Ցեղասպանության սպառնալիքը կանգնեցնելու տարբերակը միջազգային հանրության կողմից ԼՂ անկախությունը ճանաչելն է. Նիկոլ Փաշինյանը՝ La Republica-ին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել իտալական La Republica թերթին, որը ներկայացնում ենք ստորև.
««Թուրքերի վերադարձը Հարավային Կովկաս նշանակում է մեկ դար առաջ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության վերսկսումը, երբ Օսմանյան կայսրությունը կոտորեց 1,5 միլիոն մարդու», - պնդում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Թուրքիայի կողմից քաջալերված Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան ահաբեկչական պատերազմ է ընդդեմ մի ժողովրդի, որը պայքարում է իր ազատության համար», - շարունակում է Փաշինյանը:
La Republica - Պարոն վարչապետ, Դուք ռազմաճակատից վերադարձել եք ժամեր առաջ: Ի՞նչ իրավիճակ է այնտեղ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ադրբեջանցիներն անխտիր ռմբակոծում են քաղաքներն ու գյուղերը՝ հարվածելով հատկապես քաղաքացիական բնակչությանը, որը ստիպված է լքել տները՝ պատսպարվելով ապաստարաններում: Ռազմաճակատում, մինչդեռ, ինտենսիվ մարտեր են, սակայն հայերը դիմադրում են և կարող եմ ասել, որ Ադրբեջանի բանակը ոչ մի ռազմավարական հաջողություն չունի:
La Republica - Հաստատո՞ւմ եք Անկարայի ուղիղ ներգրավվածությունը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Կարծում եմ, որ դա արդեն ապացուցված փաստ է, և սա հիմնավորելու համար պետք է պարզապես նայել ուղղակի հրապարակային հայտարարությունները: Էլ չեմ ասում, որ Նյու Յորք Թայմսը երեկ հրապարակեց թուրքական F-16 ինքնաթիռների առկայությունը Գյանջայի օդանավակայանում: Մենք ահազանգում էինք այս ընթացքում, որ թուրքական F-16-երը ներգրավված են ռազմական գործողությունների մեջ և դա հերքվում էր, բայց, ի վերջո, փաստացի ապացուցվեց: Եվ նաև շատ կարևոր է արձանագրել այն հրապարակային հայտարարությունները, որ Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաններն անում են և արել են: Ես մի օրինակ նշեմ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահները և արտգործնախարարը հայտարարություն են անում, որ պետք է անհապաղ կրակի դադարեցում տեղի ունենա, Թուրքիան հայտարարում է, որ հույս ունի, որ Ադրբեջանը չի դադարեցնի ռազմական գործողությունները: Եվ մյուս կողմից հայտարարում է, որ ինքն Ադրբեջանի կողքին է թե՛ դիվանագիտական դաշտում, թե՛ ռազմաճակատում:
La Republica - Ի՞նչ կասեք ճակատում գտնվող սիրիացի ահաբեկիչներից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Այսուհետ միջազգայնորեն ճանաչված է, որ Թուրքիան ադրբեջանցիներին օգնելու համար ջիհադիստներ է բերել Սիրիայից: Այս պատճառով է, որ մարտեր են ընթանում նաև ահաբեկչության դեմ, մի ռազմաճակատի երկայնքով, որտեղ քաղաքակրթությանը հակազդում է բարբարոսությունը: Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղն Անկարայի էքսպանսիոնիզմի վերջին խոչընդոտներն են և, եթե միջազգային հանրությունը շուտափույթ չմիջամտի, շուտով կտեսնի թուրքերին Վիեննայի դռների առջև, ինչպես եղավ 17-րդ դարում օսմանցիների հետ:
La Republica - Ի՞նչ եք ակնկալում միջազգային հանրությունից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Նախ և առաջ, ճանաչել, որ Լեռնային Ղարաբաղը հարձակման է ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից, ում զորքերը մեկ ամիս թուրքական զորքերի հետ վարժանքներ են անցկացրել: Պետք է գիտակցել այն վտանգը, որ ներկայացնում են ջիհադիստները, որոնք գտնվում են ռազմական գոտում: Եվ պետք է արձանագրել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը գտնվում է ցեղասպանության սպառնալիքի ներքո, ուuտի այս սպառնալիքը կանգնեցնելու տարբերակը միջազգային հանրության և եվրոպական երկրների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչելն է:
La Repubblical - Արդյո՞ք Մոսկվան կմիջամտի առաջիկայում, այսպես ասենք, եթե Հայաստանը միջնորդի։ Դուք ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք պարոն Պուտինից։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Ռուսաստանը որոշակի անվտանգային պայմանագրային պարտավորություններ ունի Հայաստանի նկատմամբ, որոնք պետք է գործեն որոշակի պայմաններում և որոշակի հանգամանքներում: Եվ համապատասխան հանգամանքների առաջացման դեպքում ես համոզված եմ, որ Ռուսաստանն իր պայմանագրային պարտավորություններն անվտանգային Հայաստանի նկատմամբ կկատարի: Ուզում եմ նշել նաև, որ Ռուսաստանը նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր է, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն այն միակ ֆորմատն է, որի շրջանակում տեղի են ունենում Ղարաբաղի հարցի բանակցությունները: Եվ սա նույնպես պետք է հաշվի առնել: Եվ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը նույնպես երեկ հայտարարեց, որ Ռուսաստանն իր ունեցած անվտանգային պարտավորությունները Հայաստանի նկատմամբ կկատարի՝ նման անհրաժեշտություն ծագելու պարագայում:
La Republica - Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը նույն ազգը չե՞ն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Մենք էթնիկ առումով նույն ժողովուրդն ենք՝ ոչ մի տարբերություն չկա: Մենք խոսում ենք նույն լեզվով, դավանում ենք նույն կրոնը: Այսինքն՝ ոչ մի տարբերություն չկա Հայաստանում ապրող հայերի և Ղարաբաղում ապրող հայերի միջև:
La Republica - Լեռնային Ղարաբաղը գրեթե 30 տարի է ինչ անկախ է: Ինչո՞ւ աշխարհում որևէ պետություն, Հայաստանը ներառյալ, այն չի ճանաչում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Հայաստանի պարագան ուրիշ է: Իհարկե, մենք քննարկում ենք այդ հնարավորությունը, բայց Հայաստանի ճանաչման պարագան միջազգային առումով շատ բան չի փոխի, որովհետև մենք դե ֆակտո ճանաչել ենք և հարաբերություններ ունենք: Միջազգային առումով և կոնֆլիկտի կարգավորման առումով այլ երկրների ճանաչումն է, որ կփոխի իրավիճակը: Սա է պատճառը, որ ես կարծում եմ՝ այս իրավիճակում, այս ահաբեկչական գրոհը կանգնեցնելու ամենա էֆեկտիվ դիվանագիտական միջոցը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչումն է, անկախության ճանաչումն է միջազգային հանրության կողմից:
La Republica – Ի՞նչ է պատրաստ զիջել Լեռնային Ղարաբաղը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Լեռնային Ղարաբաղը միշտ ասել է, որ պատրաստ է փոխզիջման, սակայն Ադրբեջանը երբեք չի ցանկացել բանակցել: Վերջին անգամ 2014 թվականին է եղել, երբ Բաքուն հրաժարվեց ստորագրել խաղաղության հնարավոր պայմանագիրը, քանի որ դա կնշանակեր ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ինքնորոշման իրավունքը: Բաքուն ցանկանում է նորից վերադառնալ 1991 թվականի անկախության պատերազմից առաջ եղած ստատուս քվոյին:
La Republica – Չպետք է հեշտ լինի Ձեզ նման պացիֆիստի համար պատերազմական գոտի գնալ սաղավարտով և համազգեստով, քանի որ ասում եք, որ ներշնչվել եք Գանդիով, Մարտին Լյութեր Քինգով, Մանդելայով:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Երբ կա ահաբեկչական հարձակում՝ ստիպված ես արձագանքել, և այսօր, Լեռնային Ղարաբաղի հայերը պետք է պաշտպանեն կյանքի իրենց իրավունքը: Անշուշտ, անհրաժեշտ է միջազգային հանրության ներգրավվածությունը, այլապես ջիհադիստական սպառնալիքը կտարածվի ամենուրեք, քանի որ վստահ եմ, որ ադրբեջանցիներն ի վիճակի չեն հսկել Անկարայի կողմից նրանց կցած իսլամիստներին: Մեր հետախուզական տվյալների համաձայն, երբ նրանք ժամանել են Ադրբեջան, նախ և առաջ, փորձել են արգելել ալկոհոլի վաճառքը և շարիաթի կանոններ մտցնել:
La Republica - Այս պատերազմը Ձեզ որպես անհատի է ներքաշել նաև:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Այո, քանի որ որդիս, ով 20 տարեկան է, նոր մեկնել է ռազմաճակատ որպես կամավոր:

International Recognition of Nagorno-Karabakh’s Independence is a Way to Prevent the threat of Genocide - Nikol Pashinyan Tells La Republica
Prime Minister Nikol Pashinyan gave an interview to the Italian newspaper La Republica, which we present below.
“Turkey’s return to the South Caucasus means another Armenian Genocide a century later the Genocide of 1915, when the Ottoman Empire massacred 1.5 million people,” Prime Minister Nikol Pashinyan said. “Encouraged by Turkey, Azerbaijan’s aggression against Nagorno-Karabakh is a terrorist war against people fighting for freedom,” Pashinyan continued.
