2020թ. առաջին կիսամյակում խոշոր հարկատուներն ավելի քիչ հարկ են վճարել պետական գանձարան
Իսկզբանե նշենք, որ խոշոր 1000 հարկատուների առաջին տասնյակում տարիներ ի վեր առանձնապես մեծ փոփոխություններ տեղի չեն ունենում, ընդ որում, պատկերը նույնն է նաև 2018թ.-ից հետո ընկած ժամանակահատվածում՝ այն պահից, ինչ մեզ անընդնատ «տնտեսական հեղափոխություն» են  խոստանում: Եթե ինչ –ինչ պատկերացումներով էլ կա հեղափոխություն, ապա խոշորագույն հարկատուների շրջապատում փոփոխություններ  քիչ են գրանցվել: Զարմանալիորեն ցանկից դուրս է մնացել «Ալեքս Հոլդինգը», որը 2017-2018թթ.-ներին առաջին տասնյակում էր, իսկ 2019-ից՝ արդեն ոչ: Ցանկի 8 սուբյեկտների պարագայում առաջին երեք հորիզոնականների վերանդասավորումներ են եղել. օրինակ 2017թ.-ին առաջին հորիզոնականում է եղել «Գազպրոմ Արմենինա»-ն, 2018-19թթ. –ից սկսած՝ զբաղեցնում է երրորդ հորիզոնականը: Առաջին տասնյակում այս տարվա առաջին կիսամյակի ցանկում հայտնվել են «Սիփիէս Օիլ»-ը և «ՄՏՍ Հայաստան»-ը:
Խոշոր հարկատուների կողմից առաջին կիսամյակում պետական բյուջե վճարված հարկերը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել են 18 մլրդ դրամով՝ շուրջ 3,6 տոկոսով: Պետք է նշել, որ կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների ազդեցությամբ պայմանավորված տնտեսական ակտիվության ընկնող աճի պայմաններում, սա սպասելի էր: Իհարկե, չի բացառվում, որ այս թվի վրա ազդեցություն ունի նաև ԱԺ կողմից ընդունվեց շահութահարկի կանխավճարի մասին փոփոխությունը, որով շահութահարկով աշխատող ընկերություններն ազատվեցին մինչև հունիսի 20-ը կանխավճարներ անելու պարտավորությունից, բայց դժվար թե 18 մլրդ դրամն ամբողջությամբ վերաբերի այդ կանխավճարներին: Որպես սրա հիմնավորում,  պարզապես հիշենք հարկերի հավաքման խնդրի մասին վերջերս ՊԵԿ-ի արած հայտարարությունը:
Այսպիսով, ՊԵԿ խոշորների ցանկի հարկային տվյալները ևս արձանագրում են, որ բյուջեն ունի միջոցների սղություն:
Մյուս հետաքրքիր հանգամանքը նվազած հարկերի կառուցվածքն է:  Բանն այն է, որ 2019թ.-ի համեմատ հարկերի նվազման բեռը հիմնականում ընկնում է խոշոր հարկատուների ցանկում առաջին տասնյակից դուրս գտնվողների վրա: Առաջին տասնյակի խոշորագույն հարկատուներից միայն երեքի հարկերն են նվազել՝  «Գրանդ տոբակո» ՍՊ-ինը, որը նախորդ տարվա 28.3 մլրդ դրամի փոխարեն այս տարի վճարել է 26.3 մլրդ դրամի հարկ, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ինը, որի հարկերը նվազել են 7.9 մլրդ դրամով և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ի հարկերը՝ 857 մլն դրամով պակաս: Առաջին տասնյակի մյուս խոշորների հարկերն ավելացել են: Ըստ էության, խոշորների մեջ խոշորագույնները մեծամասամբ ավելի են խոշորացրել, ավելի փոքրերը՝ նվազեցրել հարկերը:
Պետք է նշել, որ այս միտումը նորություն չէ հայկական տնտեսության համար, բայց հայտարարված տնտեսական հեղափոխությունից հետո առնվազն առաջանում էին հակառակի ակնկալիքներ:
Եվ վերջում, ևս մի հանգամանք, որ մտահոգություններ է առաջացնում տնտեսության բացասական միտումների վերաբերյալ: Լրատվամիջոցներից մեկի հարցմանն ի պատասխան, ՀՀ ՊԵԿ  նախագահի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Մաշադյանը նշել է, որ 1000 խոշոր հարկ վճարողներն այս տարի ապահովել են բյուջետային մուտքերի 67.9%-ն այն դեպքում, երբ նախորդ տարի այդ ցուցանիշը կազմել է ավելի քիչ՝ 67,4 %:
Պետք է նշել, որ բյուջետային մուտքերի անկման ֆոնին, նշված ցուցանիշը փաստում է, որ ոչ հարկային մուտքերը բյուջե ավելի մեծ անկում ունեն:
Հետևաբար, Կառավարությունն իսկապես կանգնած է պետական բյուջեն համալրելու խնդրի առաջ և այս պարագայում մաքսիմալ հմտություններ ու լավագույն փորձի կիրառություն է անհրաժեշտ այդ միջոցների համալրումը կազմակերպելու, հատկապես տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում ոչ՝ ի հաշիվ քաղաքացիների: Մինչդեռ մենք նկատում ենք հակառակ միտումը, երբ միայն պանդեմիայի ընթացքում  պետության կողմից սահմանվեցին նոր տուգանքներ, հարկեր, ինչպես նաև եղածների ավելացում:

В первом полугодии крупные налогоплательщики Армении заплатили в госказну меньше налогов
Комитет по госдоходам Армении опубликовал список 1000 крупнейших налогоплательщиков страны за первое полугодие 2020 года.
Сразу же отметим, что в первой десятке крупнейших налогоплательщиков РА за последние годы значительных изменений не произошло. Картина та же за период после 2018 года, с тех пор, как нам стали периодически обещать "экономическую революцию". Если все же кто-то считает, что "экономическая революция" произошла, то в среде крупнейших налогоплательщиков Армении мало что изменилось. Удивительно, но вне списка остался Alex Holding, который входил в десятку крупных налогоплательщиков в 2017–2018 гг, а в 2019 году уже оказался вне списка. 8 субъектов из списка регулярно оказывались в первой тройке. Например, в 2017 году "Газпром-Армения" была на первом месте в списке, в 2018-19 гг. - на третьей позиции. В первом полугодии в первой десятке списка появились "Сипиес Ойл" и "МТС Армения".
Налоги, уплаченные в государственный бюджет Армении в первом полугодии со стороны крупных налогоплательщиков, сократились на 18 млрд драмов - по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, что составляет примерно 3,6%. Следует отметить, что этого следовало ожидать в условиях снижения экономической активности из-за экономических последствий коронавируса. Конечно, не исключено, что на этот показатель также повлияла поправка, принятая парламентом РА о предоплате налога на прибыль, в соответствии с которой компании, работающие с налогом на прибыль, были освобождены от обязательства осуществлять предоплату до 20 июня, но маловероятно, что все 18 млрд драмов относятся именно к этой категории. В качестве обоснования сказанного стоит вспомнить недавнее заявление Комитета по госдоходам по вопросу сбора налогов.
Таким образом, налоговые данные списка налогоплательщиков Комитета по госдоходам показывают, что в бюджете средств недостаточно.
Другой интересный показатель - структура сниженных налогов. Дело в том, что бремя снижения налогов по сравнению с 2019 годом в основном ложится на тех, кто не входит в первую десятку списка крупных налогоплательщиков. Только у трех из десяти крупнейших налогоплательщиков сократились налоговые выплаты – это ООО "Гранд Табако", которое в этом году выплатило 26,3 млрд вместо 28.3 млрд в прошлом году, ЗАО "Зангезурский медно-молибденовый комбинат", чьи налоги сократились на 7,9 млрд драмов, и "Электрические сети Армении", которые выплатили меньше на 857 млн драмов. Налоги других предприятий первой десятки налогоплательщиков увеличились. По сути, более крупные налогоплательщики из списка увеличили свои налоги, в то время как более мелкие стали платить меньше налогов.
Следует отметить, что такая тенденция не является новой для армянской экономики, но, по крайней мере, после провозглашения "экономической революции" возникли другие ожидания.
И последнее, но не менее важное обстоятельство, которое вызывает беспокойство относительно негативных экономических тенденций. Отвечая на вопрос одного из СМИ, первый заместитель председателя комитета по госдоходам РА Рафик Машадян отметил, что 1000 крупных налогоплательщиков страны  в этом году обеспечили 67,9% бюджетных доходов, тогда как в прошлом году этот показатель был ниже - 67,4%.
Следует отметить, что на фоне снижения доходов бюджета этот показатель свидетельствует о том, что неналоговые поступления в бюджет еще более снизились.
Следовательно, правительство Армении действительно стоит перед проблемой пополнения государственного бюджета, и для решения этой задачи необходимы максимальные навыки, применение лучших практик и профессионального подхода, особенно в период экономического кризиса, чтобы пополнить бюджет, и сделать это не за счет граждан. Между тем, мы наблюдаем противоположную тенденцию, когда только во время пандемии государство ввело новые штрафы, налоги, а также увеличило уже действующий порядок налогообложения.