Ամուլսարի հարցով Կառավարության որոշման բացակայությունը նոր բացասական նախադեպեր է ստեղծում
Օրեր առաջ «Լիդիան Արմենիա» ընկերության կողմից վարձակալված պահնորդական ծառայությունը հեռացրել էր հանքի շահագործմանը դեմ հանդես եկողների վագոն-տնակները՝ փոխարենը տեղադրելով իրենցը, ինչն առաջացրել էր ակտիվիստների դժգոհությունը: Ստեղծված իրավիճակն ինքնակարգավորման հույս  չի ներշնչում, քանի որ, ըստ էության, խնդրի կողմերը` այն է բնապահպաններն ու «Լիդիան Արմենիա»-ն երկու տարվա անորոշությունից հետո իրենք են սկսել քայլեր ձեռնարկել խնդրին լուծում տալու համար:
Հիշեցնենք, որ մինչ բնապահպանների վագոն-տնակների հետ կապված գործողությունը, «Լիդիան Արմենիա»-ի ավելի քան 100 աշխատակից իրենց աշխատանքային իրավունքները վերականգնելու նպատակով դիմեցին դատարան` դրանով իսկ սկիզբ դնելով մի գործընթացի, որի դադարի պատճառը Կառավարության` այս հարցով որոշում կայացնելու անկարողությունն է, որը որևէ կերպ հնարավոր չէ արդարացնել, որքան էլ որ օբյեկտիվորեն խնդիրը բարդ է ու բազմաշերտ:
Իսկ Կառավարությունը դեռ շարունակում է դրսևորել հանցավոր անգործություն` դրժելով նախկինում տրված խոստումները: Հիշեցնենք, որ դրանց թվում է հանքի հետ կապված նախկինում արդեն իսկ ստացված  բնապահպանական ուսումնասիրությունների կրկնակի հետազոտությունը «Էլարդի» կողմից, որի համար պետբյուջեից վճարվեց  400 հազար դոլար: Դեռ այն ժամանակ կար խոստում, որ այդ ուսումնասիրությունների արդյունքը կլինի որոշիչ: Ի դեպ, ստացված արդյունքներից հետո վարչապետի կողմից կոչ եղավ ապաշրջափակել դեպի հանք տանող ճանապարհները, բայց Կառավարությունն իր ղեկավարի գլխավորությամբ բավարարվեցին միայն կոչով ու ո՛չ արգելեցին հանքի շահագործումը, ո՛չ էլ ֆորմալ ապահովեցին աշխատանքների ընթացքը:
Ամուլսարի` առանց այդ էլ մեր երկրի համար գլոբալ առումով խնդրահարույց հարցն այդպիսով մտավ է'լ ավելի մեծ մարտահրավերներով հղի փուլ: Որպես միջազգային կապիտալով աշխատող գործող ներդրումային ծրագիր` այս հարցը երկրի ներդրումային գրավչության վրա համապատասխան հետևանքներ անշուշ կունենք: Դրանից բացի այսօր ունենք մի իրավիճակ, երբ պատկան մարմինների որոշման բացակայության հետևանքով խնդրի լուծման ձևերն ու իրականացումը կողմերը վերցրել են իրենց վրա: Երկրի համար ստեղծվել է շատ վատ նախադեպ, երբ ընկերությունը, չստանալով փաստացի օրենքով չարգելված գործունեությունն անխափան իրականացնելու աջակցություն պատկան մարմինների կողմից, ի դեմս պահնորդական ծառայության վարձակալության ինքնուրույն է փորձում իրացնել իր իրավունքները: Մյուս կողմում էլ բնապահպաններն են, որոնք կրկին չունենալով պետական աջակցություն կամ առնվազն հստակ դիրքորոշում, իրենց գործողություններն են իրականացնում:
Արդյունքն Ամուլսարի շուրջ առկա քաոտիկ, բարձիթողի վիճակն է: Իսկ ավելի գլոբալ` ներկայիս Կառավարության պատասխանատվության ու որոշումների կայացման ունակության բացակայության արդյունքում բոլորիս աչքի առաջ ստեղծվող վատ նախադեպերը:

Отсутствие решения властей по Амулсару создает новые негативные прецеденты
Нанятая со стороны "Лидиан Армения" служба безопасности несколько дней назад убрала вагончики, расставленные противниками эксплуатации рудника, заменив их своими собственными, что вызвало недовольство активистов. Сегодня решено убрать и эти вагончики. Создавшаяся ситуация не вселяет надежды на саморегулирование проблемы, поскольку стороны проблемы – экологи с одной стороны и "Лидиан Армения" с другой – уже два года находятся на пороге неопределенности и сами стали предпринимать определенные действия для урегулирования проблемы.
Напомним, что до эвакуации вагончиков, принадлежащих экологам, более 100 сотрудников "Лидиан Армения" обратились в суд - с просьбой восстановить свои трудовые права, запустив тем самым процесс, причиной которого является неспособность правительства страны принять решение по вопросу Амулсара, и оправдать такую нерешительность невозможно, какой бы объективно сложной и многослойной ни была проблема.
А власти Армении по-прежнему проявляют преступное бездействие, нарушая данные ранее обещания. Напомним: одно из них - это повторная экологическая экспертиза со стороны "Элард", на которую из госбюджета было выплачено 400 тысяч долларов. Еще тогда власти Армении заявили, что решающими в принятии решения по Амулсару будут результаты этих исследований. Кстати, именно после получения результатов исследования премьер-министр Пашинян призвал разблокировать дороги, ведущие к руднику. При этом правительство страны во главе с его руководителем ограничилось лишь этим призывом, не запретив эксплуатацию рудника и  формально не обеспечив ход работ в Амулсаре.
Вопрос Амулсара, и без того проблемный для нашей страны в глобальном смысле, вступил в фазу, чреватую еще большими вызовами. Вся эта ситуация с действующей инвестиционной программой, работающей посредством международного капитала, безусловно, будет иметь последствия в сфере инвестиционной привлекательности страны. Помимо этого, сегодня мы имеем ситуацию, когда из-за отсутствия решения со стороны соответствующих органов конфликтующие стороны взяли на себя задачу решить эту проблему. Это очень плохой прецедент для страны, когда компания, не получив поддержки со стороны соответствующих органов для осуществления не запрещенной законодательством деятельности пытается самостоятельно защитить свои права,  арендовав службу безопасности. С другой стороны - экологи, которые тоже не получив поддержку государства или хотя бы четко выраженную позицию властей по этому вопросу, в свою очередь сами прибегают к действиям, которые считают нужными.
В результате вокруг проблемы Амулсара - хаос и беспорядок. Это – следствие отсутствия у наших властей способности нести ответственность и принимать решения, что на наших глазах создает негативные примеры и прецеденты.