Լիբանանի իշխանությունները հայտնել են Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունների պատճառը
Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը հայտարարել է, որ Բեյրութի նավահանգստային գոտում տեղի ունեցած հզոր պայթյունների պատճառ է դարձել պահեստում պահվող 2750 տոննա ամոնիակի սելիտրան, որը բռնագրավվել էր մաքսային ծառայությունների կողմից, հայտնումէ Интерфакс-ը:
Լիբանանի ներքին գործերի նախարար Ռայյա ալ-Հասանը «Ալ Ջադիդ» հեռուստաալիքի եթերում նույնպես հայտարարել էր սելիտրայի պայթյունի մասին՝ հավելելով, որ այդ բեռը նավահանգստի պահեստում պահվում էր 2014 թվականից:
Լիբանանի գծով մասնագետ, լրագրող Խալա Ջաբերն իր հերթին հայտնել է, որ 2013 թվականի սեպտեմբերին տեխնիկական խնդիրների պատճառով Բեյրութի նավահանգիստ էր մտել մոլդովական դրոշով մի նավ, որը սելիտրայի բեռը Վրաստանից տեղափոխում էր Մոզամբիկ: Ավելի ուշ բեռը բռնագրավել էին մաքսային ծառայությունները և այն տեղավորել էին նավահանգստի պահեստում:

Власти Ливана назвали причину взрывов в Бейруте
Президент Ливана Мишель Аун заявил, что причиной мощных взрывов в портовой зоне Бейрута стали 2750 тонн хранившейся на складе аммиачной селитры, конфискованной таможенными службами, сообщает Интерфакс.
Министр внутренних дел Ливана Райя аль-Хасан в эфире телеканала "аль-Джадид" также огласила версию о взрыве селитры, добавив, что этот груз хранился на складе в порту с 2014 года.
Между тем, специалист по Ливану, журналистка Хала Джабер сообщила, что в сентябре 2013 года в порт Бейрута из-за технических проблем зашло судно под молдавским флагом, которое перевозило груз селитры из Грузии для Мозамбика. Позже груз был конфискован таможенными службами и помещен на склад в порту.