Ռուսաստանը քննարկում է միջազգային ավիահաղորդակցությունը ամբողջությամբ բացելու հարցը
Ռուսաստանի կողմից բոլոր երկրների հետ միջազգային ավիահաղորդակցությունը օգոտոսի 11-ից բացելու հարցը քննարկվում է, բայց առայժմ վերջնական որոշում չի ընդունվել, ՏԱՍՍ-ին հայտնել են ավիաոլորտի երկու աղբյուր:
«Քննարկվում է օգոստոսի 11-ից բոլոր երկրներ թռիչքները սկսելու հարցը»,- հայտնել է ՏԱՍՍ-ի զրուցակիցը:
Երկրորդ աղբյուրի խոսքով՝ այդ գաղափարն իսկապես քննարկվել է ՌԴ փոխվարչապետ Տատյանա Գոլիկովայի մոտ: Այսօրվանից Ռուսաստանը միջազգային ավիահաղորդակցությունը մասնակի վերականգնել է միայն 3 երկրների հետ՝ Մեծ Բրիտանիայի, Թուրքիայի և Տանզանիայի: Բացվել է նաև Ռուսաստանի և Աբխազիայի սահմանը:
Նոր կորոնավիրուսային ինֆեկցիան Ռուսաստանի տարածք բերելու և տարածելու կանխման հարցերով օպերատիվ շտաբը նախօրեին հայտնել էր, որ մշակվում է երկրների ընդլայնման հարցը, որոնց հետ միջազգային ավիահաղորդակցությունը կարող է վերականգնվել:

Россия обсуждает вариант полного открытия международного авиасообщения с 11 августа
Открытие Россией международного авиасообщения со всеми странами обсуждается с 11 августа, но окончательное решение пока не принято, сообщили ТАСС два источника в авиаотрасли.
"Обсуждается открытие полетов во все страны с 11 августа", - сообщил собеседник ТАСС.
По словам второго источника, такая идея действительно обсуждалась недавно на совещании у вице-премьера РФ Татьяны Голиковой. С сегодняшнего дня Россия частично возобновила международное авиасообщение только с тремя странами: С Великобританией, Турцией и Танзанией. Также открыта граница России и Абхазии.
Накануне оперативный штаб по предупреждению завоза и распространения новой коронавирусной инфекции на территории России сообщил, что вопрос расширения списка стран, с которыми может быть возобновлено международное авиасообщение, прорабатывается.