Էրդողանի ագրեսիվ քաղաքականությունը տարածաշրջանային որոշ երկրների ստիպում է համախմբվել
Թուրքիան բավականին ակտիվ ջանքեր է գործադրում վերջին տարիներին տարածաշրջանային գերիշխանություն ստանալու համար: Արդյունքում Անկարայի վարած քաղաքականությունը  հարևան տարածաշրջաններում իրավիճակը դարձնում է բավականին անկայուն: Թուրքական այս քաղաքականության արդյունքները հատկապես զգալի են Արևելյան Միջերկրականում և Մերձավոր Արևելքում:
Էրդողանի այս ագրեսիվ քաղաքականությունը տարածաշրջանային որոշ երկրների ստիպել է համախմբվել հակաթուրքական դաշինքում:
Լիբիայում և Միջերկրական ծովում Թուրքիայի սադրիչ գործողություններին դիմակայելու նպատակով  Հունաստանի, Կիպրոսի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Ֆրանսիայի հետ համատեղ դաշինք ստեղծելու մասին մայիսի սկզբին ազդարարեց Եգիպտոսը:
Մասնավորապես, նշվում էր, որ հնգակողմ դաշինքը կենտրոնանալու է Կիպրոսի տարածքային ջրերում թուրքական ապօրինի հորատման աշխատանքներին դիմակայելու վրա, ինչպես նաև քննադատել է Հունաստանի օդային տարածքի խախտումները:
Դաշինքը քննադատում է նաև Թուրքիայի մասնակցությունը Լիբիայում ընթացող ռազմական գործողություններին, Տրիպոլիում Ֆաիզ ալ-Սարաջի գլխավորած «Ազգային համաձայնության կառավարության» (GNA) և Թուրքիայի միջև 2019 թ. վերջին կնքված Միջերկրական ծովում «Ծովային իրավասությունների սահմանազատման վերաբերյալ» և «Անվտանգության և ռազմական համագործակցության վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագրերը։
Հուլիսի 12-ին Հունաստանի ԱԳ նախարարը Աթենքում Կիպորսի Հանրապետության իր գործըներոջ հետ հանդիպումից հետո հայտարարեց, որ «քննարկել են Արևելյան Միջերկրականում Թուրքիայի սադրիչ պահվածքը և «դիվանագիտական ճակատ» են ստեղծել Անկարային դիմագրավելու համար»: Միաժամանակ նշվում է, որ Թուրքիայի հետ կապված մտահոգությունների շրջանակն իրականում ավելի լայն է, և կողմերն անհանգստացած են «Թուրքիայի կողմից իրավունքների շարունակական խախտումներով, որոնք տարածվում են Իրաքից Լիբիա՝ ապակայունացնելով ողջ տարածաշրջանը»:
Դեռևս անհասկանալի է, թե ինչով է պայմանավորված հակաթուրքական նոր ձևաչափ ստեղծելու անհրաժեշտությունը: Առաջին հայացքից տպավորություն է ստեղծվում, որ Հունաստանի և Կիպրոսի ստեղծած «դիվանագիտական ճակատն» ավելի շատ կենտրոնանալու է եվրոպական գործընկերների հետ աշխատանքի վրա:
Սրան զուգահեռ հակաթուրքական առանցք է ձևավորվում նաև Լիբիական հակամարտությունում Թուրքիային հակադրվող ուժերի՝ ԱՄԷ-ի, Եգիպտոսի, Սաուդյան Արաբիայի մոտ: Այստեղ, ըստ էության նախաձեռնությունը գտնվում է Եգիպտոսի ձեռքերում: Դեռևս տարվա սկզբին հաղորդվում էր, որ Եգիպտոսի Գլխավոր հետախուզական գործակալության պետը գաղտնի այցելել է մերձավորարևելյան ու հյուսիսաֆրիկյան մի շարք երկրներ՝ Թուրքիայի դեմ հետախուզական դաշինք ձևավորելու համար։
Ըստ էության, Եգիպտոսն իր հակաթուրքական նախաձեռնությունում փորձում է իր շուրջ համախմբել արաբական երկրներին:
Արդյունքում, դեռևս անհասկանալի է մենք գործ ունենք երեք տարբեր նախաձեռնությունների, թե՞ նույն նախաձեռնության մեջ տարածաշրջանային բաշխման հետ: Սակայն միանշական է, որ հակաթուրքական ճակատի առաջամարտիկները Հունաստանը, Կիպրոսը և Եգիպտոսն են, որոնք փորձում են ընդլայնել թուրքական էքսպանսիայի դեմ պայքարող երկրների շրջանակը, ինչի շնորհիվ այդ պայքարի արդյունավետությունը կմեծանա:
Թուրքական էքսպանսիայի դեմ պայքարում պետք է ակտիվորեն ներգրավվի նաև Հայաստանը՝ հաշվի առնելով այդ երկրի ապակայունացնող քաղաքականությունը մեր տարածաշրջանում, ինչը հատկապես արտահայտվեց հայ-ադրբեջաջանական սահմանին վերջին սրացման ժամանակ:
Հուլիսի 23-ին, ներկայացնելով հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին լարվածության և ԼՂ խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ ՀՀ դիրքորոշումը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Թուրքիայի «ագրեսիվության աճը առաջ է բերում մեր քաղաքականության որոշակի վերանայման անհրաժեշտություն, այդ թվում՝ Թուրքիայի ագրեսիվությունը զսպելու միջազգային ֆորմատներում մեր մասնակցության ծավալների իմաստով»:
Վարչապետի հայտարարությունից առնվազն հետևում է, որ Հայաստանն արդեն իսկ մասնակցություն ունի հակաթուրքական ֆորմատներում: Ուստի, անհրաժեշտություն կա հստակեցնելու, թե հակաթուրքական ինչ ձևաչափերում ենք մենք մասնակցում և ինչ ծավալներով:
Հայաստանը մինչ այժմ պաշտոնապես չի հայտարարել հակաթուրքական որևէ ձևաչափի միանալու մասին: Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս համագործակցության եռակողմ ֆորմատը, որը ձևավորվել է դեռ 2019 թվականին, միջազգային հակաթուրքական դաշինք դժվար է անվանել:
Ինչ վերաբերում է միջազգային հակաթուրքական նախաձեռնություններին, ապա Հայաստանի ներգրավվածությունը տեսանելի է եղել միայն հունիսին՝ Թուրքիայի ներկայացուցչի՝ ՄԱԿ ԳԱ 75-րդ նստաշրջանի նախագահի ընտրության լռության ընթացակարգը խախտելու գործընթացում:

Агрессивная политика Эрдогана заставляет некоторые страны региона объединиться
В последние годы Турция прилагает активные усилия, чтобы стать региональным гегемоном. В результате политики Анкары обстановка в соседних регионах довольно нестабильная. Результаты этой политики особенно видны в Восточном Средиземноморье и на Ближнем Востоке.
Между тем, подобная агрессивная политика Эрдогана вынудила некоторые страны региона объединиться в антитурецкий альянс.
Для противостояния действиям Турции в Ливии и Средиземноморье Египет в начале мая объявил о создании союза против Турции, который включает Грецию, Кипр, Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) и Францию.
В частности, отмечается, что пятисторонний альянс сосредоточится на противодействии турецким действиям в территориальных водах на Кипре, где Турция проводит "незаконное" бурение в Средиземном море, нарушая суверенитет Кипра. Альянс также осудил обострившиеся нарушения Турцией воздушного пространства Греции.
Альянс подверг критике и действия Турции в Ливии, а также раскритиковал меморандумы о взаимопонимании в отношении разграничения морских границ в Средиземном море и взаимопонимании по вопросам безопасности и военного сотрудничества, подписанные в ноябре 2019 года между Турцией и международно-признанным ливийским правительством национального согласия (ПНС) в Триполи, возглавляемым Файесом аль-Сарраджем.
12 июля глава МИД Греции Никос Дендиас после переговоров в Афинах со своим кипрским коллегой заявил, что стороны обсудили "провокационное поведение" Турции в Восточном Средиземноморье и создали "дипломатический фронт" для противодействия Анкаре.
В то же время отмечается, что сфера опасений по поводу Турции на самом деле шире, и стороны "обеспокоены продолжающимися Турцией нарушениями прав, которые распространились от Ирака до Ливии".
Пока неясно, почему возникла необходимость создания этого антитурецкого формата. На первый взгляд кажется, что "дипломатический фронт", созданный Грецией и Кипром, будет больше ориентирован на работу с европейскими партнерами.
В то же время формируется антитурецкая ось с противостоящими Турцией силами в ливийском конфликте: ОАЭ, Египет и Саудовская Аравия. Здесь инициатива находится в руках Египта. Ранее в этом году сообщалось, что глава высшего разведывательного управления Египта тайно посетил ряд стран Ближнего Востока и Северной Африки, чтобы сформировать разведывательный союз против Турции.
Фактически, в своей антитурецкой инициативе Египет пытается объединить вокруг себя арабские страны.
В результате все еще неясно, имеем ли мы дело с тремя различными антитурецкими инициативами или с региональным распределением в рамках одной и той же инициативы.
Однако очевидно, что лидерами антитурецкого фронта являются Греция, Кипр и Египет, которые пытаются расширить круг стран, борющихся против турецкой экспансии, что повысит эффективность этой борьбы.
Армения также должна быть активно вовлечена в борьбу против турецкой экспансии, принимая во внимание дестабилизирующую политику этой страны в нашем регионе, которая была особенно выражена во время недавней эскалации на армяно-азербайджанской границе.
23 июля, представляя позицию Армении по поводу недавней напряженности на армяно-азербайджанской границе и по урегулированию карабахского конфликта, премьер-министр Никол Пашинян отметил, что "рост агрессии Турции приводит нас к необходимости некоторого пересмотра нашей политики, в том числе с точки зрения объемов нашего участия в международных форматах по обузданию агрессии Турции".
Из заявления премьер-министра Армении следует, что мы уже участвуем в антитурецких форматах. Необходимо уточнить, в каких антитурецких измерениях мы принимаем участие и в какой степени, так как Армения пока официально не объявила о своем присоединении к какому-либо антитурецком формату. Трехсторонний формат сотрудничества Армения-Геция-Кипр, сформированный в 2019 году, вряд ли можно назвать международным антитурецким альянсом.
Что касается международных антитурецких инициатив, то участие Армении было заметно только в июне, когда была нарушена процедура молчаливого избрания турецкого представителя председателем 75-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН.