Զելենսկին չեղարկել է իր այցը Բելառուս
Ուկրաինան չեղարկել է երկրի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հոկտեմբերին նախատեսվող այցը Բելառուս ու մասնակցությունը երկու երկրների տարածաշրջանային համաժողովին, որը պետք է կայանար Գրոդնոյում: Այս մասին տեղեկացրել է Ուկրաինայում Բելառուսի դեսպան Իգոր Սոկոլին, փոխանցում է korrespondent.net կայքը:
Նրա խոսքով` հուլիսին Բելառուսի կառավարության անունից համաժողովին մասնակցելու հրավերներ էին ուղարկվել Ուկրաինայի շրջանների բոլոր ղեկավարներին: Օգոստոսի դրությամբ Ուկրաինայի շրջանների մոտ կեսը համաձայնվել էր մասնակցել համաժողովին:
Համաժողովի ընթացքում պետք է մշակվեր նաև Զելենսկիի պաշտոնական այցը Բելառուս:
«Տառացիորեն մի քանի օր առաջ ուկրաինական կողմը մեզ դիմել է համաժողովը 2021 թվական հետաձգելու խնդրանքով: Փաստացիորեն համատեղ նախապատրաստական աշխատանքը չեղարկվել է: Քանի որ Ուկրաինայի ղեկավարությունը հարաբերությունները «դադարի վրա» է դրել, նշանակում է՝ կշարունակենք աշխատել շրջանների, քաղաքների, գյուղական խորհուրդների և բիզնեսի հետ»,- նշել է դեսպանը:
Նա հայտնել է նաև, որ Ուկրաինայի այդ որոշման պատճառով տուժում են առաջին հերթին երկու երկրների տնտեսությունները, միջշրջանային կապերը և հասարակ ժողովուրդը:

Зеленский отменил свой визит в Беларусь
Украина отменила запланированный на октябрь визит президента Владимира Зеленского в Беларусь и свое участие в Форуме регионов обеих стран, который должен был пройти в Гродно. Об этом в четверг, 24 сентября, сообщил посол Беларуси в Украине Игорь Сокол, передает korrespondent.net
По его словам, в июле от имени белорусского правительства были отправлены приглашения на Форум всем руководителям украинских регионов. И по состоянию на август участвовать согласились около половины областей Украины.
В рамках этого Форума прорабатывался официальный визит Зеленского.
"Буквально на днях украинская сторона обратилась к нам с инициативой перенести Форум на 2021 год. Фактически перечеркнута совместная подготовительная работа… Раз руководство Украины поставило отношения "на паузу", значит, продолжим общаться с областями, городами, сельскими советами, бизнесом", - добавил Сокол.
Он отметил, что из-за такого решения Украины пострадают в первую очередь экономики двух стран, межрегиональные связи и между простыми людьми.