Թուրքիան հարձակվել է Սիրիայի սահմանամերձ բնակավայրերի վրա. ԶԼՄ-ներ
Թուրքական բանակը կրակ է բացել Ռաքքա նահանգի հյուսիսում գտնվող սահմանամերձ բնակավայրերի վրա, հայտնում է սիրիական «Ալ Վաթան» թերթը:
Նշվում է, որ կրակի տակ են հայտվել Թել Աբյադ քաղաքի շրջակայքում գտնվող Կազաալի, Կրունֆուլ և Բիր Արաբ գյուղերի բնակիչները: Զոհերի կամ վիրավորների մասին չի հաղորդվում:
Թերթի տվյալներով՝ նշված տարածքում ավելի վաղ մարտեր են բռնկվել մի կողմից թուրքական զինուժի և սիրիական զինված ընդդիմության, մյուս կողմից՝ Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի կոալիցիայի մաս կազմող քրդական ստորաբաժանումների միջև:
Ինչպես հաղորդվում է, Մարդու իրավունքների մշտադիտարկման սիրիական կենտրոնում հայտնել են, որ Թուրքիան շարունակում է ռազմական տեխնիկա ու զորք տեղափոխել Սիրիա: «Դեէսկալացիոն գոտի» մտած թուրքական զորամիավորումների թիվը հասել է 3080:

СМИ: турецкая армия обстреливает сирийские поселения на севере провинции Ракка
Артиллерия турецкой армии обстреляла пограничные поселения на севере провинции Ракка. Об этом в субботу, 5 сентября, сообщает Корреспондент со ссылкой на сирийскую газету Al Watan.
Отмечается, что под обстрел попали жители селений Казаали, Крунфуль и Бир-Араб, расположенных в окрестностях города Телль-Абъяд. При этом о пострадавших или погибших не сообщалось.
По данным газеты, в указанном районе ранее вспыхнули бои между турецкими военными и формированиями сирийской вооруженной оппозиции, с одной стороны, и курдскими отрядами, входящими в коалицию Силы демократической Сирии, с другой.
Как сообщалось, Сирийский центр мониторинга прав человека заявлял, что Турция продолжает перебрасывать в Сирию свою военную технику и войска. Количество турецких воинских частей, которые вошли в "зону деэскалации", выросло до 3080.