Չնայած համավարակին և պատերազմական վիճակին՝ ՀՀ մակրոտնտեսական վիճակը կայուն է. ՊԵԿ
Չնայած համավարակին և պատերազմական իրավիճակին՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մակրոտնտեսական վիճակը կայուն է: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը:
«Պետական բյուջեի մասին օրենքով 2020 թվականի հարկային եկամուտների սպասողականն այս պահին նախատեսված է 1 տրիլիոն 320.5  միլիարդ դրամ: Մեր կանախատեսումներով և սպասումներով այն կարող է կազմել 1 տրիլիոն 360 միլիարդ դրամ, հնարավոր է՝ մի փոքր ավելի: Համավարակի և պատերազմական գործողությունների արդյունքում մեր սպասումները մի փոքր պակաս էին, սակայն մեր բիզնեսը կարողացավ իր տեղը գտնել: Սա շատ դրական երևույթ է մեր ընդհանուր տնտեսության մեջ: Այս ամենն էլ խոսում է այն մասին, որ Հայաստանում մակրոտնտեսական վիճակը կայուն է, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս տնտեսության մինիմում մակարդակ ապահովել: Այս ամենից էլ գեներացվում են հարկերը»,- նշեց ՊԵԿ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի 10 ամսվա հարկային եկամուտների հավաքագրումն արդեն իսկ կազմել է 1 տրիլիոն 134,8 մլրդ դրամ, որից 1 տրիլիոն 19 մլրդ դրամը զուտ հարկային եկամուտներն են, իսկ 228,5 մլրդ դրամը՝ մաքսային գծով վճարումները:
«Հարկ վճարողներին վերադարձված գումարը կազմում է 112, 3 մլրդ դրամ, ինչը բավականին դրական ցուցանիշ է»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Նա նաև ընդգծեց, որ ԱԱՀ վճարողների մոտ կարգապահությունն ավելի բարձր մակարդակի վրա է եղել, քան շրջանառության հարկ վճարողների դեպքում:

Несмотря на эпидемиологическую ситуацию, макроэкономическая обстановка в Республике Армения стабильна : КГД
Несмотря на эпидемиологическую ситуацию, макроэкономическая обстановка в Республике Армения стабильна.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами заявил председатель Комитета государственных доходов Эдуард Ованнисян.
"Согласно закону о госбюджете, ожидаемые налоговые поступления на 2020 год в настоящее время предусмотрены в размере 1 трлн 320,5 млрд драмов. По нашим прогнозам, они могут составить 1 трлн 360 млрд драмов, а может быть, и немного больше. В результате эпидемии наши ожидания несколько снизились, но наш бизнес устоял. Это очень позитивный сдвиг в нашей экономике в целом. Все это говорит о том, что макроэкономическая ситуация в Армении стабильна, что позволяет обеспечить хотя бы минимальный уровень экономики. От всего этого идут и налоги", - сказал председатель Комитета госдоходов.
По его словам, сбор налоговых доходов за 10 месяцев 2020 года уже составил 1 трлн 134,8 млрд драмов, из которых 1 трлн 19 млрд драмов - чистые налоговые доходы, а 228,5 млрд драмов -выплаты по таможенной линии.
"Сумма, возвращенная налогоплательщикам, составляет 112,3 млрд. драмов, что является довольно положительным показателем", - сказал Ованнисян.