ՌԴ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու՝ Թուրքիայի որոշմանը
Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու Թուրքիայի որոշումը երկրի ներքին գործն է, որին ոչ ոք չպետք է խառնվի, ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Սերգեյ Վերշինինը՝ ուշադրություն հրավիրելով այս օբյեկտի կարևորության վրա՝ համաշխարհային մշակույթի և քաղաքակրթության օբյեկտի տեսանկյունից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Թուրքիայի Պետական ​​խորհուրդը՝ երկրի բարձրագույն վարչական դատարանը, հուլիսի 10-ին չեղարկեց Սուրբ Սոֆիայի տաճարը թանգարան վերածելու մասին 1934 թվականի որոշումը։ Դրանից անմիջապես հետո Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարեց, որ հրամանագիր է ստորագրել տաճարը մզկիթի վերածելու և այնտեղ մահմեդական ժամերգություններ սկսելու մասին:
«Դուք գիտեք այն լայն հասարակական ռեզոնանսի մասին, որ ստացել է այս հարցը ինչպես մեր երկրում, այնպես էլ արտերկրում: Ընդհանրապես, մեր տեսակետն այն է, որ խոսքը Թուրքիայի ներքին գործերի մասին է, որի մեջ, իհարկե, բնականաբար, ոչ մենք, ոչ էլ այլ երկրներ չպետք է միջամտեն: Միևնույն ժամանակ, մենք ուշադրություն ենք հրավիրում այս օբյեկտի կարևորության վրա՝ համաշխարհային մշակույթի և քաղաքակրթության օբյեկտի տեսանկյունից»,- լրագրողներին ասել է Վերշինինը:

МИД России прокомментировал решение превратить собор Святой Софии в мечеть
Решение Турции сделать мечеть из собора Святой Софии является внутренним делом страны, в которое никто не должен вмешиваться, заявил замглавы МИД России Сергей Вершинин, обратив внимание на значение этого объекта с точки зрения объекта мировой культуры и цивилизации.
Госсовет Турции - высший административный суд страны - 10 июля аннулировал решение от 1934 года о превращении собора Святой Софии в музей. Сразу после этого президент Турции Тайип Эрдоган сообщил, что подписал указ о превращении собора в мечеть и начале там мусульманских богослужений, передает РИА Новости.
"Вы знаете о том широком общественном резонансе, который получил этот вопрос и в нашей стране, и за ее пределами. В целом мы исходим из того, что речь идёт о внутренних делах Турции, в которые, естественно, ни мы, ни другие не должны вмешиваться. Вместе с тем обращаем внимание на значение этого объекта с точки зрения объекта мировой культуры и цивилизации", - сказал Вершинин журналистам.