Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ զինամթերքի պակաս չենք ունեցել. Սերժ Սարգսյան
Այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ զինամթերքի պակաս չի եղել, փոխանցում է News.am-ը:
«Մենք այսօր չենք քննարկում հանձնաժողովի ղեկավարի և անդամների հայտարարությունները: Կրկնում եմ՝ այդ թեմայով հարցեր կարող եք ուղղել, երբ հանձնաժողովը ներկայացնի զեկույցը»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:
«2016-ի ապրիլին մենք առաջին անգամ օգտագործել ենք այնքան սպառազինություն, որքան հարկ են համարել հրամանատարները: Պակաս չի եղել: Եղել են որոշ խնդիրներ, սակայն դա խոչընդոտ չէր հաղթական գործողությունների համար: Ձեզ և բոլորի համար, ում հետաքրքրում է վառելիք, սննդի հարցը, հայտնեմ, որ դեռ 2008 թվականին ռուս-վրացական պատերազմի ժամանակ մենք Իրանից մեծ քանակությամբ դիզվառելիք, բենզին և հաց ենք ներկրել: Դրանք ոչ միայն մինչև ապրիլյան պատերազմ, այլ մինչև իմ հրաժարականի օրը եղել են որպես պետական ռեզերվներ:
Բացի այդ, ՊՆ-ն մշտապես կուտակել և ապրիլյանի պատերազմի նախօրեին ունեցել է բավարար անձեռնմխելի պաշար»,- հավելել է նա՝ նշելով, որ վառելիքի մասին նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հայտարարությունը կարելի է պարզաբանել զեկույցի հրապարակումից հետո:
«Այո, մենք չենք ունեցել և տևական ժամանակ չենք ունենալու բոլոր լավագույն զինատեսակները, բայց միշտ եղածով մենք կատարել ենք մեր խնդիրը, և վստահ եմ, որ միշտ այդպես էլ լինելու է»,-ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:

В дни апрельской войны у нас не было недостатка в вооружении: Серж Саргсян
В дни апрельской войны 2016 г у нас не было недостатка в вооружении. Об этом заявил третий президент Армении Серж Саргсян 19 августа на пресс-конференции, передает News.am.
Журналист попытался выяснить мнение бывшего президента касательно заявлений о проблемах с топливом и вооружением. ''Мы сегодня не обсуждаем заявления членов и главы комиссии. Повторю – возможность задать вопросы на эту тему будет после того, как комиссия представит доклад. Но если вы вопрос задаете от своего имени – могу ответить'', - отметил Серж Саргсян.
''Не только в апреле 2016 г, но и сейчас, мы, и не только мы, все ВС всегда испытывают необходимость в лучшем, более современном вооружении. Это очевидно. Но в апреле 2016 мы впервые использовали столько вооружения, сколько нашли необходимым командиры. Недостатка не было. Были проблемы с некоторыми, менее современными, но это не было помехой для победных действий.
Для Вас и всех тех, кого интересует вопрос топлива, питания, сообщу, что еще в дни российско-грузинской войны 2008 г. мы из Ирана ввезли огромное количество дизельного топлива, бензина и зерна, которого хватило не только до апреля, но и моей отставки, это  было госрезервом. Кроме того, МО копило и в дни апрельской войны имело достаточный неприкасаемый резерв'', - заявил Саргсян, добавив, что заявление бывшего премьер-министра Карена Карапетян по поводу топлива можно будет прояснить после публикации доклада.
''Да, у нас не было и длительное время не будет всего самого современного оружия. Но всегда имеющимся вооружением мы выполняли задачу. И я уверен, что так и будет'', - подчеркнул Серж Саргсян.