ԱՄՆ դեսպանատունը իր քաղաքացիներին հորդորել է Երևանից դուրս չգնալ
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը, վկայակոչելով Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող ռազմական առճակատումը, իր քաղաքացիներին, որոնք ներկայումս անվտանգ վայրում են, խուսափել երկրում ակարևոր ուղևորություններից, փոխանցում է Tert.am-ը:
«ԱՄՆ դեսպանատունը դեսպանության աշխատակիցներին և նրանց ընտանիքի անդամներին հանձնարարել է չգնալ Երևանից դուրս: Նախկին անվտանգության նախազգուշացումներին համահունչ, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը նաև շարունակում է հորդորել ԱՄՆ քաղաքացիներին խուսափել Երևանից հարավ, Սևանա լճից արևելք և Դիլիջան ազգային պարկից հյուսիս գտնվող M4 և M16 մայրուղիներից դեպի արևելք մինչև Տավուշի մարզում գտնվող Վրաստանի սահման», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Դիվանագիտական առաքելությունը զգուշացնում է չմեկնել Լեռնային Ղարաբաղ:
Դեսպանատունը նաև հորդորում է ԱՄՆ քաղաքացիներին հետևել տեղական լուրերին:
«ԱՄՆ դեսպանատունը կշարունակի վերահսկել անվտանգային իրավիճակը և անհրաժեշտության դեպքում կտրամադրի լրացուցիչ տեղեկություններ», - ասված է հայտարարության մեջ:
Դիվանագիտական առաքելությունը նաև կոչ է անում, մասնավորապես, խուսափել մարդկանց կուտակումներից և հանրահավաքներից, ինչպես նաև իրազեկել ընկերներին և ընտանիքներին իրենց անվտանգության մասին:

U.S. Embassy Instructs Embassy Employees and Their Family Members Not to Travel Outside of Yerevan
U.S. Embassy in Armenia issued a statement urging its citizens not to travel outside of Yerevan, Aysor reports.
"Military confrontations continue in the Nagorno-Karabakh region. The U.S. Embassy urges U.S. citizens currently in a safe location to avoid non-essential in-country travel. The U.S. Embassy has instructed Embassy employees and their family members not to travel outside of Yerevan Province.
In accordance with previous security alerts, the U.S. Embassy in Armenia also continues to urge U.S. citizens to avoid travel south of Yerevan, east of Lake Sevan, and east of the M4 and M16 Highways north of the Dilijan National Park and up to the border with Georgia in Tavush province. Do not travel to the Nagorno-Karabakh region.
The U.S. Embassy encourages U.S. citizens to monitor local news reporting. The U.S. Embassy will continue to monitor the security situation and provide additional information as needed," the Embassy said in the statement.