ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահը կրկին կոչ է արել դադարեցնել կրակը Ղարաբաղում
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Գեորգի Ծերեթելին կրկնել է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունները ի շահ խաղաղ բնակչության դադարեցնելու և բանակցությունները հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ վերսկսելու իր կոչը՝ ԵԱՀԿ սկզբունքներին և պարտավորություններին համապատասխան, փոխանցում է News.am-ը:
Անցած շաբաթվա ընթացքում Ծերեթելին անմիջական կապի մեջ էր Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանների խոսնակների հետ, որպեսզի ընդգծի ԵԱՀԿ ԽՎ դիրքորոշումը և երկու կողմերին կոչ անի վերսկսել բանակցային գործընթացը:
«Մենք շարունակում ենք լուրջ մտահոգություն ունենալ հակամարտության հետ կապված զոհերի աճի համար, մասնավորապես՝ տեղական բնակչության վրա ազդեցության համար, որը, չնայած խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու պարտավորությանը, շարունակում է տառապել շարունակվող մարտերից»,- ասել է Ծերեթելին: «Մենք լիովին պաշտպանում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի, ինչպես նաև համապատասխան երկրների նախագահների և արտգործնախարարությունների կոչը անվերապահ հրադադարի մասին»:
Նա նաև մտահոգություն է հայտնել արգելված կասետային ռումբերի օգտագործման մասին հաղորդագրությունների կապակցությամբ` նշելով, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն 2008 թ. ընդունել է բանաձև` ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից երկրներին կոչ անելով «արգելել կասետային զինամթերքի օգտագործումը, զարգացումը, արտադրությունը, ձեռքբերումը, պահեստավորումը կամ տեղափոխումը»:
Ծերեթելին կոչ է արել բոլոր կողմերին զերծ մնալ այդ զենքի օգտագործումից և ամբողջությամբ կատարել միջազգային իրավունքի պահանջները՝ պաշտպանելու խաղաղ բնակիչներին և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները:
«Միանգամայն անընդունելի է, որ տարածաշրջանում կան կարևոր ենթակառուցվածքներ ոչնչացնելու սպառնալիքներ, որոնք կարող են հանգեցնել մարդասիրական աղետների: Ուժի շարունակական օգտագործումը չի նպաստում հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը,- ասել է Ծերեթելին: «Ի վերջո, ուժի ցանկացած շարունակական օգտագործումը վնասակար կլինի առաջիկա տասնամյակների ընթացքում հակամարտության խաղաղ լուծում գտնելու համար՝ անկախ հակամարտության արդյունքներից: Մենք կշարունակենք բոլոր ջանքերը գործադրել, որպեսզի օգնենք հաշտության քաղաքական կամք մշակել»:
«Որպես երկխոսության հարթակ՝ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն պատրաստ է կողմերի խնդրանքով անցկացնել խորհրդարանական բանակցություններ»,- հավելել է գլխավոր քարտուղար Ռոբերտո Մոնտելլան: «Խորհրդարանական երկխոսությունը կարող է կարևոր դեր ունենալ կապի ուղիների վերականգնման գործում, երբ Մինսկի խմբում վերսկսվի բանակցային գործընթացը՝ ուղղված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը»:
«Ես կցանկանայի ընդգծել, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն հետևողականորեն աջակում է ԵԱՀԿ կառույցների և մեխանիզմների աշխատանքին, որին մասնակից պետությունները վստահել են լուծել այս հակամարտությունը»,- ասել է Մոնտելլան: «Բացի այդ, ԽՎ-ն նաև պատասխանատու է ուժեղ և թույլ կողմերի վերլուծության համար` կազմակերպչական հնարավորությունները առավելագույն արդյունավետությամբ ուղղորդելու նպատակով: Սա հատկապես կարևոր է նման իրավիճակներում»:

Председатель ПА ОБСЕ вновь призывал к прекращению огня в Карабахе
Председатель ПА ОБСЕ Георгий Церетели повторил призыв прекратить боевые действия в зоне карабахского конфликта в интересах гражданского населения и возобновить переговоры для мирного урегулирования конфликта в соответствии с принципами и обязательствами ОБСЕ, передает News.am
В течение прошлой недели Церетели находился в прямом контакте со спикерами парламентов Армении и Азербайджана, чтобы подчеркнуть позицию ПА ОБСЕ и призвать обе стороны возобновить переговорный процесс.
''Мы по-прежнему серьезно обеспокоены сообщениями об увеличении потерь, связанных с конфликтом, в частности, о воздействии на местное население, которое, несмотря на обязательство защищать мирных жителей, продолжает страдать от продолжающихся боевых действий'', - заявил Церетели. ''Мы полностью поддерживаем призыв сопредседателей Минской группы ОБСЕ - Франции, России и США,  а также президентов и министерств иностранных дел соответствующих стран к безоговорочному прекращению огня''.
Он  также выразил обеспокоенность в связи с сообщениями об использовании запрещенных кассетных бомб, отметив, что ПА ОБСЕ приняла в 2008 году резолюцию, призывающую все государства-участники ОБСЕ ''запретить использование, разработку, производство, приобретение, накопление, хранение или передачу кассетных боеприпасов''.
Церетели призвал все стороны воздерживаться от применения этого оружия и полностью соблюдать требования международного права по защите гражданского населения и гражданской инфраструктуры.
''Совершенно неприемлемо, что существуют угрозы уничтожения критически важной инфраструктуры в регионе, что может привести к гуманитарным катастрофам. Продолжающееся применение силы не способствует мирному урегулированию конфликта'', - сказал Церетели. ''В конечном итоге любое продолжающееся применение силы будет пагубным для поиска мирного решения конфликта в ближайшие десятилетия, несмотря на исход конфликта. Мы продолжим прилагать все усилия, чтобы помочь выработать политическую волю к примирению''.
''В качестве платформы для диалога ПА ОБСЕ по-прежнему готова принять у себя парламентские переговоры по просьбе сторон'', - добавил генеральный секретарь Роберто Монтелла. ''Парламентский диалог может сыграть важную роль в восстановлении коммуникационных линий, когда возобновится переговорный процесс в Минской группе, направленный на мирное разрешение конфликта''.
''Я хотел бы подчеркнуть, что ПА ОБСЕ последовательно поддерживает работу структур и механизмов ОБСЕ, которым государства-участники поручили заниматься этим конфликтом'', - сказал Монтелла. ''Кроме того, ПА также несет ответственность за анализ сильных и слабых сторон с целью направления организационных возможностей для максимальной эффективности. Это особенно важно в подобных ситуациях''.