Կարո Փայլանն Ադրբեջանին աջակցելու վերաբերյալ հարցեր է ուղղել Թուրքիայի ԱԳ նախարարին
Թուրքիայի մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուին հարցեր է ուղղել՝ Ադրբեջանին անթաքույց աջակցելու վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փայլանը նշել է, որ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, Թուրքիան պետք է չեզոքություն ցուցաբերեր վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված գործողություններում: Չավուշօղլուին ուղղված Փայլանի հարցադրումները ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև վերջին օրերին արձանագրված հակամարտությունների արդյունքում մահացան բազմաթիվ զինվորներ և քաղաքացիներ։ Երբ կողմերն իրար մեղադրում էին հակամարտությունը սկսելու մեջ, որպես Արտաքին գործերի նախարար հայտարարեցիք, թե «անընդունելի է Հայաստանի արածը։ Ադրբեջանը մենակ չէ։ Մենք, որպես Թուրքիայի Հանրապետություն և թուրք ժողովուրդ, մեր բոլոր կարողություններով կանգնած ենք Ադրբեջանի կողքին»։
Նման հայտարարություններով հանդես եկան նաև ԱԶԿ կուսակցության և հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և Պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը։
Թուրքիան, որպես Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև ծագած հակամարտությունների լուծմանը նպաստող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, պետք է աշխատեր լուծման ուղղությամբ կամք արտահայտել, մինչդեռ այս լարվածության ժամանակ էլ ցեղային պատճառներով անկողմնակալ չեղավ ու կատարեց լարվածությունը սաստկացնող հայտարարություններ։
Ուստի,
• Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ծագած հակամարտության մեջ ցեղայի՞ն պատճառներով է, որ կողմնակալություն եք ցուցաբերում։
• Տակավին չե՞ք հասկացել, որ ցեղապաշտական արտաքին քաղաքականությունը «կրակի վրա յուղ լցնել» է նշանակում և միայն ընդարձակում է հարցերը:
• Թուրքիայի ռազմական արդյունաբերությունը ցանկանում է ավելի շատ ռազմամթերք վաճառել Ադրբեջանին։ Լարվածությունն այս պատճառո՞վ է, որ սաստկացնում եք։
• Մտածո՞ւմ եք Ադրբեջան զորք ուղարկելու ուղղությամբ:
• Թուրքիան, եթե ցեղ չէ՝ ինչո՞ւ է արտաքին քաղաքականությունը վարում ցեղապաշտական նկրտումներով։
• Երբեմն հիշո՞ւմ եք արդյոք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ եք, որը հիմնադրվել է Հայաստան-Ադրբեջան լարվածությունը նվազեցնելու նպատակով։
• Դեռ չե՞ք հասկացել, որ Կովկասի ապակայունացումը շահաբեր է միայն Ռուսաստանին։
• Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության այն սպառնալիքը, ըստ որի՝ նրանք պատրաստ են հարվածելու Թուրքիա-Հայաստան սահմանին գտնվող ատոմակայանին»,- գրել է Փայլանը:

Garo Paylan Addressed Questions to Turkey’s MFA for Supporting Azerbaijan
Garo Paylan, member of Turkish parliament of Armenian origin, addressed questions to foreign minister of Turkey Mevlüt Çavuşoğlu over Turkey’s overt support to Azerbaijan. Paylan mentioned that Turkey, an OSCE Minsk Group member state'', should have demonstrated neutrality over the recent days developments on the Armenian-Azerbaijani border. ARMENPRESS presents the full list of the questions addressed by Paylan to Mevlüt Çavuşoğlu.
''Numerous servicemen and civilians died as a result of the recent days clashes between Armenia and Azerbaijan. While the sides were blaming one another for starting the clashes, you announced as a foreign minister that ''Armenia’s activities are unacceptable. Azerbaijan is not alone. We, as the Republic of Turkey and people of Turkey, stand with Azerbaijan with all our capacities.
Similar announcements were made by the president of Justice and Development Party and the Republic Recep Tayyip Erdoğan and defense minister Hulusi Akar.
Turkey, as a member state of the OSCE Minsk Group aiming to foster the settlement of the conflict between Armenia and Azerbaijan, should have made efforts to display will for the settlement of the conflict, but did not remain impartial during this escalation for tribal reasons and made statements that exacerbated tensions.
Therefore,
• Is that the tribal reasons that you display biased position on Armenia-Azerbaijan conflict?
• Haven’t you realized so far that tribe-based foreign policy is ''adding fuel to the fire'' and does nothing else but worsens the situation?
• Turkey’s military industry wants to sell more ammunition to Azerbaijan. Is this the reason why you try to exacerbate tensions?
• Are you thinking of sending army to Azerbaijan?
• If Turkey is not a tribe, why does it lead tribe-based foreign policy?
• Do you at least time to time remember that Turkey is an OSCE Minsk Group member state, which was established for reducing tensions between Armenia and Azerbaijan?
• Have not you understood that that destabilization of Caucasus is in the interests of only Russia?
• How would you comment on the threat of the defense ministry of Azerbaijan about their readiness to strike the nuclear power plant located on Armenia-Turkey border?'' Paylan wrote.