавируса.
В настоящее время Армении доступны в общей сложности около 280 миллионов долларов средств, а в результате третьего пересмотра программы будет выделено еще 35 миллионов долларов", - добавил замминистра.