ԱՄՆ դեսպանությունն աշխատակազմին արգելել է օգտվել հայկական ավիափոխադրողների ծառայություններից
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունն իր աշխատակիցներին արգելել է ճամփորդել հայկական որևէ ավիաընկերությամբ և նույնը հորդորում է անել ԱՄՆ քաղաքացիներին։
Զգուշացման տեքստը տեղադրվել է դեսպանատան պաշտոնական կայքում։ Այն ներկայացնում ենք ստորև.
«2020 թվականի հունիսին Եվրամիությունը (ԵՄ) հայկական բոլոր ավիափոխադրողներին ավելացրեց ԵՄ օդային անվտանգության «սև» ցուցակում՝ կապված Հայաստանում հավաստագրված ավիափոխադրողների անվտանգության վերահսկողության վերաբերյալ մտահոգությունների հետ:
Սահմանափակումը մինչև 2022 թվականն արգելում է բոլոր հայկական ավիափոխադրողներին թռչել ԵՄ երկրներ:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ ԱՄՆ դեսպանության աշխատակազմին արգելվում է օգտվել հայկական ավիափոխադրողներից պաշտոնական ուղևորություններ կատարելու համար:

Посольство США запретило своим сотрудникам пользоваться услугами армянских авиаперевозчиков
Посольство США в Армении запретило своим сотрудникам путешествовать на самолетах армянских авиакомпаний и рекомендует гражданам США также не делать этого.
Текст предупреждения опубликован на официальном сайте посольства Соединенных Штатов в Армении.
"В июне 2020 года Евросоюз (ЕС) включил все армянские авиакомпании в "черный список" безопасности воздушного движения ЕС в связи с обеспокоенностью по поводу контроля безопасности аккредитованных в Армении авиаперевозчиков.
Ограничения запрещают всем армянским перевозчикам до 2022 года летать в страны ЕС.
Учитывая это обстоятельство, персоналу посольства США запрещается пользоваться услугами армянских авиаперевозчиков для официальных путешествий.