Ցեղասպանության սպառնալիքը կանգնեցնելու տարբերակը միջազգային հանրության կողմից ԼՂ անկախությունը ճանաչելն է. Նիկոլ Փաշինյանը՝ La Republica-ին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել իտալական La Republica թերթին, որը ներկայացնում ենք ստորև.
««Թուրքերի վերադարձը Հարավային Կովկաս նշանակում է մեկ դար առաջ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության վերսկսումը, երբ Օսմանյան կայսրությունը կոտորեց 1,5 միլիոն մարդու», - պնդում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Թուրքիայի կողմից քաջալերված Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան ահաբեկչական պատերազմ է ընդդեմ մի ժողովրդի, որը պայքարում է իր ազատության համար», - շարունակում է Փաշինյանը:
La Republica - Պարոն վարչապետ, Դուք ռազմաճակատից վերադարձել եք ժամեր առաջ: Ի՞նչ իրավիճակ է այնտեղ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ադրբեջանցիներն անխտիր ռմբակոծում են քաղաքներն ու գյուղերը՝ հարվածելով հատկապես քաղաքացիական բնակչությանը, որը ստիպված է լքել տները՝ պատսպարվելով ապաստարաններում: Ռազմաճակատում, մինչդեռ, ինտենսիվ մարտեր են, սակայն հայերը դիմադրում են և կարող եմ ասել, որ Ադրբեջանի բանակը ոչ մի ռազմավարական հաջողություն չունի:
La Republica - Հաստատո՞ւմ եք Անկարայի ուղիղ ներգրավվածությունը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Կարծում եմ, որ դա արդեն ապացուցված փաստ է, և սա հիմնավորելու համար պետք է պարզապես նայել ուղղակի հրապարակային հայտարարությունները: Էլ չեմ ասում, որ Նյու Յորք Թայմսը երեկ հրապարակեց թուրքական F-16 ինքնաթիռների առկայությունը Գյանջայի օդանավակայանում: Մենք ահազանգում էինք այս ընթացքում, որ թուրքական F-16-երը ներգրավված են ռազմական գործողությունների մեջ և դա հերքվում էր, բայց, ի վերջո, փաստացի ապացուցվեց: Եվ նաև շատ կարևոր է արձանագրել այն հրապարակային հայտարարությունները, որ Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաններն անում են և արել են: Ես մի օրինակ նշեմ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահները և արտգործնախարարը հայտարարություն են անում, որ պետք է անհապաղ կրակի դադարեցում տեղի ունենա, Թուրքիան հայտարարում է, որ հույս ունի, որ Ադրբեջանը չի դադարեցնի ռազմական գործողությունները: Եվ մյուս կողմից հայտարարում է, որ ինքն Ադրբեջանի կողքին է թե՛ դիվանագիտական դաշտում, թե՛ ռազմաճակատում:
La Republica - Ի՞նչ կասեք ճակատում գտնվող սիրիացի ահաբեկիչներից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Այսուհետ միջազգայնորեն ճանաչված է, որ Թուրքիան ադրբեջանցիներին օգնելու համար ջիհադիստներ է բերել Սիրիայից: Այս պատճառով է, որ մարտեր են ընթանում նաև ահաբեկչության դեմ, մի ռազմաճակատի երկայնքով, որտեղ քաղաքակրթությանը հակազդում է բարբարոսությունը: Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղն Անկարայի էքսպանսիոնիզմի վերջին խոչընդոտներն են և, եթե միջազգային հանրությունը շուտափույթ չմիջամտի, շուտով կտեսնի թուրքերին Վիեննայի դռների առջև, ինչպես եղավ 17-րդ դարում օսմանցիների հետ:
La Republica - Ի՞նչ եք ակնկալում միջազգային հանրությունից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Նախ և առաջ, ճանաչել, որ Լեռնային Ղարաբաղը հարձակման է ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից, ում զորքերը մեկ ամիս թուրքական զորքերի հետ վարժանքներ են անցկացրել: Պետք է գիտակցել այն վտանգը, որ ներկայացնում են ջիհադիստները, որոնք գտնվում են ռազմական գոտում: Եվ պետք է արձանագրել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը գտնվում է ցեղասպանության սպառնալիքի ներքո, ուuտի այս սպառնալիքը կանգնեցնելու տարբերակը միջազգային հանրության և եվրոպական երկրների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչելն է:
La Repubblical - Արդյո՞ք Մոսկվան կմիջամտի առաջիկայում, այսպես ասենք, եթե Հայաստանը միջնորդի։ Դուք ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք պարոն Պուտինից։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Ռուսաստանը որոշակի անվտանգային պայմանագրային պարտավորություններ ունի Հայաստանի նկատմամբ, որոնք պետք է գործեն որոշակի պայմաններում և որոշակի հանգամանքներում: Եվ համապատասխան հանգամանքների առաջացման դեպքում ես համոզված եմ, որ Ռուսաստանն իր պայմանագրային պարտավորություններն անվտանգային Հայաստանի նկատմամբ կկատարի: Ուզում եմ նշել նաև, որ Ռուսաստանը նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր է, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն այն միակ ֆորմատն է, որի շրջանակում տեղի են ունենում Ղարաբաղի հարցի բանակցությունները: Եվ սա նույնպես պետք է հաշվի առնել: Եվ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը նույնպես երեկ հայտարարեց, որ Ռուսաստանն իր ունեցած անվտանգային պարտավորությունները Հայաստանի նկատմամբ կկատարի՝ նման անհրաժեշտություն ծագելու պարագայում:
La Republica - Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը նույն ազգը չե՞ն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Մենք էթնիկ առումով նույն ժողովուրդն ենք՝ ոչ մի տարբերություն չկա: Մենք խոսում ենք նույն լեզվով, դավանում ենք նույն կրոնը: Այսինքն՝ ոչ մի տարբերություն չկա Հայաստանում ապրող հայերի և Ղարաբաղում ապրող հայերի միջև:
La Republica - Լեռնային Ղարաբաղը գրեթե 30 տարի է ինչ անկախ է: Ինչո՞ւ աշխարհում որևէ պետություն, Հայաստանը ներառյալ, այն չի ճանաչում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Հայաստանի պարագան ուրիշ է: Իհարկե, մենք քննարկում ենք այդ հնարավորությունը, բայց Հայաստանի ճանաչման պարագան միջազգային առումով շատ բան չի փոխի, որովհետև մենք դե ֆակտո ճանաչել ենք և հարաբերություններ ունենք: Միջազգային առումով և կոնֆլիկտի կարգավորման առումով այլ երկրների ճանաչումն է, որ կփոխի իրավիճակը: Սա է պատճառը, որ ես կարծում եմ՝ այս իրավիճակում, այս ահաբեկչական գրոհը կանգնեցնելու ամենա էֆեկտիվ դիվանագիտական միջոցը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչումն է, անկախության ճանաչումն է միջազգային հանրության կողմից:
La Republica – Ի՞նչ է պատրաստ զիջել Լեռնային Ղարաբաղը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Լեռնային Ղարաբաղը միշտ ասել է, որ պատրաստ է փոխզիջման, սակայն Ադրբեջանը երբեք չի ցանկացել բանակցել: Վերջին անգամ 2014 թվականին է եղել, երբ Բաքուն հրաժարվեց ստորագրել խաղաղության հնարավոր պայմանագիրը, քանի որ դա կնշանակեր ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ինքնորոշման իրավունքը: Բաքուն ցանկանում է նորից վերադառնալ 1991 թվականի անկախության պատերազմից առաջ եղած ստատուս քվոյին:
La Republica – Չպետք է հեշտ լինի Ձեզ նման պացիֆիստի համար պատերազմական գոտի գնալ սաղավարտով և համազգեստով, քանի որ ասում եք, որ ներշնչվել եք Գանդիով, Մարտին Լյութեր Քինգով, Մանդելայով:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Երբ կա ահաբեկչական հարձակում՝ ստիպված ես արձագանքել, և այսօր, Լեռնային Ղարաբաղի հայերը պետք է պաշտպանեն կյանքի իրենց իրավունքը: Անշուշտ, անհրաժեշտ է միջազգային հանրության ներգրավվածությունը, այլապես ջիհադիստական սպառնալիքը կտարածվի ամենուրեք, քանի որ վստահ եմ, որ ադրբեջանցիներն ի վիճակի չեն հսկել Անկարայի կողմից նրանց կցած իսլամիստներին: Մեր հետախուզական տվյալների համաձայն, երբ նրանք ժամանել են Ադրբեջան, նախ և առաջ, փորձել են արգելել ալկոհոլի վաճառքը և շարիաթի կանոններ մտցնել:
La Republica - Այս պատերազմը Ձեզ որպես անհատի է ներքաշել նաև:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Այո, քանի որ որդիս, ով 20 տարեկան է, նոր մեկնել է ռազմաճակատ որպես կամավոր:

Способ остановить угрозу геноцида - это признание независимости Карабаха со стороны международного сообщества: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян дал интервью итальянской газете La Repubblica, которое приводим ниже:
“Возвращение турок на Южный Кавказ означает возобновление осуществленного сто лет назад Геноцида армян, когда Османская империя уничтожила 1,5 миллиона армян”, - утверждает премьер-министр Никол Пашинян. “Поощряемая Турцией агрессия Азербайджана против Нагорного Карабаха является террористической войной против народа, борющегося за свою свободу”, - продолжает Пашинян.
La Repubblica: Господин премьер-министр, Вы вернулись с фронта несколько часов назад. Какая там ситуация?
Премьер-министр Никол Пашинян: Азербайджанцы обстреливают ракетами все без исключения города и села, особенно нацеливаясь на мирное население, которое вынуждено покинуть свои дома и укрыться в убежищах. На фронте тем временем идут ожесточенные бои, но армяне противостоят, и могу сказать, что у азербайджанской армии нет никаких стратегических успехов.
La Repubblica: Вы подтверждаете прямое участие Анкары?
