ԱԺ հանձնաժողովը հավանություն տվեց հայրության արձակուրդի հնարավորության մասին օրինագծին
ՀՀ ազգային ժողովի առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հավանություն տվեց օրենքի նախագծին, որով մասնավորապես տրվում է հայրության արձակուրդի հնարավորություն, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:
Նշվում է, որ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանի, Սոնա Ղազարյանի, Լուսինե Բադալյանի, Արմեն Փամբուխչյանի և Նարեկ Զեյնալյանի հեղինակած Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը հանձնաժողովի նիստում ներկայացրեց Ծովինար Վարդանյանը:
Ամրագրվում է, որ մինչև 1 տարեկան երեխային փաստացի խնամողի աշխատանքի էական պայմանները չեն կարող փոխվել նվազ բարենպաստ պայմանների՝ բացառությամբ պաշտոնի անվանման և/կամ տարակարգերի:
Նախագծով սահմանվում է նաև հայրության արձակուրդը: «Երեխայի ծնվելու օրվանից հետո 30 օրվա ընթացքում նորածնի հոր ցանկությամբ տրամադրվում է 5 աշխատանքային օր տևողությամբ վճարովի արձակուրդ, որի յուրաքանչյուր օրվա համար վճարվում է աշխատողի միջին օրական աշխատավարձի չափով»,- ասաց Վարդանյանը:
Օրենքի նախագիծն ընդունվելու դեպքում այս դրույթն ուժի մեջ կմտնի 2021 թվականի հունվարի 1-ից:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունից Սրբուհի Գրիգորյանն առաջարկեց, որ հայրության արձակուրդի երկու օրերի համար վճարի գործատուն, իսկ մնացած երեք օրերի համար՝ պետությունը: Նախագծի հեղինակ Վարդանյանը ձեռնպահ մնաց այդ առաջարկն ընդունելուց:

Возможность отпуска по отцовству: комиссия НС Армении одобрила этот законопроект
Постоянная комиссия по здравоохранению и социальным вопросам Национального Собрания Армении одобрила проект закона, которым, в частности, предоставляется возможность отпуска по отцовству, передает Арменпресс.
Проект О внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс Армении представили депутаты фракции "Мой шаг" Цовинар Варданян, Сона Казарян, Лусине Бадалян, Армен Памбухчян и Нарек Зейналян.
Проектом закрепляется, что существенные условия работы фактического опекуна, осуществляющего уход за ребенком до 1 года, не могут быть изменены на менее благоприятные условия, за исключением названия должности и/или категорий.
Проектом устанавливается также отпуск по отцовству. В течение 30 дней со дня рождения ребенка по желанию отца новорожденного ему предоставляется 5-дневный оплачиваемый отпуск, за каждый день которого выплачивается среднедневная зарплата работника", - сказала Цовинар Варданян.
В случае принятия законопроекта это положение вступит в силу с 1 января 2021 года.
Србуи Григорян из фракции "Просвещенная Армения" предложила, чтобы за два дня отпуска по отцовству платил работодатель, а за остальные три дня - государство. Автор проекта Цовинар Варданян воздержалась от принятия этого предложения.