Իրանը կոչ է անում պահպանել հրադադարը Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեն կոչ է արել Ադրբեջանին և Հայաստանին հավատարիմ մնալ հրադադարի ռեժիմին և վերսկսել բանակցությունները միջազգային նորմերի շրջանակներում, փոխանցում է Aysor.am-ը։
Երկուշաբթի ճեպազրույցում Խաթիբզադեն ափսոսանք է հայտնել անցած շաբաթ Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի խախտման կապակցությամբ և դատապարտել բնակելի շենքերի և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա հրթիռային հարձակումները:
Իրանը պատրաստ է աջակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցային գործընթացին՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու համար:

Иран недоволен: Режим прекращения огня в Карабахе нарушается
Официальный представитель Министерства иностранных дел Ирана Саид Хатибзаде призвал Азербайджан и Армению сохранять приверженность перемирию и возобновить переговоры по урегулированию карабахского конфликта в рамках международных норм, передаёт сегодня, 12 октября, государственное информагентство IRNA\, передает Aysor.
На брифинге в понедельник Хатибзаде выразил сожаление по поводу нарушения режима прекращения огня в Нагорном Карабахе, договорённость о котором была достигнута на прошлой неделе, и осудил ракетные обстрелы жилых домов и объектов гражданской инфраструктуры.
Иран готов содействовать процессу переговоров между Азербайджаном и Арменией для достижения прочного мира в регионе, заключили в МИД ИРИ.