Премьер-министр Никол Пашинян: Думаю, это уже доказанный факт, и для того чтобы обосновать это, достаточно просто взглянуть на публичные заявления. Не говоря уже о том, что New York Times вчера опубликовала информацию о наличии турецких самолетов F-16 в аэропорту Гянджи. Мы за это время постоянно предупреждали, что турецкие F-16 вовлечены в боевые действия, но это отрицалось [другой стороной], и вот, наконец, мы видим доказательства. И очень важно фиксировать публичные заявления, которые делали и делают высокопоставленные турецкие чиновники. Приведу вам пример: президенты и главы МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ делают заявление о немедленном прекращении огня, а Турция заявляет, что надеется, что Азербайджан не прекратит боевые действия, и с другой стороны заявляет, что поддерживает Азербайджан как в дипломатической сфере, так и на поле боя.
La Repubblica: А что скажете насчет находящихся на фронте сирийских террористов?
Премьер-министр Никол Пашинян: Уже международно признано, что Турция перебросила джихадистов из Сирии для помощи азербайджанцам. Вот почему на фронте идет борьба с терроризмом, где варварству противодействует цивилизация. Армения и Нагорный Карабах - последнее препятствие на пути экспансионизма Анкары, и, если международное сообщество не вмешается в ближайшее время, оно скоро увидит турок у ворот Вены, как это было с османами в 17 веке.
La Repubblica: Чего Вы ждете от международного сообщества?
Премьер-министр Никол Пашинян: В первую очередь, признания, что Нагорный Карабах подвергся нападению со стороны Азербайджана, чьи войска уже месяц проводят учения с турецкими войсками. Нужно осознавать опасность, которую представляют находящиеся в зоне военных действий джихадисты. Нужно констатировать, что армяне Нагорного Карабаха находятся под угрозой геноцида, следовательно, способ остановить эту угрозу - признание международным сообществом и европейскими странами независимости Нагорного Карабаха.
La Repubblica: Вмешается ли Москва в ближайшее время, если, скажем так, Армения попросит? Какие у Вас ожидания от господина Путина?
Премьер-министр Никол Пашинян: У России есть определенные договорные обязательства перед Арменией по обеспечению безопасности, которые должны действовать при определенных условиях. И в случае возникновения соответствующих обстоятельств, уверен, Россия выполнит свои договорные обязательства. Хочу также отметить, что Россия также является сопредседателем Минской группы ОБСЕ. Минская группа ОБСЕ - единственный формат, в рамках которого проходят переговоры по карабахской проблеме. И это тоже нужно учитывать. И президент Российской Федерации вчера также объявил, что Россия выполнит свои обязательства перед Арменией по обеспечению безопасности в случае такой необходимости.
La Repubblica: Армения и Нагорный Карабах - это не одна нация?
Премьер-министр Никол Пашинян: Этнически мы один народ, разницы нет. Мы говорим на одном языке, исповедуем одну религию. Т.е. нет никакой разницы между армянами, живущими в Карабахе, и армянами, живущими в Армении.
La Repubblica: Нагорный Карабах является независимым уже почти 30 лет. Почему его не признает ни одна страна мира, в том числе Армения?
Премьер-министр Никол Пашинян: В случае с Арменией дело обстоит иначе. Конечно, мы обсуждаем эту возможность, но признание со стороны Армении мало что изменит с точки зрения международных отношений, потому что мы де-факто признали ее и у нас есть отношения. В международном плане и в плане разрешения конфликта ситуацию изменит признание со стороны других стран. Именно поэтому я считаю, что в данной ситуации самым эффективным дипломатическим способом остановить этот террористический акт является признание Нагорно-Карабахской Республики, признание независимости со стороны международного сообщества.
La Repubblica: Что готов уступить Нагорный Карабах?
Премьер-министр Никол Пашинян: Нагорный Карабах всегда заявлял, что готов к компромиссу, но Азербайджан никогда не хотел вести переговоры. В последний раз в 2014 году Баку отказался подписать возможное мирное соглашение, поскольку это означало бы признание права армян Нагорного Карабаха на самоопределение. Баку хочет снова вернуться к статус-кво 1991 года, до войны за независимость.
La Repubblica: Для такого пацифиста, как Вы, должно быть нелегко идти в военную зону в каске и военной униформе, потому что Вы говорите, что вдохновлялись Ганди, Мартином Лютером Кингом и Манделой.
Премьер-министр Никол Пашинян: Когда происходит теракт, то ты вынужден ответить, и сегодня армяне Нагорного Карабаха должны защищать свое право на жизнь. Конечно, необходимо участие международного сообщества, иначе джихадистская угроза распространится повсюду, поскольку я уверен, что азербайджанцы не смогут контролировать исламистов, прикрепленных к ним Анкарой. По нашим разведданным, приехав в Азербайджан, они в первую очередь пытались запретить продажу алкоголя и ввести правила шариата.
La Repubblica: Эта война затронула Вас и как личность.
Премьер-министр Никол Пашинян: Да, потому что мой сын, которому 20 лет, уехал на фронт добровольцем.