Օդեսայում տեղի է ունեցել «Տոլմայի փառատոն»
Ուկրաինական Օդեսա քաղաքում անցկացվել է Տոլմայի փառատոն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է AnalitikaUA.net-ը:
Հուլիսի 5-ին Օդեսայի հայկական համայնքում անցկացվեց «Տոլմա» փառատոնը, որի ընթացքում ներկայացվեց սիրված ուտեստի 17 տեսակ՝ պատրաստված «Կանանց հանձնաժողովի» և «Մայրերի միության» անդամների կողմից:
Ուկրաինայի հայերի միության տեղեկատվության համաձայն, կազմակերպության կիրակնօրյա մանկապարտեզի սաները և Օդեսայի հայ երիտասարդական կազմակերպության ակտիվիստները կազմակերպել են նաեւ զվարճալի համերգային ծրագիր միջոցառման հյուրերի համար:
Պարբերականը նաեւ հիշեցնում է, որ հայկական խոհարարական ավանդույթների զարգացմանն ու պահպանմանը միտված միջոցառումների շրջանակներում Հայաստանում և հայ համայնքներում պարբերաբար անցկացվում է Տոլմայի փառատոն:
Ինչպես ավելի վաղ նշել Է Ուկրաինայի հայերի միության ղեկավար Վիլեն Շատվորյանը, մենք հպարտանում ենք Ուկրաինայի հայերի մշակութային ու պատմական հարուստ ժառանգությամբ եւ հնարավոր ամեն ինչ անում ենք այն պահպանելու եւ հանրայնացնելու համար:

В Одессе прошел "Фестиваль долмы"
В Одессе прошел "Фестиваль долмы", сообщает AnalitikaUA.net. Фестиваль состоялся 5 июля, инициатором его проведения стала армянская община Одессы. Во время фестиваля были представлены 17 видов любимого блюда, приготовленного членами Женсовета и Союза матерей.
По информации Союза армян Украины, воспитанники воскресного детского сада и активисты Армянской молодежной организации Одессы организовали и развлекательную концертную программу для гостей мероприятия.
AnalitikaUA.net также напомнило, что в рамках мероприятий, направленных на развитие и сохранение армянских кулинарных традиций, в Армении и в армянских общинах периодически проводится фестиваль долмы.
Как ранее отметил глава Союза армян Украины Вилен Шатворян, они гордятся богатым культурным и историческим наследием армян Украины и делают все возможное для его сохранения и популяризации.