Հունաստանը Թուրքիայի հետ լարվածության ֆոնին կավելացնի բանակում պրոֆեսիոնալ զինծառայողների թիվը
Հունաստանի պաշտպանության նախարարությունը ներկայացրել է լրացուցիչ 516 ուսանողների, որոնք հաջորդ տարի ընդունվելու են զինվորական ակադեմիաներ, ինչպես նաև 1600 ենթասպաների և 1000 շարքային նորակոչիկների, որոնք կզինվորագրվեն Հունաստանի զինված ուժեր, հայտնում է ekathimerini.com կայքը:
Նախարարության ծրագրի հաստատումը տեղի է ունենում այս տարի Թուրքիայի հետ Արևելյան Միջերկրական ծովում և Էգեյան ծովում լարվածության աճի ֆոնին, և հաջորդում է վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի՝ Սալոնիկի միջազգային ցուցահանդեսում արված հայտարարությանը, որում նշվել էր զինված ուժերում նոր, ավելի մեծ անձնակազմ ընդգրկելու մասին:
Ավելի վաղ Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասը խնդրանքով դիմել էր Գերմանիային, Իտալիային և Իսպանիային:Հայտնի է, որ Հունաստանի կառավարությունը Գերմանիային, Իտալիային և Իսպանիային կոչ է արել դադարեցնել ռազմական տեխնիկայի մատակարարումը Թուրքիային:

Greece Will Increase the Number of Professional Servicemen in the Army Amid Tensions with Turkey
Greece Defense Ministry  has announced that an additional 516 students will be admitted to the country’s military academies next year and that 1,600 non-commissioned officers and 1,000 re-enlisting privates will be recruited to the Greek armed forces ekathimerini.com reports.
The ministry’s approval of the plan comes amid heightened tensions this year with neighboring Turkey in the Eastern Mediterranean and the Aegean, and follows Prime Minister Kyriakos Mitsotakis’ announcement at the Thessaloniki International Fair (TIF) in September of Greece’s intention to recruit more staff for the armed forces.
The addition of more cadets and the recruitment of the soldiers was approved in coordination with the ministries of Finance and Interior.