Իրաքը հերքել է Բաղդադի միջազգային օդանավակայանի հրթիռակոծման լուրը
Իրաքի անվտանգության ուժերի ներկայացուցիչները հերքել են Բաղդադի միջազգային օդանավակայանի տարածքում հրթիռային գնդակողծման մասին տեղեկությունները: Այս մասին հաղորդվել է Twitter-ում հանրապետության ուժային կառույցների մամուլի ծառայության էջում, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մի քանի ԶԼՄ-ներ հայտնել են Բաղդադի միջազգային օդանավակայանի տերմինալի մոտակայքում «Կատյուշա» հրթիռի ընկնելու մասին: Մենք ամբողջությամբ հերքում ենք այս լուրը, Բաղդադի օպերատիվ հրամանատարությունը չի զեկուցել որևէ հրթիռի արձակման մասին մինչև 00:50-ը: Մենք կոչ ենք անում լրատվամիջոցներին ավելի ճշգրիտ լինել և տեղեկատվություն վերցնել ուժային կառույցների մամուլի ծառայությունից»,- նշվում է հայտարարության:
Հունիսի 5-ին գիշերը Al Arabiya հեռուստաալիքը և մի շարք այլ արաբական լրատվամիջոցներ հաղորդել էին Բաղդադի օդանավակայանի հրթիռակոծության մասին: Նշվում էր, որ զինամթերքը չի պայթել: Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ հարվածը հասցվել էր օդանավակայանի այն հատվածի ուղղությամբ, որտեղ տեղակայված են ամերիկյան զորքերը:

В Ираке опровергли сообщение о ракетном обстреле аэропорта в Багдаде
Представители сил безопасности Ирака в понедельник выступили с опровержением информации о ракетном обстреле территории международного аэропорта иракской столицы. Об этом сообщается на странице пресс-службы силовых структур республики в Twitter, передает ТАСС.
"Несколько СМИ сообщили о падении ракеты [запущенной из ЗРК типа] "Катюша" возле терминала международного аэропорта Багдада. Мы полностью опровергаем эту новость, Багдадское оперативное командование не докладывало о каких-либо пусках ракет до 00:50. Мы призываем СМИ быть более точными и брать информацию у пресс-службы силовых структур", - говорится в заявлении.
В ночь на понедельник телеканал Al Arabiya и ряд других арабских СМИ информировали о ракетном обстреле аэропорта Багдада. Отмечалось, что боеприпас не взорвался. По его данным, удар был нанесен по части аэропорта, где расквартированы американские военнослужащие. Информации о значительном ущербе не поступало.