Հայաստանը ՌԴ-ի հետ աշխատում է սահմանները երկկողմանի բացելու ուղղությամբ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը նախարարությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ աշխատում է սահմանները երկկողմանի բացելու ուղղությամբ` օդային ուղևորափոխադրումների իրականացմամբ: Այս մասին Ազգային ժողովի հատուկ նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի պարետ Տիգրան Ավինյանը, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:
«Ինչպես գիտեք, Ռուսաստանի Դաշնությունը հրապարակայնորեն պատրաստակամություն է հայտնել սահմանները երկկողմանի բացելու հետ կապված: Մեր ԱԳՆ-ն աշխատում է երկկողմանի սահմանները բացելու և հետագա կարգավորումների հետ կապված»,- ասաց Ավինյանը:
Փոխվարչապետը նշեց, որ Վրաստանի հետ սահմանների վերաբացման հետ կապված որևէ գործընթաց չկա այս փուլում, որովհետև զուտ համաճարակային իրավիճակն այն փուլում չէ, որպեսզի կողմերը նման բանակցություններ վարեն: Նույն իրավիճակն է նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ կապված:

Армения работает с Россией над двусторонним открытием границ
Министерство иностранных дел Республики Армения работает с Российской Федерацией над двусторонним открытием границ. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания заявил вице-премьер РА, комендант правового режима чрезвычайного положения Тигран Авинян, передает "Арменпресс".
"Как известно, Российская Федерация публично заявила о готовности открыть границы в двустороннем порядке. "Наше МИД работает над открытием двусторонних границ в связи с дальнейшими регулировками", - сказал Авинян.
Вице-премьер отметил, что на данном этапе не нет процесса, связанного с открытием границы с Грузией, так как чисто эпидемическая ситуация еще не находится на стадии, чтобы стороны вели такие переговоры. То же самое и с Исламской Республикой Иран.