Ադրբեջանի պահվածքը պետք է Հայաստանի և միջնորդների կողմից կոշտ գնահատականի արժանանա
Ադրբեջանի նախագահը շարունակում է Հայաստանի և միջնորդների հետ խոսել վերջնագրի լեզվով: Ալիևը հերթական անգամ ներկայացրել է Ղարաբաղյան կարգավորման իր առավելապաշտական տեսլականը, որը չի կարող ընդունելի լինել հայկական կողմերի համար: Ավելին, կարգավորմանը նման մոտեցմամբ Ադրբեջանը,  ըստ էության, բանակցային գործընթացը մտցնում է փակուղի: Բաքվի կողմից նման պահվածքը նորություն չէ, սակայն այժմ Ադրբեջանն որոշել է ավելի հեռուն գնալ: Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ իրենք բանակցությունների անհրաժետություն չեն տեսնում, եթե դրանք սուբստանտիվ չեն;
Սա, ըստ էության, Ադրբեջանի կողմից միջնորդների և Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու փորձ է հնարավորինս արագ անցնելու տարիներ շարունակ բարձրաձայնվող այդ սուբստանտիվ բանակցություններին, որն Բաքվի կողմից դրվող բովանդակությամբ, մի շարք մարտահրավերներ է պարունակում հայկական կողմերի համար:
Նշենք, որ վերջին շրջանում Ադրբեջանն այս հարցում որոշակի հաջողությունների է հասել: Մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունների մեջ, ինչպես նաև Ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ միջազգային հանրության հայտարարություններում ավելի հաճախակի է ընդգծվում սուբստանտիվ բանակցությունների անհրաժեշտությունը: Միջազգգային հանրության մոտ բանակցային գործընթացի նկատմամբ ադրբեջանական այս մոտեցման ընկալելի դառնալուն նպաստել է նաև այն հանգամանքը, որ Հայաստանի գործող իշխանությունը դեռևս  հստակ դիրքորոշում չի արտահայտել դրա վերաբերյալ:
Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանն սկսել է իրեն ավելի վստահ զգալ բանակցային գործընթացում: Սրա մասին վկայում է ինչպես բանակցային գործընթացից դուրս գալու Բաքվի սպառնալիքը, այնպես էլ ռազմատենչ հռետորաբանության ակտիվացման մասին համանախագահների անհասցե հայտարությունը հրապարակավ ընդունելը և դա Հայաստանի ինչ-որ անհամեմատելի գործողություններով բացատրելու փորձը:
Սա հերթական անգամ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը որևէ կերպ կառուցողական երկխոսության տրամադրված չէ և վերջին երկու տարվա ընթացքում միջազգային հանրության մոտ ստեղծված այն տպավորությունը, որ Ադրբեջանը Ղարաբաղյան հակամարտության կառուցողական կողմն է, որևէ կերպ չի համապատասխանում իրականությանը:
Ադրբեջանը շարունակում է պահպանել իր առավելապաշտական, ապակառուցողական մոտեցումը Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում, չնայած հասարակությունների  խաղաղության նախապատրաստելու հանձնառությանը՝ Բաքուն պետական մակարդակով շարունակվում է հայատյացության քաղաքականությունը, էթիկայից դուրս հայտարարութուններ անում Հայաստանի ներքաղաքական կյանքի, հայ ժողովրդի հերոսների մասին: Ադրբեջանի այս պահվածքը պետք է Հայաստանի, ինչպես նաև միջազգային հանրության  և մասնավորապես համանախագահների կողմից արժանանա կոշտ գնահատականների, հակառակ դեպքում վտանգվում է տարածաշրջանային կայունությունը:

Поведение Азербайджана должно удостоиться жесткой оценки со стороны Армении и посредников
Президент Азербайджана продолжает говорить с Арменией и посредниками на языке ультиматумов. В очередной раз Алиев представил свое максималистское видение карабахского урегулирования, которое никак не может быть приемлемо для армянских сторон. Более того, подобный подход Азербайджана к карабахскому урегулированию, фактически, ставит переговорный процесс в тупик. Такое поведение со стороны официального Баку - не новость, но теперь Азербайджан решил пойти дальше. Президент Азербайджана заявил, что они не видят необходимости в переговорах, если они не являются субстантивными.
По всей видимости, это попытка со стороны Азербайджана надавить на посредников и на Армению – с целью как можно скорее перейти к субстантивным переговорам. Эти предметные переговоры – с тем содержанием, которое вкладывает в них Баку - содержат ряд вызовов для армянских сторон.
Отметим, что в последнее время Азербайджан достиг определенных успехов в этом направлении. В частности, в заявлениях сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также в заявлениях других международных структур относительно карабахского урегулирования все чаще говорится о необходимости субстантивных переговоров. Восприятию у международного сообщества азербайджанского подхода в этом вопросе способствовало то, что нынешнее правительство Армении все еще не высказало четкой позиции по этому вопросу.
В целом, Азербайджан стал чувствовать себя более уверенно в переговорном процессе. Об этом свидетельствуют как угрозы официального Баку о выходе Азербайджана из переговорного процесса, так и публичное принятие с их стороны безадресного заявления сопредседателей МГ ОБСЕ о нарастании милитаристской  риторики и попытка объяснить это какими-то несоразмерными действиями со стороны  Армении.
Это в очередной раз показывает, что Азербайджан никоим образом не настроен на конструктивный диалог. И создавшееся у международного сообщества в течение последних двух лет впечатление о том, что Азербайджан якобы является конструктивной стороной карабахского конфликта, ни в коей мере не соответствует действительности.
Азербайджан продолжает придерживаться наиболее максималистских и неконструктивных подходов к процессу карабахского урегулирования. Вопреки пункту о подготовке обществ к миру, официальный Баку продолжает свою антиармянскую политику на государственном уровне, делая неэтичные заявления о внутриполитической жизни Армении и героях армянского народа. Такое поведение Азербайджана должно удостоиться жесткой оценки со стороны Армении и международного сообщества, особенно сопредседателей; в противном случае под угрозу будет поставлена стабильность всего региона​​.