Եվրահանձնաժողովի նախագահը կոչ է արել պատժամիջոցներ սահմանել Բելառուսի դեմ
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը միացել է այն քաղաքական գործիչներին, ովքեր կոչ են անում պատժամիջոցներ կիրառել Բելառուսի դեմ նախագահական ընտրությունների արդյունքների վիճարկման պատճառով բռնկված բողոքի ցույցերի ճնշման կապակցությամբ, հայտնում է Reuters-ը:
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը ելույթ է ունեցել ԵՄ արտգործնախարարների արտակարգ նիստից առաջ, որի ընթացքում քննարկվելու են պատժամիջոցներ սահմանելու հարցերը:
«Մեզ լրացուցիչ պատժամիջոցներ են հարկավոր նրանց դեմ, ովքեր անտեսել են ժողովրդավարական արժեքները կամ խախտել մարդու իրավունքները Բելառուսում»,- գրել է ֆոն դեր Լյայենը Twitter-ում:

Глава Еврокомиссии призвала ввести санкции против Белоруссии
Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен в пятницу присоединилась к растущему числу политиков, призывающих к санкциям в отношении Белоруссии после жесткого подавления протестов, спровоцированных спорными результатами президентских выборов, передает Reuters.
Глава Еврокомиссии выступила в преддверии экстренной встречи министров иностранных дел ЕС, на которой будут обсуждаться санкции.
“Нам нужны дополнительные санкции против тех, кто пренебрег демократическими ценностями или нарушил права человека в Белоруссии”, - написала фон дер Ляйен в твиттере.
“Уверена, что сегодняшняя дискуссия министров иностранных дел ЕС продемонстрирует нашу твердую поддержку прав народа Белоруссии на основные свободы и демократию”.