La Repubblica - Mr. Prime Minister, you returned from the frontline just a few hours ago. What is the situation over there?
Prime Minister Nikol Pashinyan - Azeris are indiscriminately bombing towns and villages, hitting especially civilians who are forced to flee their homes and take refuge in shelters. On the battlefield, meanwhile, there are intense battles, but the Armenians are retaliating. I can say that the Azerbaijani army has no strategic gains whatsoever.
La Repubblica – Can you confirm Ankara’s direct involvement?
Prime Minister Nikol Pashinyan - I think this is already an established fact. To make sure you just have to look at direct public statements. Not to mention that the New York Times published photos evidencing the presence of Turkish F-16 planes at Ganja airport yesterday. We had been sounding the alarm that Turkish F-16s were involved in hostilities, and in the end it was actually proved.
It is also important to record the public statements made by high-ranking Turkish officials. Let me give you an example: the presidents of the OSCE Minsk Group co-chairing countries, the Foreign Ministers make statements that there should be an immediate ceasefire, while Turkey stated that it hoped that Azerbaijan would not stop the hostilities. On the other hand, they keep stating that they will stand by Azerbaijan both in the diplomatic field and on the military front.
La Repubblica - What about the Syrian terrorists?
Prime Minister Nikol Pashinyan - It is now an internationally acknowledged fact that Turkey has brought jihadists from Syria in support of Azerbaijan. That is why we say we are fighting against terrorism along a frontline which divides civilization and barbarism. Armenia and Nagorno-Karabakh stand as the last barrier to Ankara’s expansion. If the international community does not intervene soon, it will soon see the Turks at the gates of Vienna, as it did with the Ottomans in the 17th century.
La Repubblica - What do you expect from the international community?
Prime Minister Nikol Pashinyan - First of all, recognize that Nagorno-Karabakh has been attacked by Azerbaijan, which recently held a month-long exercise with Turkish troops.
We must be aware of the threat posed by jihadists in the conflict zone. And it should be noted that the Armenians of Nagorno-Karabakh are facing the threat of genocide, and a way to stop this threat for the international community and European countries is to recognize Nagorno-Karabakh’s independence.
La Repubblica - Will Moscow intervene in the near future, should Armenia mediate? What are your expectations from Mr. Putin?
Prime Minister Nikol Pashinyan - Russia has specific security-related commitments towards Armenia, which shall be applied under certain conditions. I am sure that Russia will fulfill its contractual obligations under appropriate circumstances.
I would also like to note that Russia is a co-chair of the OSCE Minsk Group. The OSCE Minsk Group is the only format that hosts the negotiations on the settlement of the Karabakh conflict. This, too, should be taken into account. The President of the Russian Federation announced yesterday that Russia will fulfill its security commitments to Armenia in case of such a need.
La Repubblica – But the Armenians and those living in Nagorno-Karabakh are same nation, arem’t they?
Prime Minister Nikol Pashinyan - We are the same people ethnically, there is no difference. We speak the same language, we believe in the same religion. In other words, there is no difference between the Armenians living in Karabakh and the Armenians living in Armenia.
La Repubblica – Nagorno-Karabakh has been independent for almost 30 years. Why didn’t any country, including Armenia, recognize it?
Prime Minister Nikol Pashinyan - The situation is different with Armenia. Of course, we are discussing that possibility, but Armenia’s recognition will not change much in terms of international relations, because we have de facto recognized Nagorno-Karabakh and have established relations.
International recognition is just what can change the situation in terms of settling the issue. This is why I think that in this situation the most effective diplomatic way to stop this terrorist attack is to recognize the Nagorno-Karabakh Republic.
La Repubblica - What is Nagorno-Karabakh ready to give up?
Prime Minister Nikol Pashinyan – Nagorno-Karabakh has always said that they are prepared for compromise, but Azerbaijan refused to negotiate. The last time was in 2014, when Baku refused to sign a peace agreement, as it would mean recognizing the right of the Armenians of Nagorno-Karabakh to self-determination. Baku wants to return to the status quo that was before the liberation war of 1991.
La Repubblica - It should not be easy for a pacifist like you to get involved in a war as you say you have been inspired by Gandhi, Martin Luther King, Mandela…
Prime Minister Nikol Pashinyan - When there is a terrorist attack, you have to respond. The Armenians of Nagorno-Karabakh cannot but defend their right to life. Of course, the involvement of the international community is needed; otherwise the jihadist threat will spread everywhere, since I am confident that the Azerbaijanis will not manage to control the Ankara-backed Islamists.
According to our intelligence, when they arrived in Azerbaijan, they first tried to ban the sale of alcohol and introduce Sharia rules.
La Repubblica - This war affects you personally…
Prime Minister Nikol Pashinyan - Yes, because my 20-year-old son has just left for the frontline as a volunteer.