Արցախում առնվազն 46 քաղաքացիական անձ է զոհվել, 144-ը՝ վիրավորվել․ ՄԻՊ
Սեպտեմբերի 27-ից  ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում առնվազն 46 քաղաքացիական անձ է զոհվել, 144-ը՝ վիրավորվել։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 4-ին, լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց  Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
«Նշում եմ առնվազն, քանի որ մի շարք այլ դեպքերի վերաբերյալ մենք որոշակի տեղեկություններ ունենք հատկապես այն բնակավայրերում, որտեղ ադրբեջանական զինված ուժերը մուտք են գործել, բայց քանի որ այնտեղ ռազմական գործողություններ են ընթանում, չենք կարողացել մինչև վերջ պարզել բոլոր հանգամանքները, ուստի այս դեպքերը դեռևս արձանագրված չեն»,- ասաց Արտակ Բեգլարյանը՝ շեշտելով, որ հարձակումների մի մասը եղել է կասետային զինատեսակներով, որը միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված զինատեսակ։
Արտակ Բեգլարյանի խոսքով՝ հրթիռակոծությունների և հրետակոծությունների հետևանքով ավելի քանի 13 հազար 800 անշարժ մասնավոր գույք է վնասվել՝ հիմնականում բնակարաններ, տներ, ավելի քանի 3100 ենթակառուցվածքներ, հանրային նշանակության օբյեկտներ, արտադրական նշանակության օբյեկտներ։ Վնասվել է 61 դպրոց է 10 մանկապարտեզ։

At least 46 civilians have been killed and other 144 wounded as a result of Azerbaijan’s shelling of peaceful settlements, Artsakh Human Rights Ombudsman Artak Beglaryan told the reporters today, Aysor.am reports.
“We have information about a number of other cases too but due to military actions taking place there we cannot clarify all the circumstances,” he said, stressing that the cases are recorded but not calculated.
Artsakh Human Rights Ombudsman also added that according to their modest calculations over 13,800 real estate property – apartments, houses and over 3,100 infrastructures – public and manufacturing facilities – have been damaged.
“Electricity supply stations, communication, water and gas supply structures, schools, pre-school establishments, hospitals, church have been damaged,” Beglaryan said.
He said as of November 2, 61 schools and 10 pre-school establishments have been damaged in Artsakh which is the 27-28% of the general number of schools. Over 2,100 cars were damaged as a result of shelling.